PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Krzysztof Zanussi oraz inni twórcy filmu „Życie rodzinne” będą gośćmi jego uroczystej premiery w wersji zrekonstruowanej cyfrowo. Pokaz odbędzie się 14 maja.

Tego filmu nie byłoby bez chęci udowodnienia przez reżysera, że potrafi stworzyć tradycyjną dramaturgię. Reżyserem kierowała również chęć rozliczenia z własnym życiem rodzinnym. Historia Wita (Daniel Olbrychski), młodego inżyniera próbującego odciąć się od swoich korzeni, ma kontekst autobiograficzny, czego sygnałem chociażby powtarzane przez filmowego ojca (Jan Kreczmar) słowa Zanussiego seniora „Mój syn się marnuje”. Kameralna, świadomie teatralna opowieść, rozpisana na znakomity aktorski kwintet (Halina Mikołajska, Maja Komorowska, Jan Nowicki, Jan Kreczmar, Daniel Olbrychski), za sprawą Czesława Miłosza zyskała też wymiar polityczny: po pokazie „Życia rodzinnego” w Berkeley poeta zarzucił reżyserowi, że jego film, z bohaterem zrywającym ze swoją dekadencką, nie pasującą do PRL-u rodziną przedwojennych fabrykantów, stanowi ukłon w stronę panującej ideologii.

"Życie rodzinne", fot. KinoRP

Zanussi chciał nawet wyciąć krytykowaną przez Miłosza scenę z Witem tęsknie patrzącym na „normalną” rodzinę z bloku, ale szczęśliwie się powstrzymał. Po latach ów kontekst polityczny jest nieistotny, w realiach III RP korzenie arystokratyczno-kapitalistyczne to nie balast, a sama historia zyskała na uniwersalności. Jak mówił reżyser: „Każdemu może ciążyć biografia i każdy może ulegać pokusie ucieczki do przeszłości. Jednocześnie wiemy, że taka ucieczka jest, po pierwsze, tchórzostwem, a po drugie – złudzeniem. Od przeszłości uciec się nie da, można się z nią rozliczyć, można ją nawet pokonać, ale nie można jej wykluczyć czy przekreślić. A takie właśnie jest przesłanie filmu, od ideologii marksistowskiej – dość dalekie”. Skonfrontowanie filmowego „Życia rodzinnego” z własnym z pewnością pozwoli na wyciągnięcie osobistych wniosków.

Rekonstrukcja „Życia rodzinnego” jest dziełem The Chimney Pot rekonstrukcją dźwięku zajmowała się firma Radosław Skłodowski.

Organizatorami premiery są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Tor i Kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP, a jego specjalnymi gośćmi będą reżyser Krzysztof Zanussi i inni twórcy filmu.

Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, którego partnerami są obecnie: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe Zebra, The Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Sound Place i Studio Company. Projekt KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym projektu KinoRP.

GW
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Gareth Evans o brawurowym napadzie
Festiwal w Gdyni: 206 projekcji w 6 dni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll