PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Druga Strona Plakatu" to pierwszy film dokumentalny o jednym z najważniejszych ruchów graficznych XX wieku: Polskiej Szkoły Plakatu, słynnej na całym świecie.

Polska plakaty przekładały sztukę nad komercją. Ujmowały esencje danego zjawiska - filmu, sztuki teatralnej, wystawy, wydarzenia sportowego albo politycznego w jednym ikonicznym obrazie. Wyrażały wolność twórców w czasach komunistycznych. Paradoksalnie tej wolności jest mniej w czasach kapitalistycznych. Z dzisiejszej perspektywy, Polski Plakat opowiada historię powojennej Polski i relacje artystów z władzą.


Andrzej Wajda i Anna Piesiewicz, fot. materiały prasowe

Bohaterką filmu jest młoda studentka grafiki, która ma zrobić plakat... do filmu o Polskim Plakacie. Przegląda materiały archiwalne z mistrzami tego gatunku: Henryk Tomaszewski, Roman Cieślewicz, Jan Lenica, Franciszek Starowieyski...  i spotyka czołowych współczesnych grafików z Polski i z Francji: Mieczysław Wasilewski, Lech Majewski, Marcin Mroszczak, Andrzej Pągowski, Michał Batory, Michel Quarez. Film podkreśla bogate relacje kulturowe między Polską i Francją, występują również reżyserzy: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Krzysztof Zanussi, historycy sztuki jak dyrektor Muzeum Plakatu Maria Kurpik, i kolekcjonerzy... Autorką plakatu do filmu i bohaterką jest Anna Piesiewicz. Film przedstawia też bardzo bogaty wybór plakatów powojennych.

Scenariusz, reżyseria i zdjęcia: Marcin Latałło
Produkcja: Wojciech Szczudło, SF Kalejdoskop, TVP, PISF
52 minut


Waldemar Świerzy, Anna Piesiewicz, fot. materiały prasowe

Pokaz filmu w ramach XXIII Międzynarodowej Biennale Plakatu odbędzie się 3 czerwca o godz. 17 w KinoLab, CSW. Wstęp wolny.

Marcin Latałło, reżyser, producent i operator - urodził się w Polsce (1967), wychował we Francji, studiował reżyserię w La fémis (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa) i na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Jest synem Staszka Latałły, któremu poświecił swój pierwszy film dokumentalny: "Ślad" i książkę "Portret Niedokończony". Współpracował przy filmach Krzysztofa Kieślowskiego ("Podwójne Życie Weroniki" i "Trzy kolory") Agnieszki Holland i Andrzeja Wajdy. Dla Polskiej Telewizji zrealizował film dokumentalny "Konstelacje", "Druga strona plakatu", oraz dla telewizji Arte film dokumentalny "Nasza Ulica", który miał premierę w 2008 roku na festiwalu Idfa w Amsterdamie. Wyreżyserował "Trzy uściski dłoni", krótki film fabularny, w programie 30 minut. Obecnie pracuję nad swoim debiutem fabularnym: "Ostatni wampir".


GU
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Kraków: Uchwycić przemianę
Quest Europe. Filmy konkursowe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll