PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Jak głosi „Konwencja o prawach dziecka” - Nie ma gorszych ani lepszych dzieci - masz takie same prawa jak wszyscy. To hasło przyświeca kolejnym edycjom „Gdyni Dzieciom”. 

Program powstał specjalnie z myślą o najmłodszej widowni gdyńskiego festiwalu pod szyldem projektu Polskie Kino Młodego Widza koordynowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W tym roku ruszy już po raz dziewiąty.

Podczas "Gdyni Dzieciom" widać, że Gdynia Film Festival otwiera się na nową publiczność. W projekcjach biorą udział widzowie szkół specjalnych, niektóre imprezy i pokazy są dostosowane do widzów niedosłyszących, bądź też odbywają się z audiodeskrypcją czyli zapisem dla osób niewidzących i niedowidzących. Choć rdzeniem Gdynia Film Festival jest Trójmiasto, to „Gdynia Dzieciom” dociera także do dziecięcej widowni z Wejherowa, Łęgowa czy Elbląga.

W 2009 roku patronem przeglądu został Polski Komitet Honorowy UNICEF. Międzynarodowa organizacja dbająca o prawa dzieci pokazała film "Wszystkie niewidzialne dzieci" - przygotowany przez mistrzów kina: Emira Kusturicę, Spike'a Lee, Ridleya i Jordana Scottów i Johna Woo, w którym każdy z reżyserów stworzył unikalną, autorską wizję dziecięcego świata, radości, smutków i niezwykłej wrażliwości małych ludzi. Mocnym punktem przeglądu był również film "Yarik" - dramatyczna historia chłopca, jednego z tysięcy rosyjskich dzieci, które w ciągu ostatnich lat zostały porwane, wywiezione z kraju i sprzedane. Tego roku w niebo nad Gdynią poszybowały błękitne baloniki z życzeniami od małych mieszkańców Trójmiasta dla dzieci na całym świecie.


Baloniki UNICEF - z życzeniami, fot. Gdynia Dzieciom-SFP

Sekcja dla początkujących wielbicieli filmów prezentuje zapomnianą klasykę polskiej produkcji dla dzieci. Wystarczy wspomnieć serię o Panu Kleksie Krzysztofa Gradowskiego, "Bliskie spotkania z wesołym diabłem" czy „Tajemnicę Sagali”Jerzego Łukaszewicza. Ubiegłoroczna edycja poświęcona była twórczości Kazimierza Tarnasa, nazywanego "cesarzem" kina dziecięcego, autora filmowych adaptacji, wśród których są „Szaleństwa Panny Ewy”, „Panna z mokra głową” czy „Pan samochodzik”. Oprócz podróży w czasie, młodzi widzowie za sprawą filmów przenoszą się do obszarów innych kulturowo – w tym roku za sprawą filmów z Iranu, Chin, Indii i krajów Afryki.


"Harun Arun" to czekająca na najmłodszych produkcja z Indii, fot. mat. prasowe

Podczas Festiwalu w 2008 roku odbywającego się we wrześniu, pokazy zgromadziły rekordową ilość małych kinomanów, bo aż 8 tysięcy. Widać, to miły koniec wakacji i odskocznia od rozpoczynającej się szkolnej rutyny. Oprócz projekcji podczas trwania Festiwalu  na najmłodszych czekają poza kinowe atrakcje: spotkania edukacyjne, wystawy i warsztaty, min.: z pisania recenzji filmowych.

W poprzedniej edycji jury Międzynarodowego Centrum Filmów dla Dzieci i Młodzieży (CIFEJ), które skupia uczestników z 52. krajów i 135 organizacji, po raz pierwszy przyznało swoją nagrodę.  Laureatem zostali duńscy twórcy - Peter Flinth i Ghit Norby za film  "Dzikie łabędzie".


Nagroda CIFEJ, fot. SFP

Organizując pokazy i spotkania z twórcami Polskie Kino Młodego Widza, przy wsparciu Ministerstwa Kultury,  podróżuje po świecie - do tej pory dotarło do 17 krajów z 4 kontynentów. Bliźniaczą sekcją Gdyni Dzieciom jest program dla najmłodszych Krakowskiego Festiwalu Filmowego – Festival Dzieciom.

Edyta Jarząb
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Najlepsze dokumenty Kieślowskiego we Wrocławiu
Festiwal w Gdyni: Panorama Polskiego Kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll