PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kolejna projekcja DKFN odbędzie się 22 maja o godz. 18.00. Zapraszamy - Piwnica Largactil Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2 w Warszawie.

KRESOWA BALLADA 1935” (reż. Tamara Sołoniewicz, 70 min, 1985)
Fabularyzowany dokument pokazujący wieś białostocką w latach 30. XX wieku. Film prezentuje mieszkańców wraz z folklorem, obrzędowością i strojem. Są tam białoruscy chłopi, których rytm życia wyznacza przyroda: sianokosy, żniwa.... Są białoruskie chaty z ikonami, chłopskie lniane, haftowane koszule, Żyd handlujący garnkami, szeptucha, pani nauczycielka – Polka. Film ten ma charakter etnograficzny. Cechuje go dbałość o szczegóły zwyczajów, kostiumów i języka.


"Kresowa Ballada 1935", fot. DKFN

Tamara Sołoniewicz  1938-2000
- reżyser i scenarzysta filmowy. Urodziła się w rodzinie przedwojennej, białoruskiej inteligencji w Narewce. Absolwentka wydziału filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Dziennikarskiego. Od połowy lat 60. związana z Telewizją Polską, pracowała w Dzienniku Telewizyjnym, redakcji reportażu Programu I, redakcji społecznej i filmu dokumentalnego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Łodzi. W latach 90. współpracowała z regionalnym oddziałem Telewizji Białystok..
 
Film dokumentalny to dziedzina, w której Tamara Sołoniewicz osiągnęła wszystko. Jej filmy zyskały miano autorskich, niepowtarzalnych. Tematem większości jej filmów była rodzinna Białostocczyzna. Reżyserka posługiwała się motywami ikonograficznymi, symbolicznymi obrazami, często rezygnowała z komentarza na rzecz wymownej ścieżki dźwiękowej. Wiele jej filmów było nagradzanych na festiwalach w kraju i zagranicą. Najbardziej znane i utytułowane jej filmy to: "Matecznik" – złoty Ekran w 1975 roku, "Antygona w stodole” – nagroda Brązowego Lajkonika na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie, "Hela Pacewiczówna z Zadworzan" – srebrny Lajkonik na FFD, "Ziemia" – Gran Prix FFD, "Wąski tor" – w 1981 roku nagroda "Solidarności" oraz pierwsza nagroda na Festiwalu Filmów Społeczno-Politycznych w 1984 r., "Polski podrzutek" – nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 1997 roku. O wszechstronności działań Tamary Sołoniewicz świadczy chociażby realizacja filmu o polskich Tatarach do Cyklu „Ginące cywilizacje" na zamówienie Discovery, którego już niestety nie ukończyła. Pozostawiła 19 filmów. Ostatniego filmu już nie skończyła.


"Kresowa Ballada 1935", fot. DKFN

Piotr Nesterowicz  (ur.1967) - syn znanego operatora Mikołaja Nesterowicza. Przygodę z filmem rozpoczął w 1983 roku, pomagając na planie produkowanego przez TVP fabularnego tryptyku pt. "Kresowa Ballada". Od tego czasu stale współpracuje z redakcjami Programu 1 i 2 TVP (reportaż, film dokumentalny, publicystyka). Jest autorem kilkunastu felietonów i reportaży zajmujących się m.in. problematyką społeczną związaną z mniejszościami narodowymi i religijnymi. W 2000 roku pracował jako asystent reżysera przy ostatnim filmie dokumentalnym Tamary Sołoniewicz pt. "Tatarzy Polscy" z cyklu "Ginące Cywilizacje".

Juror konkursu fotograficznego „Podlasie w obiektywie”  organizowanego przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Jego filmy autorskie to: "Jednego życia za mało" 1996, ”Pocztówka z nieba” 2006, „Ruska Polka” 2008 .

W programie projekcja filmu oraz rozmowa z Piotrem Nesterowiczem – kuzynem Tamary Sołoniewicz,  współpracującym przy realizacji filmu.

 WSTĘP WOLNY.
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Dokument o prof. Relidze nagrodzony "Silesia Press"
Retrospektywa Giersza na Nowych Horyzontach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll