PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  20.05.2012
Nagrody 9. Planete+ Doc Film Festival zostały rozdane. Główną nagrodę - Millennium zdobył  film "5 rozbitych kamer" Emada Burnata i Guy'a Davidiego, dotyczący konfliktu izraelsko-palestyńskiego.


"5 rozbitych kamer" to opowieść o codziennym życiu Palestyńczyków oraz o tym, że narzędziem walki z przemocą może być filmowa kamera. Główny bohater tej historii, mieszkający na zachód od Ramallah palestyński rolnik Emad, za pomocą tytułowych pięciu kamer dokumentuje różne oblicza zmagań jego wioski z Izraelczykami. Mężczyzna zarejestrował m.in. to, jak izraelskie buldożery w 2005 r. najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żołnierzom urodził się mały Gibreel.
Emad dokumentował to, jak chłopiec dojrzewał, a potem to, jak stawał się uczestnikiem pokojowych antyizraelskich protestów - czytamy w festiwalowym opisie filmu.

"5 rozbitych kamer", fot. Planete+ Doc Film Festival

"5 rozbitych kamer" to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-  palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji - podkreślili organizatorzy Planete+ Doc.

W festiwalowym konkursie na najlepszy film o prawach człowieka Nagrodę Amnesty International przyznano za "Powrót na Plac Wolności" czeskiego reżysera Petra Loma.

To z kolei opowieść o Egipcie. - Film jest wnikliwym spojrzeniem na Egipt rok po rewolucji rozpoczętej na Placu Tahrir. Przejmująco opowiada pozornie znaną z mediów historię o egipskiej rewolucji, zapraszając nas do osobistych dramatów jej pięciu bohaterów. Najbardziej poruszyła nas odwaga bohaterów, którzy nie zgadzają się na kontynuację przemocy, brak zmiany i na nieszczere obietnice reform służb bezpieczeństwa. Zaskakuje błyskotliwość z jaką film ukazuje, że wałka o godność i wolność dla bohaterów egipskiej rewolucji nadal trwa -  uzasadniło werdykt jury.


"Gnarr na prezydenta", fot. Planete+ Doc Film Festival

Wśród nagrodzonych w ramach 9. edycji Planete+ Doc są też m.in. filmy: "Wszyscy święci" Briana M. Cassidy'ego i Melanie Shatzky (Nagroda Magicznej Godziny dla najlepszego filmu średniometrażowego), "Pałac" Tomasza Wolskiego (Nagroda Canon Cinematography Award za zdjęcia), "Prezydent nowej Atlantydy" Jona Shenka (Nagroda Green Warsaw Award za najlepszy film o tematyce ekologicznej), "Gerhard Richter" Corrine Belz (Nagroda Doc Art Award za najlepszy film o sztuce), "Cure for Pain. Historia Marka Sandmana" Roberta G. Bralvera i Davida Ferino (Nagroda Nos Chopina za najlepszy film o tematyce muzycznej), "Ambasador" Madsa Bruggera (Nagroda Bloggerów).

Najlepszym filmem wg publiczności Festiwalu został islandzki "Gnarr na prezydenta" - opowiadający o komiku, liderze "Najlepszej Partii", wspinającym się po szczeblach politycznej kariery... z humorem.



EJ
PAP/Planete+ Doc
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Planete+ Doc. Paparazzi w służbie wielkiego biznesu
Noc Muzeów w Warszawie - filmowo
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll