PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Pozakonkursowym pokazem filmu "Duchless" rosyjskiego reżysera Romana Prygunowa rozpoczął się 34. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie. Impreza potrwa do 30 czerwca.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie organizowany jest od 1959 roku. To jeden z najbardziej prestiżowych - obok Cannes, Wenecji i Berlina - przeglądów kina światowego. Dotychczas statuetkę św. Jerzego zdobyły "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (w 1975 roku), "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (1979) i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego (2000). W ubiegłym roku Urszula Grabowska otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską. Wyróżniono ją za kreację w filmie "Joanna" Feliksa Falka. W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński otrzymał w Moskwie nagrodę dla najlepszego reżysera za film "Różyczka". Z kolei "Rewers" Borysa Lankosza wygrał konkurs kina autorskiego Perspektywy.


"80 milionów", fot. Kino Świat

W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowano 17 obrazów z kilkunastu krajów, w tym jeden z Polski - "80 milionów" Waldemara Krzystka. Filmy oceniać będzie jury w składzie: brazylijski reżyser Hector Babenco (przewodniczący), francuski aktor, reżyser, scenarzysta i producent Jean-Marc Barr, rosyjski reżyser Siergiej Łoban, włoska producentka Adriana Chiesa De Palma oraz bułgarski reżyser Jawor Gardew.

Podczas festiwalu tradycyjnie odbędzie się również konkurs Perspektywy. Zakwalifikowano do niego 13 filmów młodych reżyserów-debiutantów. Jury w tej sekcji przewodzi rosyjska reżyserka Marina Razbieżkina.

Zaplanowano także liczne retrospektywy i pokazy specjalne. W programie Dookoła Świata zaprezentowany zostanie film Anki i Wilhelma Sasnalów "Z daleka widok jest piękny", zaś w dokumentalnym cyklu Wolna Myśl - "Argentyńska lekcja" w reżyserii Wojciecha Staronia.GU
PAP
Ostatnia aktualizacja:  21.06.2012
Zobacz również
WeiWei, Tsukamoto - znamy pierwsze tytuły Festiwalu Pięć Smaków
Londyn. Miasto otwarte na polski dokument
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll