PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krzysztof Zanussi będzie gościem tegorocznego 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Rosji. W ramach poświęconej reżyserowi retrospektywy zostaną zaprezentowane jego najbardziej znaczące filmy.

Rosyjska publiczność będzie miała okazję obejrzeć film „Iluminacja” z 1973 roku. Obraz został uhonorowany Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno. Bohaterem filmu jest Franciszek Retman, młody intelektualista, początkowo studiujący fizykę. Ze względu na sytuację rodzinną, mężczyzna przerywa studia i podejmuje pracę w różnych miejscach, kompletnie niezwiązanych z kierunkiem własnych zainteresowań. Franciszek poszukuje odpowiedzi na egzystencjalne pytania: czym jest czas? Czy człowiek ma wpływ na swoje życie? Czy istnieje dusza? W filmie pojawiają się paradokumentalne wątki zawierające wypowiedzi naukowców: filozofów (m.in. Władysława Tatarkiewicza), fizyków i astronomów.


"Persona Non Grata", fot. SF Tor

Kolejnym filmem będzie "Rok spokojnego słońca" – koprodukcja polsko-amerykańsko-niemiecka z 1984 roku. Akcja filmu rozgrywa się tuż po drugiej wojnie światowej. W starym, zaniedbanym budynku mieszka Emilia – około 40-letnia kobieta – wraz ze swoją ciężko schorowaną matką. W Emilii zakochuje się Norman będący członkiem amerykańskiej komisji wojskowej mającej na celu odnalezienie ciał angielskich i amerykańskich pilotów. Pomimo bariery językowej, pomiędzy Polką a Amerykaninem rodzi się uczucie. W rolę Emilii wcieliła się Maja Komorowska natomiast rolę Normana odegrał Scott Wilson znany z kultowego filmu Richarda Brooksa "Z zimną krwią" na podstawie książki Trumana Capote.

„Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” z 2000 roku. To dramat psychologiczny, który stawia bardzo ważne pytania egzystencjalne. Tomasz dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Prosi byłą żonę Annę, by sfinansowała jego operację w Paryżu. Niestety na ratunek jest już za późno. Pozostaje czekanie na śmierć i szukanie kogoś, kto pomógłby pojąć i zaakceptować sam fakt przemijania. W filmie zobaczymy znakomite kreacje aktorskie Zbigniewa Zapasiewicza oraz Krystyny Jandy.

"Persona non grata" z 2005 roku z plejadą gwiazd polskiego kina (Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Stuhr, Daniel Olbrychski, Andrzej Chyra, Jacek Borcuch, Halina Golanko). Film może szczególnie zainteresować rosyjską publiczność ze względu na udział Nikity Michałkowa. Wiktor (Zapasiewicz), ambasador Polski w Urugwaju boleśnie przeżywa nagłą śmierć ukochanej żony Heleny (Golanko). Przyjeżdżając do kraju spotyka rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych, Olega (Michałkow), z którym przyjaźnił się przed dwudziestu laty. Wówczas był działaczem podziemia, a Oleg stawiał pierwsze kroki w dyplomacji sowieckiej w Polsce. Z tamtych lat datuje się ich zażyła przyjaźń obciążona dwoma podejrzeniami. W oczach Wiktora Oleg mógł być w swojej ambasadzie oddelegowany do infiltrowania polskiego podziemia. Po drugie, bliska przyjaźń Olega ze zmarłą właśnie żoną Wiktora kryje w sobie podejrzenie, czy zmarła nie zdradziła męża z ujmującym do dziś Rosjaninem. W polskiej ambasadzie w Urugwaju, z polecenia Wiktora, zaczyna pracę jego młody protegowany, Waldemar (Chyra), który ze studiów w Rosji przywiózł piękną żonę, Rosjankę - Oksanę (Maria Bekker).

Ostatnim filmem, prezentowanym w ramach retrospektywy będzie "Serce na dłoni" 2008. Przebojowa czarna komedia z gwiazdorską obsadą. Zepsuty przez dostatnie życie biznesmen dowiaduje się, że cierpi na ciężką chorobę serca. Uratować go może tylko natychmiastowy przeszczep. W szpitalu przypadkiem poznaje młodego mężczyznę, któremu zawód miłosny i utrata pracy odebrały wszelką chęć do życia. Potencjalny samobójca jest więc dawcą idealnym, trzeba mu tylko jak najszybciej pomóc rozstać się z tym światem.

Podczas 5. edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” reżyser Krzysztof Zanussi poprowadzi masterclass z udziałem publiczności festiwalowej


GU
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  11.04.2012
Zobacz również
Messer Chups na Festiwalu Filmów Kultowych
Przegląd filmów poświęconych ofiarom Katynia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll