PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
24 czerwca, podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, w Centrum Festiwalowym "Oktyabr" odbyła się międzynarodowa premiera filmu "80 milionów" w reżyserii Waldemara Krzystka. Film jest prezentowany w konkursie głównym moskiewskiego festiwalu.

- Cieszę się, że "80 milionów" trafił do Moskwy, bo historia przemian w Polsce, lat 80., "Solidarności", jest w Rosji wciąż postrzegana z zakłamanej perspektywy - mówił Waldemar Krzystek po ogłoszeniu informacji, iż polski film znalazł się w konkursie głównym festiwalu w Moskwie. - Dla nas ważne jest też to, żeby Rosjanie poza samym tematem zobaczyli w "80 milionach" coś więcej - świetnie zrobiony film - dodawał przed moskiewskimi pokazami producent filmu Marcin Kurek. Warto wspomnieć, że "80 milionów" to już drugi obraz Waldemara Krzystka, który zakwalifikował się do konkursu głównego w Moskwie. W 2009 roku na festiwalu została pokazana "Mała Moskwa", która zdobyła wówczas nagrodę publiczności.

 
"80 milionów", fot. Kino Świat

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film "80 milionów" opowiada prawdziwą historię rozgrywającą się 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Za sprawą ówczesnego przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności, Władysława Frasyniuka, trójka młodych działaczy wypłaciła z  wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy. Władza uznała, ze był to "skok na bank" i podjęła gorączkowe działania, aby pieniądze odzyskać. Cudem uratowana gotówka po wprowadzeniu stanu wojennego pomogła w budowie wrocławskiego podziemia. Producentem filmu jest Media Brigade. Scenariusz został napisany przez Waldemara Krzystka i Krzysztofa Kopkę. Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski.
 
Moskiewskie pokazy filmu cieszą się dużym zainteresowaniem prasy rosyjskiej oraz publiczności festiwalowej. Wielu widzów po pierwszych prezentacjach filmu gratulowało twórcom, dopytując się o szczegóły historyczne i kulisy powstania filmu. Ekipę filmu reprezentowali w Moskwie: reżyser Waldemar Krzystek, producenci Marcin Kurek i Sylwester Banaszkiewicz oraz aktorzy: Piotr Głowacki, Krzysztof Czeczot i Wojciech Solarz.
 
Ekipa filmu "80 milionów" w Moskwie, fot. PISF

Po premierze filmu w Cafe Pushkin odbyło się spotkanie z twórcami, w którym wziął udział również Ambasador Polski w Moskwie, Wojciech Zajączkowski. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektor Instytutu Polskiego Marek Radziwon, ekspert Instytutu Polskiego ds. kina Denis Viren oraz Maria Łętowska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Gośćmi zagranicznymi spotkania byli krytyk filmowy i dyrektor programowy festiwaluKirill Razlogov oraz programerka odpowiedzialna m.in. za Europę Wschodnią, Naylya Golman.
 
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie uznawany jest za jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Od poprzedniej edycji jego dyrektorem jest rosyjski reżyser i aktor, Nikita Michałkow. W tym roku w składzie międzynarodowego jury, które oceni filmy w Konkursie Głównym, znaleźli się: Hector Babenco, Siergiej Loban, Jean-Marc Barr, Adriana Chiesa di Palma i Javor Gardev.

Więcej o festiwalu na stronie: www.moscowfilmfestival.ru.


Maria Łętowska, Moskwa
www.pisf.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.06.2012
Zobacz również
Rusza nowy cykl filmowy na Chłodnej 25
Kino Letnie w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Sosnowcu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll