Jedną z największych atrakcji poznańskiej imprezy będzie premierowy pokaz filmu „The Suicide Shop”. Debiut animowany Patrice’a Leconte'a był prezentowany podczas festiwalu w Cannes. Otwierał również Festival International du Film d’Animation Annecy 2012, najważniejszy na świecie festiwal filmów animowanych, z którym Festiwal Animator właśnie podjął współpracę.
Kadr z filmu "The Suicide Shop", fot. materiały prasowe
„The Suicide Shop” to francuska czarna komedia z 2012 roku, opowiadająca o nietypowym rodzinnym interesie, sklepie dla samobójców. W pewnym wyjątkowo szarym mieście, gdzie recesja i depresja idą w parze, a ludzie nie mają ochoty dłużej żyć, bardzo dobrze sprzedają się… narzędzia do popełnienia samobójstwa. Wszystko się zmienia wraz z narodzinami najmłodszego członka rodziny Alana, który nie jest taki jak inni. Jego optymizm i radość życia zmieniają wszystko.
Scenariusz filmu powstał na podstawie książki francuskiego pisarza, rysownika i scenarzysty Jeana Teule pod tym samym tytułem. Patrice Leconte to jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów francuskich, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach (otrzymał między innymi nagrodę publiczności na MFF w Wenecji za film „Człowiek z pociągu” w 2002 roku). Wiele jego filmów otrzymało nominację do najważniejszych nagród filmowych: do nagrody Złotego Niedźwiedzia, Europejskiej Akademii Filmowej, Złotego Globu, Cezara, Oscara, czy Złotej Palmy. Międzynarodowe uznanie przyniosły mu takie filmy, jak: „Mąż fryzjerki”, do którego muzykę napisał Michael Nyman, nominowana do Oscara i Złotej Palmy kostiumowa „Śmieszność”, która otwierała festiwal w Cannes w 1996 roku i „Wdowa św. Piotra”, w której jedną z głównych ról zagrał Emir Kusturica. Pierwszym jego filmem, który odniósł międzynarodowy sukces, był "Pana Hire" z 1989 roku nominowany do Złotej Palmy i szeregu Cezarów. W 1995 roku, wraz z czterdziestoma najważniejszymi współczesnymi reżyserami, wśród których znaleźli się między innymi Lynch, Greenaway, czy Haneke, został zaproszony do nakręcenia krótkiej noweli filmowej do "Lumiere i spółka" - antologii wydanej w setną rocznicę użycia kinematografu przez braci Lumiere.
Podczas festiwalu zostanie również najnowszy film braci Quay „Przemiana” („Metamorphosis”). Powstał na zamówienie Mikhaila Rudy, urodzonego w Uzbekistanie francuskiego pianisty i wszechstronnego twórcy. Inspirację stanowiło opowiadanie Franza Kafki. W ścieżce dźwiękowej – wykonywanej na żywo na premierze, która odbyła się 21 marca 2012 w Cité de la musique w Paryżu – została wykorzystana muzyka Leoša Janáčka. Obydwaj twórcy – Kafka i Janáečk – mieszkali w tym samym czasie w Pradze, mieli wspólnych przyjaciół i zamiłowania, nigdy się jednak nie spotkali. - Połączyliśmy ich wiecznym węzłem w życiu pozagrobowym – mówią Bracia. Kafkowski Gregor Samsa, komiwojażer budzi się rano i spostrzega, że przemienił się w potwornego robaka. Ojciec chce go zabić, matka broni, siostra pomaga, urzędnicy nagabują. Po śmierci Gregora życie rodziny wraca do normy. W filmie wszystko rozgrywa się na scenie teatrzyku, przekrzywionej i podglądanej z ukosa, wyłaniającej się z mroku i w mroku pogrążonej. Przebłyski nasyconych kolorów stanowią kontrapunkt wobec szarości obrazu. Aktorzy z głowami kukieł zdają się być lalkami, jedynie siostra Grega nie przybiera karykaturalnej postaci. Repetycje scen, gestów, motywów, korespondują z muzyką Janáčka. Bracia Quay znowu pozwalają nam słyszeć obrazy i widzieć muzykę. Pochodzą oni z Pensylwanii. Ukończyli College of Art w Filadelfii (1969) i Royal College of Art w Londynie (1972). Są niekwestionowanymi mistrzami animacji. Ich twórczość wywodzi się z kręgu literatury, teatru, muzyki i sztuki Europy Środkowej. Najbardziej uznane ich filmy to: oparta na prozie Brunona Schulza "Ulica Krokodyli" (1986) – wymieniana jako jeden z dziesięciu najlepszych filmów animowanych wszechczasów i "In Absentia" (2002) – stworzona do muzyki Karlheinza Stockhausena. Bracia Quay są autorami dwóch pełnometrażowych filmów fabularnych z elementami animacji: "Instytut Benjamenta" (1994) i "Stroiciel trzęsień ziemi" (2005). Projektują scenografie do widowisk operowych, baletowych i teatralnych oraz koncertów. Są autorami projektów graficznych i instalacji. W Polsce zrealizowali "Inventorium śladów" (2009, Studio Marka Serafińskiego) i "Maskę" (2010, Se-Ma-For w koprodukcji z Estradą Poznańską). Filmy „I looked back when I reached halfway” („W połowie drogi spojrzałem za siebie”, 2011) i "Bratobójstwo" (A Fratricide, 2012) powstały jako obrazy nieme prezentowane do muzyki na żywo. Obecnie Bracia Quay wrócili do prozy Schulza i przygotowują pełnometrażowy film animowano-aktorski "Sanatorium pod klepsydrą". Od 8 sierpnia 2012 do 7 stycznia 2013 w Museum of Modern Art w Nowym Jorku prezentowana będzie wielka wystawa retrospektywna Braci Quay „On Deciphering the Pharmacist’s Prescription for Lip-Reading Puppets” („O rozszyfrowaniu recepty farmaceutycznej dla czytających z ruchu warg kukiełek”).
Pokazy podczas Animatora:
13.07.2012, g. 20.00, kino Apollo, „Przemiana”, reż. Bracia Quay
18.07.2012, g. 20.30, kino Rialto, „The Suicide Shop”, reż. Patrice Leconte