PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  19.04.2012
W najbliższy poniedziałek Telewizja Kino Polska zaprasza do Telekawiarni na Chłodnej 25 na przedwojenną komedię "Pani minister tańczy" – o dylematach władzy w obliczu miłości. Przed filmem odbędzie się rozmowa ze Stanisławem Janickim, dziennikarzem, reżyserem i znawcą przedwojennego kina.

Pani minister czy ministra? Okazuje się, że problem z formami w tym przypadku istniał już przed wojną. Kiedy w filmie "Pani minister tańczy” z 1937 roku na czele Ministerstwa Ochrony Moralności Publicznej staje kobieta, urzędnicy nie bardzo wiedzą, jak się do niej zwracać. "Pani ministrze… Panie minister… Pani minister…” – plącze się młody zastępca szefa kancelarii (w tej roli jeden z największych przedwojennych amantów – Aleksander Żabczyński). Jego niepewność wobec zwierzchniczki z każdą sceną będzie już tylko rosła. Po pierwsze, bo między bohaterami pojawi się uczucie. Po drugie – bo pani minister ma siostrę bliźniaczkę, która w przeciwieństwie do niej moralności nie chroni, tylko ją wesoło nadweręża. A gdy jeszcze obie panie są praktycznie nie do odróżnienia, całą masę zabawnych pomyłek mamy jak w banku! Roztańczoną Lolę i jej rozważniejszą wersję, czyli panią minister Zuzannę, koncertowo zagrała Tola Mankiewiczówna. Jak przedwojenna technika filmowa poradziła sobie z tą podwójnością?


"Pani minister tańczy", reż. Juliusz Gardan, fot. Kino Polska

Na te i inne pytania odpowie bohater poniedziałkowego wieczoru - Stanisław Janicki, wytrawny znawca  kina, znany z niesłabnącej od lat charyzmy, przedwojennego uroku i bardzo współczesnego temperamentu. Od 7 lat prowadzi on w Telewizji Kino Polska niedzielne seanse "W Iluzjonie”. Gościom Telekawiarni zaprezentuje komedię w reżyserii Juliusza Gardana. W drugoplanowych rolach zobaczymy Mieczysławę Ćwiklińską, Michała Znicza i Stanisława Sielańskiego. Będzie też czego posłuchać: wpadające w ucho piosenki do tekstów Jerzego Jurandota skomponował Henryk Wars.

Telekawiarnia to wspólny projekt filmowy Telewizji Kino Polska i klubokawiarni Chłodna 25, w ramach którego w piwnicy na Chłodnej raz w miesiącu organizatorzy zapraszają na spotkanie przed telewizorem. Każda projekcja odbywa się na żywo z anteny, a oglądaniu filmów towarzyszy spotkanie z gościem.

"Pani minister tańczy” w Telekawiarni na Chłodnej 25 w poniedziałek 23 kwietnia o 19:45. Wstęp wolny.

EJ
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Woody Allen w kwietniu w Iluzjonie!
Polskie kino na festiwalu w Pilźnie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll