PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Dziewięć filmów dokumentalnych jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego będzie można zobaczyć w ramach przeglądu, który rozpocznie się 10 maja we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

W trakcie czterech spotkań, które będą odbywać się w czwartki w sali kinowej instytutu, widzowie obejrzą dokumenty Kieślowskiego z lat 1967 - 1980. - To dzieła ponadczasowe, należące do najcenniejszego kanonu polskiego kina. Filmy Kieślowskiego stanowią niedościgniony wzór kina dokumentalnego - mówi Aneta Kurek, odpowiedzialna za program Kina Teatralnego w Instytucie Grotowskiego.

Krzysztof Kieślowski na planie "Bez końca" (1984), fot. Filmoteka Narodowa

Pierwszym z prezentowanych obrazów będzie praca dyplomowa Kieślowskiego "Z miasta Łodzi". Powstały w 1969 r. dokument to zapis codziennego życia Łodzi. Oko kamery śledzące ówczesne ulice miasta zarejestrowało bawiące się dzieci, pracujące włókniarki, spacerujących ludzi czy big-beatowy koncert.

Przegląd zakończy się 31 maja pokazem dokumentu "Gadające głowy" z 1980 r. To zapis wypowiedzi przypadkowych ludzi, którzy odpowiadają na pytanie, kim są i co chcieliby osiągnąć.

Jak podkreślają organizatorzy przeglądu, dokumenty Kieślowskiego pokazywane w ramach cyklu "prezentują różne spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, jednak każdy z nich przybliża widzom wrażliwość zaangażowanego społecznie twórcy. Filmy ukazują piękno zwykłych ludzi oraz ich codzienne zmagania".

Krzysztof Kieślowski (1941-1996) to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmów dokumentalnych i fabularnych. Reżyser wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem stworzył scenariusze do niemal wszystkich najważniejszych swoich filmów - m.in. tryptyku "Trzy kolory", "Podwójnego życia Weroniki" czy "Dekalogu". Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. Zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz dwukrotnie otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes - za "Podwójne życie Weroniki" i "Krótki film o zabijaniu". W 1995 r. otrzymał nominację do Oscara za scenariusz i reżyserię filmu "Trzy kolory. Czerwony".

GW
PAP
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Nowy festiwal: "Sensacyjne Lato Filmów"
Wielokulturowa Gdynia Dzieciom
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll