PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

W pierwszych dniach kwietnia poznamy tytuły filmów, które powalczą o Złote Lwy podczas 37. Gdynia Film Festival. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Ale gdyńskie święto polskiego kina to nie tylko konkursy. Masterclassy, wystawy, przegląd kina offowego to tylko niektóre z propozycji, jakie organizatorzy przygotowali w tym roku…

Zapoczątkowany w zeszłym roku cykl masterclassów, podczas których reżyserzy analizowali jedną ze scen wybranego dzieła swojego autorstwa, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Nie zaskakuje zatem fakt, że również podczas 37. edycji Festiwalu filmowcy spotkają się z widzami na mistrzowskich lekcjach. Tym razem w cyklu „Masterclass: anatomia sceny” obok reżyserów zasiądą twórcy, których praca na co dzień nie jest tak wyeksponowana. Juliuszowi Machulskiemu i Kazimierzowi Kutzowi będą towarzyszyć ich operatorzy – Witold Adamek i Jerzy Wójcik. Gościem kolejnego z masterclassów będzie Michał Leszczyłowski, który wraz z Andriejem Tarkowskim montował ostatni film reżysera – „Ofiarowanie”, montażysta na stałe współpracujący z Lukasem Moodyssonem.

Filmy od morza, 36. FPFF, fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Polskie arcydzieła: "Nikt nie woła" i "Szwadron" organizatorzy nie tylko poddadzą analizie podczas mistrzowskich lekcji, ale także zaprezentują w całości, w sekcji „Czysta klasyka”, która dedykowana jest odrestaurowanym cyfrowo klasykom polskiego kina. Poza wspomnianymi już filmami Kutza i Machulskiego, widzowie obejrzą odświeżone w ramach projektu KinoRP: "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego, „Orła” Leona Buczkowskiego i "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego. Wydarzeniem specjalnym sekcji będzie pokaz „Panien z Wilka” w reżyserii Andrzeja Wajdy. 

Obok tytułów, które na stałe weszły do kanonu dzieł polskiej kinematografii, po raz pierwszy w programie pojawią się „Dzieła nieznane” – przegląd nieco zapomnianych dziś filmów jednych z najbardziej uznanych twórców polskiego kina: „Urząd” Janusza Majewskiego, „Wśród nocnej ciszy” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, dwa filmy Stanisława Różewicza: „Na melinę” i „Piwo” oraz „Naprawdę wczoraj” Jana Rybkowskiego.

Podobnie jak rok temu, podczas bieżącej edycji Festiwalu, widzowie będą mieli okazję wziąć udział w „Jak to się robi?” - serii spotkań z twórcami filmów walczących w Konkursie Głównym, podczas których zostaną wprowadzeni w tajniki tworzenia przedstawianych tytułów.

Nie zabraknie Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego, którego zwycięzca zostanie wyłoniony przez plebiscyt publiczności, a także plażowych projekcji „Filmy od morza” oraz sekcji „Filmy z Gdyni”. Tradycyjnie w programie znajdzie się miejsce dla cyklu „Polonica”, w którym zaprezentowane zostaną filmy zagraniczne powstałe przy udziale polskich twórców.

Gdynia Film Festival to, poza samymi projekcjami, cykl wydarzeń rozgrywających się z dala od kina, ale nadal z filmem powiązanych. Już teraz organizatorzy zapowiedzieć mogą wystawy.

Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało ekspozycje poświęcone dwóm wielkim reżyserom: Jerzemu Hoffmanowi, którego monograficzną wystawę, przy współpracy ze Studiem Filmowym „Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie, zorganizowano z okazji jego 80 urodzin oraz Jerzemu Kawalerowiczowi. Drugiej wystawie towarzyszyć będzie multimedialna prezentacja składająca  się z wywiadów z aktorami, współpracownikami i przyjaciółmi tego, jednego z najwybitniejszych rodzimych twórców.

W Teatrze Muzycznym będzie można obejrzeć „Plakaty do filmów, których nie było” autorstwa Andrzeja Dudzińskiego, który z pasją tworzy plakaty do filmów, które nigdy nie powstały, a w Muzeum Marynarki Wojennej Henryk Pietkiewicz zaprezentuje kolejną już na gdyńskim Festiwalu serię zdjęć osób związanych z polską kinematografią.

Gdyński Festiwal jak co rok nie zapomina o najmłodszych widzach. „Gdynia Dzieciom”, której patronuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich, zawita – poza siedzibą Festiwalu – do Elbląga, Tczewa, Lęborka i Cieplewa.
Kolejnym przeznaczonym dla dzieci projektem jest „Uśmiechnij się”. Na specjalnej, uśmiechniętej wersji plakatu Festiwalu, Marek Wysoczyński - twórca Światowego Archiwum Uśmiechów - będzie zbierał „uśmiechnięte” autografy uczestników 37. GFF, a mali pacjenci szpitala miejskiego w Gdyni rysować będą uśmiechy wraz z Prezydentem Miasta Wojciechem Szczurkiem i gościem specjalnym, którego nazwisko pozostaje tajemnicą.

więcej na http://www.festiwalgdynia.pl/

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 37. Gdynia Film Festival. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

GW
Gdynia Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  26.04.2012
Zobacz również
Afrykamera z myślą o najmłodszych
Biograficzny dokument Leo Kantora w kinie Rejs
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll