PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  27.04.2012
Szósty dzień Tarnowskiej Nagrody Filmowej wypełniony był emocjami.  Świetne filmy: "80 milionów", "Róża" i "Droga na drugą stronę" dosłownie wbiły widzów w fotel.

- Na pokazie "80 milionów" siedzi dziewczyna, przed seansem je chipsy, generalnie znudzona i wyluzowana. Widać, że nie wie, o co chodzi, czego film dotyczy, przyszła tu zapewne przypadkiem – opowiada juror, krytyk Mateusz Werner. – Od pierwszej minuty filmu przestała żuć, zamarła i została tak już do napisów końcowych – opowiada.


Sala kina "Marzenie", fot. Paweł Topolski

Opowieść  o tym, jak młodzi członkowie zarządu dolnośląskiej Solidarności, w obliczu zbliżającego się stanu wojennego, wyciągnęli z banku i zdeponowali w bezpiecznym miejscu 80 milionów składek związkowców, zrealizowana jest w konwencji kina wielkiej przygody. Bohaterowie są może o kilka lat starsi od przeciętnego widza w tarnowskim kinie Marzenie.  I może to jest droga do sukcesu. Żadnych spiżowych dzwonów i martyrologii. Za to twarda prawda i wreszcie sensowny wizerunek ubeków. To już nie „hamletyzujący inteligent w duchu sprzyjający Solidarności”, jak to określił Werner, ale galeria typów z krwi i kości, z których wrażenie największe na widowni zrobił Piotr Głowacki w roli pułkownika Sobczaka. Rola, mieniąca się barwami groteski, dramatyzmu, śmieszności to jedna z największych kreacji polskiego kina ostatnich lat. I publiczność to widzi i docenia.


Wojciech Smarzowski rozdaje autografy, fot. Paweł Topolski

O „Róży” Wojciecha Smarzowskiego napisano już tyle, że w zasadzie ciężko powiedzieć coś nowego. Reżyser przyjechał do Tarnowa i osobiście zapowiedział projekcję. Warto to docenić, zwłaszcza że wrócił prosto z ostatnich zdjęć do swojego najnowszego filmu „7 dni”. Oglądając film Smarzowskiego w zestawie kilkunastu innych polskich filmów odczuwam, że w polskim filmie coś się ważnego dzieje. Że wreszcie nauczyliśmy się mówić o historii, jej dramatycznych dla polskiego społeczeństwa konsekwencjach, a nawet więcej – że zaczynamy filmowo tę historię odkłamywać. „’Róża’ jest pierwszym filmem fabularnym traktującym o społeczności mazurskiej,  ludziach, którzy tę ziemię zamieszkiwali od wielu setek lat, którzy tutaj pędzili w miarę spokojne życie do końca roku 1944. W tle miłości Róży i Tadeusza ukazana jest tragedia Mazurów. Nowa, komunistyczna, sowiecka władza traktuje Mazurów przedmiotowo, jak ludzi podrzędnej kategorii”, pisał dla Portlafilmowy.pl Dariusz Jarosiński. – „Po obejrzeniu filmu nikt nie powinien mieć wątpliwości, na jakich antywartościach budowany był w Polsce system komunistyczny. To nie tylko sowieckie kłamstwo na temat zbrodni w Katyniu stało się mitem założycielskim PRL-u, ale również kłamstwo na temat tragedii Mazurów.”


Jerzy Armata i Arkadiusz Wojnarowski, fot. Paweł Topolski

Dzień zakończył pokaz specjalny filmu "Droga na drugą stronę" Ancy Damian, w koprodukcji rumuńsko-polskiej. Film prezentował koproducent Arkadiusz Wojnarowski. Jest to film szczególny, bo to pełnometrażowy, animowany film dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę, rozpoczyna strajk głodowy.  Film jest połączeniem animacji, dokumentu i filmu fabularnego i niewątpliwie nowa jakość formy w polskim filmie.

Przed nami tylko jeden film konkursowy - "Lęk wysokości" Bartosza Konopki ze Studia Munka i pokaz specjalny "Tali od różańca" Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 26. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, natomiast Stowarzyszenie Filmowców Polskich - współorganizatorem imprezy.


Maria Witkowska
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  6.10.2012
Zobacz również
Festiwal w Gdyni: znamy laureatów Platynowych Lwów
Kino na Granicy. Czeskie kino w Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll