PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Pokazem „Syberyjskiej lekcji” oraz „Argentyńskiej lekcji” zakończy się wiosenny cykl „Pogranicza”  Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Poprzez pryzmat bardzo osobistych podróży, które były punktem wyjścia do powstaniadwóch wyjątkowych obrazów, spróbujemy spojrzeć na fenomenem twórczości Wojciecha Staronia, jednego z najciekawszych polskich dokumentalistów, który będzie też gościem pokazu.

W przypadku obu filmów Staronia pogranicza są intrygujące zarówno w przypadku tematyki - zapuszczania się na obrzeża świata, poza znane i oswojone obszary, jak i połączenia prywatnego życia z robieniem o nim dokumentu.  Właśnie ta druga część wydaje się niezwykle interesująca. W obu pokazywanych filmach podstawą rzeczywistości, którą obserwujemy, jest osobista podróż reżysera i jego rodziny. 


Kadr z filmu "Argentyńska lekcja", fot. Staroń-Film

„Syberyjska lekcja” opowiada historię przepełnionej ideałami nauczycielki języka polskiego, która wyrusza na Syberię nauczać ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Staroń, świeżo upieczony absolwent szkoły filmowej, jedzie nakręcić film o jej podróży.  Chętnych do nauki języka polskiego jest sporo, jednak codzienność mieszkańców rysuje się w niezbyt kolorowych barwach.  Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, Wojciech i Małgorzata udają się do Argentyny, gdzie żona reżysera ma uczyć tamtejszą Polonię rodzimego języka. Głównym bohaterem „Argentyńskiej lekcji” jest jednak ich syn, Janek, który, podejmując edukację w argentyńskiej szkole, spotyka się z nową rzeczywistością i językiem.  Dzięki znajomości z argentyńską przyjaciółką, wkracza w świat zabaw, poznaje też, nieznany mu dotychczas, gorzki smak dzieciństwa.

Wojciech Staroń ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Jest autorem zdjęć do wielu nagradzanych w kraju i zagranicą filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in.: „Placu ZbawicielaJoanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, „Jeszcze nie wieczórJacka Bławuta czy „NagrodaPauli Markovitch, za zdjęcia do którego otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na MFF Berlinale w 2011 roku. "Argentyńska lekcja" oraz „Syberyjska lekcja” były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą, m.in.: na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Camerimage oraz na międzynarodowych festiwalach w Paryżu, Lipsku, Florencji i Mińsku. Po projekcji filmów odbędzie się spotkanie reżysera i jego żony Małgorzaty, bohaterki „Syberyjskiej lekcji”, z publicznością, które poprowadzi Magda Podsiadły, dziennikarka „Gazety Wyborczej” i podróżniczka.

AFD „MovieWro” to cykliczne spotkania z kinem dokumentalnym, poprzedzone prelekcją i sfinalizowane dyskusją. Organizatorami Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” są Fundacja Visionica oraz Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego „Odra-Film”. Partnerami są Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Szkoła Wyższa oraz Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa.

"Argentyńska lekcja” i „Syberyjska lekcja” w reżyserii  Wojciecha Staronia 12 kwietnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu

KS
AFD MovieWro
Ostatnia aktualizacja:  2.04.2012
Zobacz również
Polskie nowości dla dzieci w Tarnowie
2 kwietnia premiery nowych filmów ze Studia Munka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll