PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Projekcją filmu "Trzecia płeć w Indiach" rozpoczął się 3 lipca we Wrocławiu przegląd filmów dokumentalnych o ginących  kulturach i tradycjach społeczności z różnych części świata. Przegląd odbywa się w ramach 8. edycji Brave Festivalu.

Dokument Thomasa Wartmanna to opowieść o mieszkańcach Indii określanych mianem hidźra. Są oni postrzegani jako przedstawiciele trzeciej płci. W większości do grupy tej należą wykastrowani mężczyźni, którzy, zepchnięci na margines społeczeństwa, żyją głównie z żebractwa i prostytucji. "Niezwykłe jest to, że będąc kastratami - zgodnie z hinduskimi wierzeniami - mają zdolność przekazywania płodności: często przewodniczą wielu obrzędom na ceremoniach zaślubin i po narodzeniach dziecka płci męskiej" - napisano w materiałach prasowych przeglądu.

W ramach przeglądu zostanie pokazanych ponad 20 filmów w trzech cyklach tematycznych. W pierwszym - Brave Focus - znalazły się obrazy prezentujące kulturę wybranych krajów. W tym roku będzie to Maroko. Widzowie obejrzą serię dokumentów marokańskiej reżyserki Izzy Genini "Maroko. Ciało i dusza", w których kompleksowo została przedstawiona różnorodność tradycji i obrzędowości tego kraju.


"Kiedy wszyscy śpią", fot. Brave Festival

Kolejny cykl to Brave Contexts, który zgodnie z hasłem tegorocznej edycji festiwalu - "Wtajemniczenia kobiet" - będzie poświęcony kobietom jako strażniczkom wartości i tradycji kulturowych. Zostanie tu pokazany francuski dokument "Spójrzcie nam w oczy", będący zapisem projektu, w ramach którego powstały portrety kobiet mieszkających w slumsach największych miast świata.

Ostatni z prezentowanych cykli to Brave People Doc. W tej sekcji znalazły się dokumenty o ludziach, których cechuje odwaga, altruizm i ponadprzeciętna empatia. Widzowie obejrzą m.in. dokument "Kiedy wszyscy śpią", którego bohaterem jest turecki taksówkarz - autor fotoreportaży o bezdomnych mieszkańcach Stambułu, czy nagrodzony Oscarem obraz prezentujący sylwetkę filozofa, lekarza i muzyka Alberta Schweitzera.

8. edycja Brave Festivalu, którego częścią jest prezentowany przegląd dokumentów, rozpoczęła się w poniedziałek 2 lipca. Tegoroczna odsłona imprezy poświęcona jest przede wszystkim przedstawicielkom ginących kultur z Zanzibaru, Tanzanii, Gruzji, Australii czy Brazylii.
 
dd
PAP
Ostatnia aktualizacja:  3.07.2012
Zobacz również
Polacy w Karlowych Warach: bez wstydu
Solanin Film Festiwal szuka wolontariuszy!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll