PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Dziewięć polskich filmów zostanie pokazanych podczas 47. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, który odbędzie się w dniach 29 czerwca - 7 lipca 2012. Siedem z nich zakwalifikowało się do sekcji konkursowych.

Do konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach zakwalifikowały się dwie polskie produkcje: "Zabić bobra" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego (film otrzymał wsparcie PISF) i współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej polsko-czeska koprodukcja "Polski film" w reżyserii Marka Najbrta, zwycięzcy 3. edycji festiwalu "Off Plus Camera", który otrzymał od PISF nagrodę w wysokości 1 miliona złotych na realizację następnej produkcji w Polsce.


Kadr z filmu "Zabić bobra", fot. Tramway

W konkursowej sekcji East of the West, która prezentuje debiuty i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej, znalazły się dwie polskie fabuły: "Yuma" w reżyserii Piotra Mularuka i "Bez wstydu" w reżyserii Filipa Marczewskiego, którą polscy widzowie mogli zobaczyć podczas 37. Gdynia Film Festival w Konkursie Polskim. Oba filmy były współfinansowane przez PISF.


Kadr z filmu "Zabić bobra", fot. Tramway

Do konkursowej sekcji Forum Niezależnych (Forum of Independents) został wybrany fabularny debiut Tomasza Wasilewskiego "W sypialni". Film był pokazywany na 37. Gdynia Film Festival w Konkursie Polskim. Odtwórczyni głównej roli, Katarzyna Herman, otrzymała nagrodę Jantara za główną rolę kobiecą na 30. Festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie. W sekcji Forum Niezależnych organizatorzy festiwalu prezentują niezależne filmy z całego świata, które walczą o nagrodę "Independent Camera Award".


Kadr z filmu " Bez wstydu", fot. Kino Świat

Wśród tytułów, które zakwalifikowały się do konkursu filmów dokumentalnych znalazły się dwie polskie produkcje: krótkometrażowa etiuda "Kichot" w reżyserii Jagody Szelc, studentki V roku PWSFTviT w Łodzi i pełnometrażowa polsko-niemiecko-duńsko-francuska koprodukcja "Polish Illusions" w reżyserii Jacoba Dammasa i Helge Renner, która była współfinansowana przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W ramach sekcji Antoher View, która prezentuje filmy cechujące się niespotykanym podejściem artystycznym, czeska publiczność zobaczy "Baby są jakieś inne" w reżyserii Marka Koterskiego. Wśród obrazów w sekcji "Filmy czeskie", pokazującego produkcje zrealizowane w 2011 i 2012 roku, znalazła się polsko-czesko-słowacka koprodukcja "Konfident" w reżyserii Juraja Nvoty. Oba filmy były współfinansowane przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Kadr z filmu "Yuma", fot. Kino Świat

Trzy polskie produkcje, które zakwalifikowały się do 47. edycji festiwalu: "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego (pod roboczym tytułem "Kamfora"), "Polski film" Marka Najbrta i "Konfident" Juraja Nvoty, w 2011 roku zostały pokazane w Karlowych Warach podczas "Works in Progress" - prezentacji filmów w postrodukcji.

Podczas poprzednich edycji festiwalu polskie filmy były pokazywane w sekcjach konkursowych i nagradzane przez międzynarodowe jury. W 2005 roku Krzysztof Krauze otrzymał Kryształowego Globusa za film "Mój Nikifor", a grająca w nim główną rolę Krystyna Feldman - nagrodę dla najlepszej aktorki.

Nagrodzono także polskie produkcje współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W 2009 roku Filip Garbacz zdobył specjalne wyróżnienie jury za rolę w filmie "Świnki" Roberta Glińskiego. W 2010 roku Mateusz Kościukiewicz i Filip Garbacz otrzymali ex aequo nagrodę za najlepsze role męskie w filmie Pawła Sali "Matka Teresa od kotów". W zeszłym roku nagrodę główną w konkursie filmów dokumentalnych otrzymał film "Deklaracja nieśmiertelności" w reżyserii Marcina Koszałki.

47. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 29 czerwca - 7 lipca 2012.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: http://www.kviff.com/.

KS
pisf.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Nagroda Karskiego dla Agnieszki Holland - fotorelacja
Premierowe spotkania ze Studiem Munka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll