PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Konkurs, w którym oceniane będą najlepsze role filmowe i serialowe a także najwybitniejsze kreacje aktorskie w historii kina, odbędzie się w październiku podczas Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Bogusław Linda, który zagrał z Szymkowem min.:  w filmie "Psy". Będzie to pierwsza edycja festiwalu, który na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu. Wrocławska impreza ma przypominać dedykowany operatorom filmowym Camerimage, który zyskał uznanie na całym świecie. Według Lindy, dotychczas nie było festiwalu w Europie, poświęconego wyłącznie sztuce aktorskiej.Dyrektor artystyczny przypomniał podczas konferencji, że sam przed laty pracował we Wrocławiu, a związany przez lata z Dolnym Śląskiem patron festiwalu Tadeusz Szymków był jego wychowankiem i to Linda wprowadził go w świat filmu dając mu rolę w "Seszelach" (1990 r.). - Cieszę się, że mogę oddać mu niejako przysługę i być z nim w tej chwili, tworząc ten festiwal - podkreślił Linda.

Festiwal odbędzie się w październiku i ma trwać pięć dni. Konkurs, który będzie jego najważniejszą częścią, zostanie podzielony na trzy kategorie. W pierwszej będą oceniane role pierwszo- i drugoplanowe role w filmach fabularnych i serialach. W drugiej organizatorzy zamierzają obejrzeć i nagrodzić najlepsze filmy tworzone w europejskich szkołach filmowych. Są to zwykle obrazy średniometrażowe.

W trzeciej kategorii oceniane będą filmy krótkie. Jury będzie ich szukało w internecie. Chodzi o filmiki stworzone bez żadnego budżetu, rejestrowane przy pomocy telefonów komórkowych czy najprostszych kamer. To szansa pokazania także takich kreacji aktorskich na dużym ekranie. Grę aktorów będzie oceniało jury.

Poza filmami konkursowymi widzowie będą mogli obejrzeć retrospektywę aktorstwa filmowego na najwyższym poziomie - światowego i polskiego. Zaplanowano też seanse przedpołudniowe z prelekcjami, adresowane do młodzieży. Dodatkową atrakcją będą warsztaty aktorskie dla młodzieży, które poprowadzi m.in. pedagog z prestiżowej amerykańskiej szkoły Actors Studio i wrocławscy mimowie z Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Patron Festiwalu, Tadeusz Szymków to aktor, związany przez wiele lat z Teatrem Polskim we Wrocławiu - gdzie wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach. Artysta zmarł 10 stycznia 2009 r. po ciężkiej chorobie, przeżywszy zaledwie 50 lat.  Szerokiej publiczności jest znany z występów w Teatrze Telewizji i blisko 30 filmach, m.in. w  "Krollu", "Psach" i "Demonach wojny według Goi" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. W latach 1998 - 2001 prowadził także program "Telewizyjne biuro śledcze", a w latach 2002 - 2004 wcielał się w rolę Mastera w audycji dla dzieci i młodzieży "Wirtul@ndia".

Linda wspominał, że po wspólnych występach w filmach Pasikowskiego Szymków zaczął działać samodzielnie.
- Robił rzeczy niekonwencjonalne, filmy trudne. Prawdziwa kariera była przed nim. Był osobowością ciekawą, szlachetną i nietuzinkową. Był bezkompromisowy w tym, co robi i bardzo szczery w aktorstwie, co jest podstawą w tym zawodzie" - dodał Linda. - Dopiero wtedy kiedy odszedł, okazało się, że jest to osoba, której nam brakuje. Fajnie, żeby właśnie taki gość, a nie supergwiazda, był nazwiskiem festiwalu - podkreślił.

ej
PAP
Ostatnia aktualizacja:  16.10.2012
Zobacz również
"Róża" i "Wymyk" w Brukseli
Świdnica: "Daas" triumfuje na Festiwalu Reżyserii Filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll