PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.07.2012

4 lipca rusza 17. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Publiczność czeka na nowe odciski dłoni w Alei Gwiazd.

W tym roku silnie reprezentowany na festiwalu jest teatr - powiedziała Jadwiga Bober dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach, który jest organizatorem festiwalu. Do miasta przyjedzie na festiwal aż sześć grup teatralnych, które zaprezentują siedem przedstawień. Olaf Lubaszenko, który jest dyrektorem artystycznym festiwalu, już jest w Międzyzdrojach. Aktorzy teatralni zaczną przyjeżdżać 3 lipca. Dzień później krakowski Teatr Stu zagra dwa przedstawienia "Księżyc i magnolie".


fot. JW/Forum

Festiwal oficjalnie rozpocznie się  5 lipca późnym wieczorem widowiskiem muzycznym "Filharmonia Dowcipu" w reżyserii Jacka Kęcika, w którym wystąpi czterech śpiewaków operowych i dwudziestu muzyków. Artyści przenoszą muzykę klasyczną w XXI w. - największe utwory operowe i symfoniczne brzmią w ich wykonaniu jak współcześnie napisane przeboje. Przez pięć lat artyści dali około 200 widowisk.

Kolejnym muzycznym akcentem będzie piątkowy koncert Ani Rusowicz, która kontynuuje tradycję polskiego big-bitu. Jej pierwsza solowa płyta "Mój Big-Bit" składa się z piosenek pochodzących z repertuaru jej matki-Ady Rusowicz wykonywanych z zespołem Niebiesko-Czarni oraz jej autorskich kompozycji.

Jednym z głównych punktów programu, który od lat gromadzi tłumy wczasowiczów i łowców autografów, jest odciśnięcie dłoni przez artystów w Alei Gwiazd. Znajduje się ona przy głównej ulicy w Międzyzdrojach -Promenadzie Gwiazd.

W tym roku podczas imprezy odciski swoich dłoni pozostawią: Zofia Czerwińska, Beata Rybotycka, Anna Przybylska, Krystyna Sienkiewicz, Szymon Bobrowski i Waldemar Malicki. Upamiętniony tablicą pamiątkową w Alei Gwiazd ma być nieżyjący aktor Maciej Kozłowski.

Od początku istnienia Festiwalu Gwiazd swój ślad pozostawiło w Międzyzdrojach już 123 artystów, głównie aktorów, wśród nich: Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Bogusław Linda, Janusz Gajos, Zbigniew Preisner, Krzysztof Kieślowski, Gustaw Holoubek. W zeszłym roku dołączyli do tego grona muzycy: Krzesimir Dębski, Zbigniew Górny, Anna Jurksztowicz i Janusz Józefowicz.

Wśród grup teatralnych na festiwalu pojawi się między innymi Teatr Imka Tomasza Karolaka, który pokaże spektakl "Henryk Sienkiewicz. Greatest hits". W przedstawieniu "Zamknięty świat" Teatru Kamienica z Warszawy widzowie będą mogli zobaczyć między innymi Zofię Czerwińską, Krystynę Sienkiewicz, Annę Dereszowską i Rafała Cieszyńskiego. Teatr Kwadrat przedstawi francuską farsę kryminalną "Co ja panu zrobiłem, Pignon" w reżyserii Wojciecha Adamczyka.

Podobnie jak w ubiegłym roku twórcy festiwalu chcą zorganizować mecz piłki nożnej artyści kontra zachodniopomorscy samorządowcy oraz turniej tenisowy.

Od kilku lat najwybitniejsi artyści honorowani są również pomnikami ustawianymi wzdłuż Alei Gwiazd. Podczas zeszłorocznej edycji odsłonięto stolik zmarłego w styczniu 2011 roku Krzysztofa Kolbergera. To sylwetka aktora siedzącego przy stoliku z książką w dłoniach. Stanęła obok pomników Gustawa Holoubka i Jana Machulskiego.


 

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  4.07.2012
Zobacz również
Filmobranie w Łagowie
Poznań stolicą animacji - 13 lipca rusza Animator
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll