PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

26. Tarnowska Nagroda Filmowa odbędzie w dniach 21-29 kwietnia 2012. W konkursie znalazło się 14 filmów. Na czele jury stanął Jerzy Domaradzki.

Tarnowska Nagroda Filmowa – Festiwal Wybranych Polskich Filmów Fabularnych, jest wydarzeniem popularyzującym, promującym, upowszechniającym dorobek polskiej kinematografii i najstarszą po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni imprezą związaną z polskim filmem. Festiwal, którego organizatorem jest Tarnowskie Centrum Kultury, adresowany jest do widzów w każdym wieku: zarówno dzieci, młodych, jak i dorosłych. Dowodem tego, jak pozytywnie jest postrzegany Festiwal w środowisku filmowym, jak i na mapie imprez filmowych w Polsce, może być fakt nominowania Tarnowskiej Nagrody Filmowej w kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe” do Dorocznych Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) za lata 2006, 2007 oraz za rok 2008. 6 czerwca 2011 podczas 36 FPFF w Gdyni Kapituła Nagrody PISF uhonorowała statuetką 24 edycję Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

 

 

W ramach imprez Festiwalu odbędą się;
PROJEKCJE KONKURSOWE – w konkursie przedstawimy 14 tytułów:

„RÓŻA”, reż. W. Smarzowski,
„WYMYK”, reż. G. Zgliński,
„KI”, reż. L. Dawid,
„DAAS”, reż. A. Panek,
„LĘK WYSOKOŚCI”, reż. B. Konopka,
„KRET”, reż. R. Lewandowski,
„KSIĘSTWO”, reż. A. Barański,
„UWIKŁANIE”, reż. J. Bromski,
„80 MILIONÓW”, reż. W. Krzystek,
„SPONSORING”, reż M.Szumowska,
„W CIEMNOŚCI” reż. A.Holland,
„W SYPIALNI”, reż. T.Wasilewski,
„BABY SĄ JAKIEŚ INNE” reż. M.Koterski,
„WSZYSTKIE KOBIETY MATEUSZA” reż. A.Więcek.

Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami. Zaproszenie do przewodniczenia obradom Jury 26 TNF przyjął wybitny polski reżyser Jerzy Domaradzki

PROJEKCJE SPECJALNE na które złożą się:
a/ pokazy specjalne - Filmy OD-NOWA, projekcje 5 wybranych w drodze plebiscytu najlepszych lub ulubionych filmów z odnowionych (scyfryzowanych) w projekcje Kino RP;
b/ pokazy specjalne  NOWY WYMIAR FILMU - 3 projekcje:
„Z daleka widok jest piękny”, reż.  Anna   i Wilhelm Sasnalowie, 
„Jezioro”,  reż. J. Bławut jr ,
„Droga na drugą stronę”, reż. A. Damian
c/ PREMIEROWE pokazy specjalne 2 filmów:
 „Tala od różańca”, reż. S.Rogowski, S.Zawiśliński, spotkanie z twórcami oraz bohaterką filmu Natalią Roleczek,
„Bartoszewski.Droga” reż. W.Bereś spotkanie z reżyserem i producentem filmu .

PROJEKCJE KONKURSOWE DLA DZIECI - 3 dni projekcji zestawów bajek (filmy wg. zgłoszeń producentów) w ramach przeglądu KINO MŁODEGO WIDZA, oraz

- Pokaz specjalny  JAK POWSTAJE BAJKA, opowiada Robert Turło prezentując filmy
- Pokazy dodatkowe pod hasłem:
2012 rokiem JANUSZA KORCZAKA, „Nie ma dzieci są ludzie” J. Korczak
- „Król Maciuś I” film animowany dla dzieci najmłodszych
- „Korczak” w reż. A. Wajdy

WYSTAWY:
1. „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego”,  oraz „Krzysztof Kieślowski, fotografie z miasta Łodzi”  połączone z projekcjami wybranych filmów dokumentalnych reżysera  - Galeria TCK ( wystawy udostępnione przez Muzeum Kinematografii)
2. „Olbrychski, Pszoniak, Seweryn – laureaci nagrody za całokształt 26 TNF – plakaty z filmów” – Tarnowski Teatr im. L. Solskiego . Plakaty ze zbiorów Galerii Post Galery w Krakowie
3. wystawa plakatów Tarnowskiej Nagrody Filmowej oraz filmów prezentowanych na festiwalu - kino Marzenie.

Tarnowska Nagroda Filmowa będzie jednym z pierwszych festiwali polskich filmów rozpoczynającym festiwalowy sezon filmowy, tym samym chcemy aby Tarnów i czas Tarnowskiej Nagrody Filmowej stał się miejscem rozmowy o czekających nas festiwalowych wydarzeniach filmowych. Spotkania z tym związane pod wspólną nazwą PRZED SEZONEM odnosić się będą do różnych środowisk jak i wydarzeń nas czekających.
Pod tym hasłem zorganizowane zostaną:
1. Spotkanie dyrektorów wybranych znaczących festiwali filmowych, w których zapowiadane są pokazy i konkursy polskich filmów (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy, Nowe Horyzonty, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", Warszawski Festiwal Filmowy);
2. Spotkanie krytyków filmowych (Jerzy Armata, Tadeusz Sobolewski, Barbara Hollender, Paweł Felis, Jacek Rakowiecki, Łukasz Maciejewski, Anita Piotrowska, Konrad Zarębski), którzy dokonają analizy czekającego nas sezonu filmowego.
Specjalne Forum Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych:
„ Kino cyfrowe – nowe możliwości rozpowszechniania filmów, na przykładzie IDF i programu POLSKA SWIATŁOCZUŁA” skierowane do przedstawicieli Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.
Wszystkie trzy spotkania będą we wzajemnej korelacji, gdyż odnoszą się one do DEBATY nad kondycją polskiego filmu i sposobami jego prezentacji i promocji.

KONCERTY, to w programie 26 TNF znaczące wydarzenia artystyczne, a w tym roku rozbudowane o nowy cykl RECITALI AKTORSKICH, który pragniemy wprowadzić do programu rozszerzając ofertę programową.

Tradycyjnie do znaczących wydarzeń muzycznych należeć będą:
1.plenerowy koncert muzyki filmowej „Jerzy Duduś Matuszkiewicz – PIOSENKI Z EKRANU I SCENKI” w wykonaniu tarnowskich muzyków pod kierunkiem Bartka Szułakiewicza na Tarnowskim Rynku skierowany do szerokiej publiczności.
2. VIDEOMAPPING 3D - widowisko multimedialne, po raz pierwszy w Tarnowie które odbędzie się bezpośrednio po koncercie.
3. Gala Zakończenia 26 TNF w Tarnowskim Teatrze, wręczenie nagród laureatom 26 TNF połączone z koncertem muzyki filmowej Michała Lorenca wykonaniu zespołu DesOrient. Prowadzenie: Marzena Rogalska.
Wśród nagród wręczona będzie nagroda za całokształt twórczości ( od 2005r.). Uhonorowani nią zostali w 2012 roku,  Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn, za całokształt dokonań dla polskiej kinematografii, ze szczególnym uwzględnieniem wybitnych kreacji aktorskich w filmie "Ziemia Obiecana" Andrzeja Wajdy, uznanym przez Kapitułę TNF jako jedno   z największych dokonań polskiej kinematografii.

4. RECITALE AKTORSKIE  - w Kinie Marzenie oraz Piwnicy TCK wystąpią:
- Stanisława Celińska recitalem „Domofon” rozpocznie 26 TNF
- Piotr Machalica „Stachura”
26 edycji oprócz tradycyjnej oprawy graficznej na którą składać się będzie plakat projektu zaproszonego do współpracy wybitnego współczesnego malarza i grafika Edwarda Dwurnika, towarzyszyć będzie wydawnictwo okolicznościowe – „Filmowy Tarnów 25 lat  Tarnowskiej Nagrody Filmowej” wydawana z okazji podsumowania 25 lat jego istnienia.

W nawiązaniu do dwuletniej już tradycji podsumowaniem Festiwalu będzie EPILOG. W niedzielę, 29 kwietnia 2012 r., zaprezentowane zostaną wszystkie z nagrodzonych filmów na 26 TNF oraz projekcja specjalna filmu A. Wajdy „Ziemia Obiecana” w nowej zcyfryzowanej kopii.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Urzędu Miasta Tarnowa.

Festiwal od lat odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich,  Prezydenta Miasta Tarnowa.

Głównym Partnerem Festiwalu są Azoty Tarnów. Partnerzy: Tauron Dystrybucja, Karpacka Spółka Gazownictwa. Sponsorzy: Itaka, C.H. Świt, Kawiarnia Tatrzańska, Hotel Tarnovia, Bodoni – Reklama Wizualna, RPM Sound&Voices.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 26. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

GW
TNF
Ostatnia aktualizacja:  3.04.2012
Zobacz również
Skandynawskie utwory na dużym ekranie
52. KFF: Wyniki selekcji do Konkursu Dokumentalnego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll