PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.06.2012

17 czerwca odbywa się Festiwal Mironalia, poświęcony życiu i twórczości polskiego poety i dramaturga Mirona Białoszewskiego. Spektakle, koncerty i spotkania z autorami mają miejsce w podwórkach i galeriach ulicy Tarczyńskiej w Warszawie.

Impreza odbywa siępo raz 14. w miejscu, gdzie działał teatr Mirona Białoszewskiego. Jej celem jest przybliżenie szerokiej publiczności postaci Białoszewskiego i popularyzowanie jego sztuki. Podczas trwania festiwalu odbędą się spotkania z autorami książek poświęconych Białoszewskiemu oraz jego dawnymi przyjaciółmi.


Kadr z filmu "Parę osób, mały czas", fot. Vivarto

Mironalia otworzy  o godzinie 12.00 projekcja filmów "Gazolina" i "Banalna historia" Marty Filipiak na podwórku przy ulicy Tarczyńskiej 11. Następnie zaplanowano spektakl "Uza leżenia" krakowskiej grupy "Leżenio-my" według prozy Białoszewskiego.

Na popołudnie zapowiedziano spotkanie z Tadeuszem Sobolewskim, autorem książki "Człowiek Miron", publicystą i krytykiem filmowym, który opowie również o "Tajnym dzienniku" Białoszewskiego, a fragmenty obu książek czytać będzie aktor Adam Woronowicz.  

Imprezę zamknie spektakl "Wyprawy krzyżowe Mirona Białoszewskiego" warszawskiego teatru Cokolwiek w reżyserii Ewy Ruckgaber oraz wystawa karykatury Mateusza Sucheckiego - laureata konkursu "Jak promować Mirona dzisiaj" w roku 2011.

Częścią programu tegorocznych Mironaliów jest wspominanie twórców XX wieku - w tym roku Janusza Korczaka, pedagoga, pisarza i działacza społecznego. Zaprezentowany zostanie spektakl poświęcony jego życiu, "Hen-ryk, czyli Janusz Korczak na Powiślu: Felietony i fragmenty powieści z lat 1901-1908" w reżyserii Barbary Katarzyny Radeckiej. Scenariusz zawiera fragmenty powieści "Dziecko salonu" oraz opowiadań i felietonów Korczaka.

W programie znalazły się także projekcje archiwalnych nagrań radiowych Mirona Białoszewskiego i jego "Teatru na Tarczyńskiej", uliczne gry literackie, wystawy malarstwa i fotografii, happeningi i publiczne czytanie utworów poety.

Mironalia to najstarszy uliczny festiwal w Warszawie, odbywają się od 1996 roku (z wyjątkiem roku 2005, gdy impreza nie odbyła się z powodów finansowych) w podwórkach, galeriach i na chodnikach ulicy Tarczyńskiej.

Świętować można również prywatnie ogladając na przykład  film Andrzej Barańskiego "Parę osób, mały czas" z nagrodzonymi rolami Krystyny Jandy, Tadeusza Hudziaka i Krystyny Tkacz. Sam reżyser odebrał za ten film również liczne nagrody między innymi Orła za najlepszą reżyserię

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  19.06.2012
Zobacz również
Trenczyńskie Cieplice: sześć polskich filmów
Forum koprodukcyjne w Salonikach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll