PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
29 maja o godz. 18.00 Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych zaprasza na pokaz filmów Piotra Nesterowicza oraz spotkanie z autorem (Piwnica Largactil Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa).

POCZTÓWKA Z NIEBA” (realizacja Piotr Nesterowicz, 52 min, 2006, produkcja TVP)
Orla na Podlasiu. W gorący dzień życie toczy się leniwie. Nawet muchy brzęczą sennie. Ktoś odpoczywa na ławce, ktoś pije piwo na przystanku. Ulicą sunie wysłużony "maluch". Przez otwarte okna wpada wiatr do domów z piecami kaflowymi. Po polach wokół wioski dostojnie przechadzają się bociany. Położona w okolicach Puszczy Białowieskiej, daleko od zgiełku wielkich miast, spokojna miejscowość wydaje się odcięta od świata. W życiu Orli przyjazdy Koli zawsze były wielkim wydarzeniem. Wieść, że do wioski znowu przybędzie Mikołaj, szybko rozchodziła się wśród mieszkańców. Tłumnie szli na spotkanie ze "swojakiem" powracającym z dalekiej podróży po wielkim świecie. Byli ciekawi gdzie był i co sfilmował. Kola zawsze umiał ciekawie opowiadać o swoich wojażach do miejsc odległych i egzotycznych na całej Ziemi. Także emisje filmów ze zdjęciami autorstwa Mikołaja wywoływały emocje. Mieszkańcy Orli byli dumni ze swego przyjaciela i ziomka. Mikołaj Nesterowicz, wieloletni operator obrazu Telewizji Polskiej, fotoreporter i fotografik, jest współautorem ponad 300 filmów dokumentalnych i reportaży( m.in. Kresowa Ballada, Arizona, Defilada, Serce z węgla…), a także wielu zdjęć. Za swoją pracę został uhonorowany kilkudziesięcioma nagrodami na polskich i zagranicznych festiwalach. Dokument wyreżyserowany przez jego syna, Piotra, przedstawia dorobek Koli widziany oczami prostych i szczerych ludzi, mieszkańców rodzinnej wioski zmarłego w 2003 roku fotografika. Przed kamerą wspominają Mikołaja, jego pierwsze, młodzieńcze fascynacje sztuką robienia zdjęć, talenty rysownicze i filmowe. O Koli opowiadają między innymi jego przyjaciele: kolega ze szkolnej ławy oraz właściciel baru, któremu dziennikarz przysyłał pocztówki z podróży po całym świecie. Filmową opowieść uzupełniają fragmenty filmów Tamary Sołoniewicz, Andrzeja Fidyka, Ewy Borzęckiej, Waldemara Karwata, Hanny Kramarczuk i Marii Dłużewskiej, do których zdjęcia realizował Mikołaj Nesterowicz.


Mikołaj Nesterowicz, fot. materiały prasowe

JEDNEGO ŻYCIA ZA MAŁO” (realizacja Piotr Nesterowicz, Jacek Szczepaniak, 17 min, 1996, produkcja TVP)
Film opowiada o malarzu Stanisławie Hermanowiczu, który stracił wzrok w wieku 25. lat. Mimo to nie przestał malować. Pozwala mu to w pewien sposób powrócić do świata ludzi widzących. Po opanowaniu techniki rysunku i malarstwa, zaczął przelewać na papier zapamiętane wizerunki zwierząt, głównie dzikich ptaków oraz barwnych abstrakcji, które zwie "powidokami". W momencie realizacji filmu wyraził nadzieję, że dokument pomoże mu nawiązać kontakt z innymi niewidomymi malarzami, którzy nie chcą żyć w izolacji.

Piotr Nesterowicz
(ur.1967) - syn znanego operatora Mikołaja Nesterowicza. Przygodę z filmem rozpoczął w 1983 roku, pomagając na planie produkowanego przez TVP fabularnego tryptyku pt. "Kresowa Ballada". Od tego czasu stale współpracuje z redakcjami Programu 1 i 2 TVP (reportaż, film dokumentalny, publicystyka). Jest autorem kilkunastu felietonów i reportaży zajmujących się m.in. problematyką społeczną związaną z mniejszościami narodowymi i religijnymi. W 2000 roku pracował jako asystent reżysera przy ostatnim filmie dokumentalnym Tamary Sołoniewicz pt. "Tatarzy Polscy" z cyklu "Ginące Cywilizacje". Juror konkursu fotograficznego „Podlasie w obiektywie”  organizowanego przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Jego filmy autorskie to: "Jednego życia za mało" 1996, ”Pocztówka z nieba” 2006, „Ruska Polka” 2008 .

W programie projekcja filmu oraz rozmowa z Piotrem Nesterowiczem i Jackiem Szczepaniakiem.

WSTĘP WOLNY. ZAPRASZAMY!
GU
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
"Wiera Gran" już dziś w Krakowie i TVP2
Kraków, konkurs dokumentalny. Filmowe rozliczenia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll