PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Football Film Festival w Gdyni to nowa  impreza filmowa skierowana nie tylko do pasjonatów piłki nożnej ale również do osób, które chcą poznać sport od innej, niecodziennej strony, zajrzeć za kulisy wielkich rozgrywek i poznać życiowe losy najbardziej znanych drużyn piłkarskich i piłkarzy w Europie.

Impreza odbędzie się  w dniach 1-5 czerwca w Klubie Filmowym w Gdyni.   Dokumenty i fabuły o sportowcach, drużynach i klubach piłkarskich pokażą prawdziwe emocje w czasie meczu, odsłonią, co dzieje się w szatni, jak rozmawiają między sobą piłkarze i sędziowie czy jak kibice przygotowują się do dopingu swoich drużyn i jaką rolę w ich życiu odgrywa piłka nożna. Pierwszą edycję festiwalu organizuje Sopot Film Festival - Stowarzyszenie Kulturalne "Hamulec Bezpieczeństwa".


- Pokażemy 20 filmów o tematyce związanej z piłką nożną. Projekt z jednej strony będzie wysoce artystyczny, z drugiej zaś zachęci do wzięcia udziału w imprezie osoby nieuczestniczące zazwyczaj w festiwalach filmowych. Festiwale o tej tematyce są organizowane na całym świecie z dużym powodzeniem - mówi Tomasz Pietrzak, pomysłodawca festiwalu.

Z jednej strony pokazane zostaną ambitne i artystyczne filmy jak „Maradona Kusturicy" Emira Kusturicy, „Szukając EricaKena Loacha czy „BratMarcela Rasguina. Z drugiej zaś pełne prawdziwych emocji, często opatrzone doskonałymi archiwalnymi zdjęciami, dokumenty opowiadające historie drużyn i piłkarzy – „Historia Jaya Demerita” Nicka Lewisa, „Trzecia część meczuAdama Bortnowskiego, obraz pokazujący przyczyny porażki polskiej reprezentacji w mistrzostwach w RPA w 2010 roku czy „Ostatni proletariusze footballu” – dokument o szwedzkiej amatorskiej drużynie złożonej z pracowników fabryki, hydraulików, kucharzy, którym w latach osiemdziesiątych udało się ograć jedną z najlepszych drużyn Europy – FC Barcelonę.

Część filmów zostanie pokazana premierowo. Impreza ma pomóc  zrozumieć fenomen piłki nożnej oraz przypomnieć historię tego sportu.

 


Kadr z filmu "Szukając Erica", fot.  Football Film Festival

Opisy wybranych filmów Football Film Festivalu

"Ostatni proletariusze footballu", reż. Martin Jonsson & Carl Pontus Hjorthen, Szwecja, 2011 r., dokument., 75 min.

Prawdziwa historia IFK Götebor, szwedzkiej drużyny piłkarskiej, która złożona a pracowników lokalnej fabryki, hydraulików, kucharzy, w latach osiemdziesiątych wstrząsnęła europejską piłką nożną. Zwykłym amatorom, którzy trenowali po kilka godzin dziennie po pracy udało się ograć jedną z największych drużyn footbollowych w Europie FC Barcelonę. „Ostatni proletariusze footballu” są również portretem szwedzkiego społeczeństwa i pokazują jak dalece uległo ono przemianom na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Film portretuje także piłkarzy IFK Götebor współcześnie, pokazuje jak ich życie wygląda obecnie. Dobrze wyreżyserowany dokument zawiera wiele świetnych archiwalnych zdjęć. Podczas football Film Festival odbędzie się pierwsza projekcja tego filmu w Polsce.

"Historia Jaya Demerita", reż. Nick Lewis, Ranko Tutulugdzija, USA, 2011r., dokument., 90min.

To prawdziwa historia opowiadająca o tym, jak realizuje się niesamowity amerykański sen. Główny bohater, Jay, marzy aby po skończeniu studiów, zostać zawodowym graczem footballowym. Marzenie to wydawało się nierealne ale Jay zrobił wszystko aby ten cel osiągnąć. Ten film to klasyczna opowieść o podróży na sam szczyt.  Mając 21 lat wyjechał do Europy nie mając żadnego doświadczenia piłkarskiego, jedynie z paszportem w ręku, 1800 dolarami i plecakiem pełnym marzeń.  Jay zaczynał jako gracz w niedzielnych ligach na najniższym poziomie, zarabiając niewielkie pieniądze a skończył jako zawodowy gracz Angielskiej Premiere League i zagrał w Mistrzostwach Świata w 2010 r.  Historia Jaya Demerita to historia wytrwałości, determinacji, ciężkiej pracy i niezwykłej wiary w marzenia… Podczas football Film Festival odbędzie się pierwsza projekcja tego filmu w Polsce.

"Maradona Kusturicy", reż. Emir Kusturica, Francja/Hiszpania, 2008 r., dokument., 90 min.

Dokument Emira Kusturicy o sławnym piłkarzu Diego Armando Maradonie, przez wielu uważanym wciąż za najlepszego gracza świata. Film porusza trzy aspekty życia argentyńskiego sportowca: jego grę i karierę, jego życie rodzinne, a wreszcie kłopoty zdrowotne i psychiczne, w tym znane kłopoty z nadwagą i nadużywaniem narkotyków. Nie pomija się też tematu zaangażowania politycznego bohatera przeciwko działaniom amerykańskim w Ameryce Łacińskiej. W filmie reżyser daje wyraz swojemu zamiłowaniu do futbolu oraz fascynacji osobą Maradony, nie unika jednak przedstawienia ciemniejszych kart jego życia. Ukazując największe osiągnięcia, między innymi na Aztec Stadium podczas Mistrzostw Świata  w Meksyku w 1986r., przypomina na przykład o słynnej "ręce Boga", pomocnej w meczu z Anglią. Opowiada także o walce piłkarza z narkomanią i jego kuracjach odwykowych oraz odchudzających.

"Trzecia część meczu" , reż. , Adam Bortnowski,  Polska., 2008 r., dokument, 60 min.

Godzinny dokument przedstawiający wydarzenia jakie towarzyszyły Polskiej Reprezentacji w trakcie trwania eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej RPA 2010, zawierający unikatowe już sceny. O filmie mówi się, że odsłania największe tajemnice i klęski Leo Benhackera. Kamera towarzyszyła polskim piłkarzom podczas zgrupowań Reprezentacji, w przerwach meczu, w szatni, dzięki czemu nakręcony materiał stał się historią polskiej piłki nożnej. Możliwość przebywania reżysera z kamerą bezpośrednio z polską reprezentacją zaowocowała ukazaniem prawdziwych emocji zawodników, tak radości jak i dramatu, jaki przeżywali. - Film ukazuje prawdziwe emocje towarzyszące ludziom, którzy całe życie podporządkowali karierze sportowej. To był trudny i czasochłonny projekt, ale nie ukrywam, że dokument, który powstał daje mi satysfakcję. - mówi Adam Bortnowski, reżyser dokumentu, który przez ponad rok towarzyszył z kamerą polskim piłkarzom.

"Brat", reż. Marcel Rasquin, Wenezuela, 2012 r., fabuła, dramat, 116 min.

Bracia, Daniel i Julio, mieszkają w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Wierzą w to, że ze świata, w którym przyszło im żyć, wyciągnie ich piłka nożna. Mimo, że są różni, mają tą samą pasję i ten sam cel. Daniel to wyjątkowo zdolny napastnik. Julio jest kapitanem zespołu, urodzonym przywódcą. Wychowali się w slumsach. Tam nauczyli się zasad twardego życia i równie twardej gry w piłkę. Julio jest żywicielem rodziny, nie ma czasu na marzenia. Daniel się w nich zatapia. Szansa na ich spełnienie pojawia się, kiedy obaj dostają zaproszenie na mecz pokazowy z najlepszą drużyną w mieście: Caracas Football Club. Zadanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Bracia, biegając po murawie, będą musieli wybrać, co jest dla nich najważniejsze: rodzina, piłka czy zemsta? Na tym boisku gra będzie toczyła się o życie. Film zostanie zaprezentowany premierowo w Trójmieście i będzie to trzecia projekcja filmu w Polsce.

"Szukając Erica", reż. Ken Loach, Wielka Brytania, 2009, fabuła, 116 min.

Eric Bishop to nieszczęśliwy czterdziestolatek, którego życie naznaczone jest śladami błędów z przeszłości. Pracuje jako listonosz, ale nie daje mu to ani życiowej, ani tym bardziej zawodowej satysfakcji. Popełnia fatalne w skutkach błędy w pracy, a w dodatku od jakiegoś czasu przechodzi poważny życiowy kryzys. Koledzy Erica przychodzą z pomocą. Organizują kurs pokonywania stresu, w trakcie którego Eric ma przejść gruntowną psychiczną przemianę. Jednak najbardziej skuteczny okazuje się jego idol - piłkarz Eric Cantona, który nagle i niespodziewanie objawia mu się w pokoju. To on pełni tu rolę skutecznego psychoterapeuty, a także motywuje Erica do podjęcia prób odbudowy dotychczasowego życia.


KS
Football Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Rozpoczyna się sezon polskiego kina w Niemczech
Roland Joffé ma klucz do miasta
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll