PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

 Coraz więcej wiemy o programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W cyklu "Panorama filmu polskiego" - znajdą się  22 dokumenty, animacje, fabuły.  Wśród twórców - Tomasz Wolski, Yoram Gross, Mirosław Dembiński, Maciej Dejczer, Bodo Kox...

 Organizatorzy, prowokacyjnie z pozycji krakowskiej, zaczynają od filmu bardzo warszawskiego. Jedną z atrakcji cyklu będzie najnowszy film Tomasza Wolskiego "Pałac". Tegoroczny juror, wielokrotnie nagradzany w Krakowie, laureat Złotej Żaby na Camerimage 2011 za "Lekarzy", wraca do swojego miasta z dokumentem kadrującym z przymrużeniem oka znienawidzony dar Stalina, czyli tytułowy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Za pośrednictwem kamery dotrze do zakamarków gmaszyska i podpatrzy wypełniający go tłum. Będzie to pełna humoru obserwacja, która zainspirowała reżysera do szerszych diagnoz.

  Kadr z filmu "Pałac", fot. Krakowski Festiwal Filmowy

 Po mocnym warszawskim akcencie, widzowie powrócą  na krakowski grunt, by wraz z Tomaszem Magierskim i bohaterem jego filmu "Krakowiaczek ci ja", Yoramem Grossem, australijskim twórcą filmów animowanych o polsko-żydowskim pochodzeniu, udać się w sentymentalną podróż do Krakowa. Podróż i trudną, bo powracającą do czasu Holocaustu, i miłą, bo w towarzystwie wpatrzonych w dziadka wnuków, którym wycieczka do nieznanej im przeszłości uzmysławia, jak ścisłe są związki biografii "Disneya australijskiej animacji" z jego twórczością.  Film zdobył nagrodę publiczności na właśnie zakończonym festiwalu Żydowskie Motywy, a jego bohater będzie uczestniczył w krakowskiej projekcji filmu.

 Kadr z filmu "Krakowiaczek i ja", fot. Krakowski Festiwal Filmowy

Kolejne krakowskie filmy w sekcji to "Walc z Miłoszem" Joanny Helander i Bo Perssona, opowiadający o nieznanych dotąd wzajemnych inspiracjach i relacjach pomiędzy poetą a Teatrem 8 dnia, oraz Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego "Tala od różańca", portretujący kontrowersyjną pisarkę czasów PRL-u i przyjaciółkę Karola Wojtyły z czasów młodości, Natalię Rolleczek.

Ciekawie zapowiada się prezentacja dwóch z pięciu części projektu "Świat od świtu do zmierzchu" autorstwa Mirosława Dembińskiego i Macieja Drygasa, zrealizowanego pod opieką artystyczną: Jacka Bławuta, Marcela Łozińskiego, Macieja Drygasa, Andrzeja Musiała, Mateusza Wernera oraz Vity Żelakeviciute, w którym młodzi filmowcy kierują swoje kamery na mieszkańców stolic Rosji i Ukrainy. "Moskwa od świtu do zmierzchu" zabierze widzów w bardzo różne miejsca metropolii i przedstawi szeroką paletę moskiewskich zawodów, a "Kijów od świtu do zmierzchu", nawiązując do legendarnego "Rejsu" Marka Piwowskiego, zaprosi na statek na Dnieprze w towarzystwie nieodzownego oligarchy, młodych muzyków i starego weterana wojennego – z podróży wyłoni się zabawny i jednocześnie ciepły obraz miasta.

 Oryginalną reprezentacją polskiej fabuły będą dwa krótkie metraże sztandarowo niezależnego twórcy Bodo Koxa: "Rura" z Mateuszem Damięckim, która z typowym dla reżysera przewrotnym poczuciem humoru nawiązuje do "Kanału" Andrzeja Wajdy oraz "Księżycowa rzeka" z Marią Seweryn i Wojciechem Mecwaldowskim, pokazująca pierwsze lądowanie na Księżycu w czeskim wykonaniu. Filmy powstały, co ciekawe, w łódzkiej filmówce.

 

  Kadr z filmu "Księżycowa rzeka", fot. Krakowski Festiwal Filmowy

Program tegorocznej edycji cyklu "Panorama filmu polskiego" dopełni prezentacja filmów zrealizowanych w Studiu Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. W Krakowie wyświetlone zostaną najnowsze produkcje Studia, wśród których są: krótka animacja Artura Kordasa, "Rondo", krótki dokument "Jajko i kura" Ewy Podgórskiej, który będzie miał na festiwalu swoją światową premierę, oraz dwie fabuły: "Serce do walki" Tomka Matuszczaka i "Koleżanki" Sylwestra Jakimowa, nagrodzone na ostatnim festiwalu Młodzi i film w Koszalinie.

Obok debiutantów pojawią się takie tuzy polskiego kina, jak Andrzej Titkow i Sławomir Grünberg, a jako reżyser zadebiutuje Krzysztof Materna.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 28 maja - 3 czerwca 2012 roku.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji festiwalu można znaleźć na stronie: http://www.krakowfilmfestival.pl/

www.krakowfilmfestival.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Gdynia - wystawa Dudzińskiego. W samo obłudnie
Quest Europe: Figura i Biedrzyńska w jury
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll