PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Pozakonkursowa sekcja Festiwalu dzięki selekcji robi się bardziej interesująca.

Przed zmianami programowymi wprowadzonymi w zeszłym roku Panorama Kina Polskiego nie cieszyła się dobrą opinią ani dużym zainteresowaniem publiczności. Trafiały do niej filmy, niezakwalifikowane do Konkursu Głównego czy nieistniejącego już Konkursu Kina Niezależnego. Panorama była w pewnym sensie sekcją odrzuconych lub niesformatowanych, jak film Marcina Sautera "Na północ od Kalabrii" z pogranicza fabuły i dokumentu czy pełnometrażowy, niezależny film Pawła Wendorffa "To nie ten człowiek". Trafiały tu również  sporadycznie filmy wyjątkowe jak "Tatarak" Andrzeja Wajdy.


Kadr z filmu "Być jak Kazimierz Deyna", fot. Gdynia Film Festival

Od zeszłego roku filmy do Panoramy są starannie wybierane. W tym roku sekcję zdominowali młodzi autorzy, aż cztery spośród sześciu tytułów to pełnometrażowe debiuty. Wyliczamy dalej: cztery produkcje będą miały w Gdyni swoją premierę, a  dwa już znane z kin są - z różnych powodów - bardzo głośne. Film "Big Love", niestety głównie za sprawą dyskusji między debiutującą reżyserką Barbarą Białowąs i krytykiem Michałem Walkiewiczem. Dyskusji, która niepotrzebnie odwróciła uwagę od samego filmu, a skupiła ją reżyserce i jej kulejącej retoryce. Jednak zanim rozpętało się internetowe piekło i swoisty lincz Białowąs, ponad 200 tysięcy osób uznało jej pierwszy film  za wart obejrzenia. Z kolei  "Listy do M.", komedia romantyczna Mitji Okorna z Bożym Narodzeniem w  tle oraz z gwiazdorską obsadą była najchętniej oglądanym filmem w Polsce w 2011 roku. Od premiery w listopadzie obejrzało ją przeszło 2.5 miliona widzów. 

Warto zwrócić uwagę na dwa debiuty, które będą pokazane w Gdyni po raz pierwszy "Być jak Kazimierz Dejna" Anny Wieczur-Bluszcz i "Nad życie" Anny Pluteckiej-Mesjasz. Czego reżyserka pierwszego z nich szuka na piłkarskim boisku, dlaczego chce opowiedzieć o typowo męskim sporcie? Zobaczymy. Co ciekawe, w ciągu ostatnich kilku lat powstały już dwa filmy z murawą w tle i oba zrealizowały kobiety, są to "Boisko Bezdomnych" Kasi Adamik i "Skrzydlate świnie" Anny Kazejak-Dawid.

Z kolei "Nad życie" to klasyczne kino biograficzne. Po "Bokserze", inspirowanym historią Przemysława Salety, czy "Moim biegunie" na podstawie przeżyć Jasia Meli, TVN wyprodukował film, opowiadający o słynnej siatkarce, Agacie Mróz. W rolę  tragicznie zmarłej sporstmenki wcieliła się Olga Bołądź.


Kadr z filmu "Nad życie", fot. Gdynia Film Festival

"Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa"  w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego na podstawie popularnej powieści Rafała Kosika to rzadki przykład filmu dla dzieci i młodzieży, gatunku w polskim kinie niemal nieistniejące. Panoramę Polskiego Kina zamyka  "Piąta pora roku" Jerzego Domaradzkiego. Główni bohaterowie filmu  (Ewa Wiśniewska i Marian Dziędziel) wyruszają w podróż, która  jest pretekstem do rozliczenia się ze współczesną Polską. To pierwszy od czasu australijskiej "Lilian's Story" (1995) pełnometrażowy film Jerzego Domaradzkiego, twórcy "Zdjęć próbnych" i "Wielkiego biegu".


KS
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Wielokulturowa Gdynia Dzieciom
Gdynia w kadrze
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll