PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.05.2012
Pięć polskich animacji zostało wybranych do programu 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, który odbędzie się w dniach 4-9 czerwca. W sekcji konkursowej dla pełnometrażowych animacji znalazła się polsko - rumuńska koprodukcja "Droga na drugą stronę" w reżyserii Ancy Damian.

Film "Droga na drugą stronę" jest połączeniem animacji, dokumentu i elementów fikcji. Jego fabuła została oparta na autentycznych wydarzeniach - rumuński więzień Claudiu Crulic zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki w krakowskim areszcie. Film podróżuje po festiwalach filmowych całego świata, zdobywając kolejne nagrody.


"Rondo" z programu "Młoda animacja", fot. Studio Munka

W sekcjach pozakonkursowych 36. edycji festiwalu w Annecy znalazły się cztery krótkometrażowe polskie animacje: "The Game" w reżyserii Marcina Jańca, "Ognisty ptak" w reżyserii Andrzeja Gosienieckiego, polsko-francuska etiuda studencka "Agnieszka" w reżyserii Izabeli Bartosik-Burchardt oraz "Rondo" w reżyserii Artura Kordasa, zrealizowane w ramach programu "Młoda animacja" w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie. Jest równie ważny dla filmu animowanego, jak festiwal w Cannes dla filmu aktorskiego. Co roku podczas imprezy pokazywanych jest około 180 filmów animowanych z całego świata, w kilku sekcjach konkursowych m.in.: pełen metraż, krótki metraż, serial telewizyjny, specjalny filmy telewizyjny, film edukacyjny, przemysłowy i naukowy, reklama, teledysk i film dyplomowy. Poza sekcjami konkursowymi publiczność będzie mogła obejrzeć specjalnie wyselekcjonowane animacje krótkometrażowe.

W dotychczasowej historii festiwalu, do konkursu zakwalifikowało się ponad 60 polskich filmów. Animacja "Krok" autorstwa Piotra Kamlera, w 1975 roku otrzymała Grand Prix festiwalu i została wybrana filmem 30-lecia. W poprzednich edycjach festiwalu nagrodzone zostały również m.in.: "Labirynt" Jana Lenicy, "Wszystko jest liczbą" Stefana Schabenbecka, "Klatki" Mirosława Kijowicza, "Apel" Ryszarda Czekały, "Och, och..." Bronisława Zemana, "Refleksy" Jerzego Kuci, "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego, "Ściany" Piotra Dumały, "Laska" Michała Sochy.

W 2007 roku "Piotruś i wilk" Suzie Templeton zdobył główną nagrodę festiwalu. W zeszłym roku w Annecy nagrodzono trzy polskie animacje: "Świteź" Kamila Polaka (za najlepszy debiut), "Paths of Hate" Damiana Nenowa (wyróżnienie specjalne) i  "Maskę" Braci Quay (nagroda Sacem za muzykę autorstwa Krzysztofa Pendereckiego).

 
Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.annecy.org

EJ
www.pisf.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Kraków: Niepokoje młodości i obsesje starości
Konkurs polski wystartował. W Krakowie kino emocji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll