PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
18 czerwca w Radomiu rozpoczyna się 5. Ogólnopolski Festiwal Kina Niezależnego Kameralne Lato. W ramach festiwalu nie tylko odbędą się mistrzostwa kina niezależnego, czyli festiwalowy konkurs filmowy,  ale przede wszystkim - radomskie spotkania z profesjonalistami z branży filmowej.

Grupy warsztatowe festiwalu przez cały tydzień realizować będą dwie etiudy - jedną fabularną i jedną dokumentalną - pod hasłem Pogromcy Radomskich Mitów. Etiudy zaprezentowane będą w ostatnim dniu festiwalu.


"Urodziny", reż. Maciej Sobieszczański, fot. materiały organizatorów

PROGRAM FESTIWALU:

Poniedziałek 18 czerwca 2012

Jednym z podstawowych pytań, które zadamy sobie pierwszego dnia Kameralnego Lata, będzie pytanie o scenariusz. Czy łatwo go napisać? Jak powinien wyglądać scenariusz? Jak uczynić go “chwytliwym” i po prostu  - jak ubrać swój pomysł w słowa? Odpowiedzi na te i inne pytania mieszkańcom Radomia udzieli Maciej Pisuk - autor scenariuszy, m.in. do niekwestionowanego hitu ostatniego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, filmu “Jesteś Bogiem”. Słoneczny elementarz filmowy, czyli spotkanie z Autorem odbędzie się w Galerii Słonecznej. Wieczorna Akademia Zawodowców, czyli spotkanie pasjonatów kina w Czytelni Kawy pozwoli też zadać Maciejowi Pisukowi bardziej bezpośrednio pytania o jego teksty i projekty, w których brał udział.

Oprócz warsztatów i spotkania z tym uznanym scenarzystą, pisarzem i fotografem słuchacze zebrani w Galerii Słonecznej, będą mogli poznać inne oblicze Mateusza Damięckiego. Podczas spotkania “Mateusz Damięcki jakiego nie znamy” znany aktor opowie o swoim udziale w produkcjach mniej znanych szerszej widowni kinowej. Będzie to niepowtarzalna okazja aby usłyszeć, co sądzi o kinie niezależnym, dlaczego decyduje się na przyjęcie roli w małych produkcjach i jakie emocje wiążą się z grą w tego typu filmach.

Podsumowaniem pierwszego dnia Festiwalu będzie otwarcie Retrospektywy, czyli pokazów filmów nagrodzonych Grand Prix podczas pierwszej, trzeciej i czwartej edycji Kameralnego Lata (Czytelnia Kawy).
                  
Wtorek 19 czerwca 2012

Drugiego dnia Kameralnego Lata przejdziemy od pisania scenariusza do kręcenia filmu. Słoneczny elementarz poprowadzi Radosław Ładczuk, który pokaże jak pracować z kamerą filmową. Zaraz po nim Mateusz Damięcki wprowadzi uczniów Słonecznego Elementarza w tajniki gry aktorskiej. Podstawy aktorstwa filmowego, pozwolą zabłysnąć wybranym aktorom na niezależnym ekranie.

Akademia Zawodowców, czyli cykliczne spotkania w Czytelni Kawy ugości tym razem Radosława Ładczuka, który opisze pracę operatora filmowego od podszewki. Dzień pełen filmowej wiedzy zakończy jedyny w swoim rodzaju pokaz filmowy.

Kameralny Wieczór Filmowy (Czytelnia Kawy) to spotkanie z “Alicją w krainie czarów” - niemym filmem z 1915 roku wyreżyserowanym przez W. W. Younga, któremu towarzyszyć będą muzyka i dubbing na żywo. Muzykę i unikalne dialogi do filmu przygotował zespół Niemy Movie - pięciu młodych artystów, którzy wykonują muzykę i dubbingi na żywo do starych niemych filmów.

Środa 20 czerwca 2012

Akademia Zawodowców Kameralnego Lata w środę to spotkanie z wybitnym twórcą - Jarkiem Kupściem, który w Czytelni Kawy opowie o swoich filmach oraz amerykańskich doświadczeniach artystycznych. Jarosław Kupść ukończył reżyserię na uniwersytecie w San Francisco. Jego debiut - film "Odrzut", nagrodzono na festiwalu w Woodstock za najlepszy niskobudżetowy debiut. "The History of Cinema for Beginners" jego autorstwa to podręcznik wykorzystywany w szkołach filmowych na całym świecie.

Podczas Słonecznego Elementarza zapoznamy się z etiudami studentów Warszawskiej Szkoły filmowej, które zdobywają liczne nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach. Wieczorem natomiast poznamy film jednego ze zdobywców Grand Prix Festiwalu - zapraszamy do Czytelni Kawy na wyjątkową retrospektywę!

Czwartek 21 czerwca 2012

Słoneczny Elementarz w czwartek przyniesie spotkanie z piękną i utalentowaną aktorką. Podstawy aktorstwa filmowego to szkolenie, które Anna Mucha poprowadzi już kolejny raz podczas Festiwalu. Na spotkaniu “Moje kino niezależne” opowie nam o doświadczeniach reżyserskich podczas kręcenie debiutu filmowego “Wędrowcy. Wigilia 2010”. Spotkanie będzie połączone z pokazem filmu. Poznamy także pasje i upodobania filmowe tej znanej wszystkim artystki.

Film musi zostać także odpowiednio zmontowany - jak to zrobić, dowiemy się podczas wieczornego Elementarza z udziałem Rafała Listopada. “Jak się robi film?” to odpowiedź na nurtujące pytania - co dzieje się pomiędzy nakręceniem odpowiednich scen a wyświetleniem filmu na ekranie kinowym. Techniki i tajemnice stołu montażowego poznamy w galerii słonecznej 21 czerwca.

Zwieńczeniem wyczerpującego dnia będzie jedno z najbardziej znanych wydarzeń Kameralnego Lata czyli HYDE PARK - Konkurs filmów Odrzutowych. "Odjechane" filmy krótkometrażowe zostaną poddane ocenie przez zgromadzoną w Czytelni Kawy publiczność i na drodze głosowania wybierzemy zwycięzcę 5. edycji tego kultowego konkursu. Zapraszamy do udziału i głosowania!

Piątek 22 czerwca 2012

Kameralne Lato to nie tylko warsztaty i szkolenia. Przede wszystkim jest to poszukiwanie nowych talentów i możliwość spotkania z twórcami kina niezależnego oraz kina popularnego. Piątek - to dzień Ogólnopolskich Mistrzostw Kina Niezależnego, które odbędą się - jak na mistrzostwa przystało - w podziale na grupy i z utytułowanym składem sędziowskim na czele. Prezentacje filmów będą się odbywały przez cały dzień w Galerii Słonecznej. 
Filmy podzielone zostaną na cztery grupy, w skład których wejdą cztery filmy. Po prezentacji wszystkich filmów w grupie, widzowie zadecydują o wyjściu najlepszego filmu z grupy. Ważnym akcentem będzie omówienie każdego z filmów startujących do zawodów przez członków jury - każdy uczestnik pozna dzięki temu opinię profesjonalistów na temat efektów własnej pracy.

Ostateczną decyzję o przyznaniu głównej nagrody przyznaje jury - w składzie Jarek Kupść, Anna Mucha, Maria Niklińska, Antoni Królikowski, Rafał Listopad oraz Anna Wróblewska, redaktor wicenaczelna serwisu Portalfilmowy.pl.

Sobota, 23 czerwca 2012

Sobotę rozpoczyna projekcja filmu “Czarny” w reżyserii Dominika Matwiejczyka.
W filmie wystąpiło aż dwoje gości festiwalu - Maria Niklińska oraz Mateusz Damięcki. W Galerii Słonecznej dowiemy się od Marii Niklińskiej, jak wygląda praca na planie filmu niezależnego, a także zobaczymy rezultaty tej pracy.

Po południu Maria Niklińska i Antoni Królikowski spotkają się w Galerii Słonecznej z pasjonatami kina w ostatniego spotkania cyklu Akademia Zawodowców. Następnie, również w Galerii Słonecznej, z radomianami spotkają się nasi goście. Wtedy też nastąpi oficjalny, pierwszy pokaz etiud filmowych, zrealizowanych w ramach warsztatów Kameralnego Lata. Czy naszym grupom warsztatowym uda się obalić radomskie mity? Odpowiedź już o 17.30 w sobotę.

Najważniejsze wydarzenie jednak wciąż przed nami. O 21, podczas gali w Sali Koncertowej Urzędu Miasta, poznamy zwycięzcę Kameralnego Lata 2012. To właśnie wtedy przyznana zostanie również nagroda Hyde Park oraz nominacje do Nagród Filmowych im. Jana Machulskiego

więcej informacji>>>

GU
informacja organizatorów
Ostatnia aktualizacja:  29.12.2012
Zobacz również
Refugee Review - Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej
Nowa impreza dla kinomanów - Mazurski Festiwal Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll