PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.05.2012

Powstał Festiwal Filmu i Teatru im. Maćka Kozłowskiego, prezentujący polskie i zagraniczne kino akcji. Impreza poświęcona zmarłemu przed dwoma laty aktorowi odbędzie się w Kargowej.

Podczas festiwalu upamiętniającego postać popularnego aktora filmowego i teatralnego będzie można  zobaczyć przegląd filmów, w których wystąpił, klasykę kina akcji, znane produkcje z całego świata, kilka prapremier oraz spektakle teatralne prezentowane w zaaranżowanej stacji  kolejowej. W programie imprezy znalazł się też koncert muzyki z najbardziej znanych filmów gangsterskich i kryminalnych.

 
Maciej Kozłowski na planie filmu "To ja, złodziej" w reż. Jacka Bromskiego, fot. SF "OKO"

Na pierwszej edycji Festiwalu Filmu i Teatru im. Maćka Kozłowskiego mają się pojawić znane postaci
związane z filmem oraz przyjaciele zmarłego artysty, m.in.: malarka i żona aktora Agnieszka Kowalska, reżyser Jacek Głomb, aktorka Anna Seniuk, reżyser Magdalena Łazarkiewicz, kompozytor muzyki do filmu "W ciemności" Antoni Komasa-Łazarkiewicz i muzyk Zbigniew Hołdys. Autorem projektu multimedialnego na inaugurację festiwalu jest L.U.C. Łukasz Rostkowski.

Na festiwalu w Kargowej zostaną przyznane dwie nagrody: Kargowskiego Lwa i Lwiego Pazura. W konkursie o statuetkę tego pierwszego wezmą udział polskie filmy fabularne akcji ostatnich trzech lat. Lwi Pazur zostanie przyznany twórcy czarno-białej amatorskiej etiudy kryminalnej.

Festiwal Kozzi Gangsta Film odbędzie się w Kargowej - mieście leżącym w powiecie zielonogórskim, w
którym urodził się Maciek Kozłowski. - W ten sposób chcemy upamiętnić Maćka. Chcemy o nim mówić,
przypominać o tym, co robił, jakim był artystą - mówił burmistrz miasta Kargowa Sebastian Ciemnoczołowski.

Kozłowski karierę zaczynał w teatrze. W 1983 r. zadebiutował w Teatrze Studyjnym w Łodzi, potem był aktorem Teatru Nowego w Poznaniu. Na scenie Teatru Narodowego w Warszawie grał od 1997 r. Popularność i wizerunek czarnego charakteru przyniosły mu w latach 90. występy w filmach o polskich gangsterach.

W 1992 roku  wcielił się w rolę Barańskiego w głośnej produkcji Władysława Pasikowskiego "Psy". W
"Mieście prywatnym"  - filmie w reżyserii Jacka Skalskiego z 1994 roku - Kozłowski zagrał Alego, szefa warszawskiej mafii. Był też współautorem dialogów w tym filmie. Zagrał również w filmie Jacka Bromskiego "To ja, złodziej". W wywiadach artysta podkreślał, że najważniejszą rolą w jego filmowej karierze była kreacja atamana kozackiego Maksyma Krzywonosa w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem".

Burmistrz Kargowej przypomniał w środę o charytatywnej działalności Kozłowskiego. Mówił: On nie tylko urodził się w Kargowej, ale też bardzo angażował się w nasze sprawy, pomagał młodym ludziom i dzieciakom, uczył ich, aby nie wstydzili się miejsca, z którego pochodzą. Ludzie dzięki temu łapali wiatr w żagle.

Zbigniew Hołdys - przyjaciel aktora i pomysłodawca nazwy festiwalu - opowiadał podczas konferencji o organizowanych przez Kozłowskiego wycieczkach do Warszawy młodych ludzi z Kargowej. - Co roku zapraszał grupę licealistów (...) i pokazywał im Warszawę. Oglądali oni miasto tego formatu prawdopodobnie po raz pierwszy. Maciek podczas tych wycieczek organizował też spotkania ze znanymi ludźmi - mówił Hołdys. Według niego celem tych przedsięwzięć była walka z psychologiczną blokadą młodych ludzi przed "wielkim światem". Hołdys przypuszcza, że to właśnie ci młodzi mieszkańcy miasta są autorami komiksowych rysunków na przystankach w Kargowej, które przedstawiają aktora.

Kozłowski był też wielkim fanem piłki nożnej. W drużynie Reprezentacji Artystów Polskich grał na pozycji obrońcy. Aktor wspierał Narodową Reprezentację Bezdomnych, w której grają ludzie zmagający się ze społecznym wykluczeniem. W nawiązaniu do wielkiego zamiłowania artysty do futbolu podczas festiwalu zostanie rozegrany mecz pomiędzy drużyną "bezdomnych" a reprezentacją polskich aktorów, przyjaciół Kozłowskiego.

Aktor chorował na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Zmarł 11 maja 2010 r. w Warszawie.

 

KS
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Cannes 2012. Święte motory rozjeżdżają Cannes
Dzień dziecka ze Studiem Miniatur Filmowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll