PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.03.2012
Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie jednak się odbędzie! Jego atrakcjami będą: gala urodzinowa świętującego 80. urodziny kompozytora Wojciecha Kilara i światowa premiera symultanicznego wykonania kinowej superprodukcji "Pachnidło: Historia mordercy".

5. Festiwal  Muzyki Filmowej w Krakowie rozpocznie się 24 maja 2012 roku. Organizacja festiwalu z powodu cięć w budżecie Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF) długo była zagrożona. W obronie imprezy listy pisali miłośnicy muzyki filmowej i kompozytorzy. Tegoroczna edycja Festiwalu będzie wspólnym przedsięwzięciem KBF i radia RMF Classic.

- Ze względu na ograniczony budżet Festiwalu Muzyki Filmowej jest krótszy o jeden dzień, a jego program został zmieniony. Nie ma na przykład koncertu dla dzieci, który planowaliśmy. Sądzę, że ta edycja imprezy będzie o około 1 mln zł tańsza od poprzedniej. Bardzo się jednak cieszę, że udało nam się znaleźć partnerów i sponsorów i festiwal się odbędzie  - powiedziała  dyrektor KBF Izabela Helbin.


Logo Festiwalu Muzyki Filmowej, fot. www.fmf.fm

Festiwal zainauguruje światowa premiera symultanicznego wykonania przeboju kinowego "Pachnidło: Historia mordercy" w reżyserii Toma Tykwera. Publiczność zobaczy cały film i usłyszy muzykę, stworzoną przez Toma Tykwera, Johnny'ego Klimka i Reinholda Heila w wykonaniu Karoliny Gorgol-Zaborniak (sopran), Chóru Pro Musica Mundi i Sinfonietta Cracovia pod batutą Ludwiga Wickiego.

Bohaterem drugiego dnia festiwalu będzie Wojciech Kilar - jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, któremu światową sławę przyniosła muzyka do filmu "Dracula" w reżyserii  Francisa Forda Coppoli.


 Wojciech Kilar, fot. AKPA

Podczas jubileuszowej gali zaprezentowane zostaną fragmenty filmów z muzyką jubilata. Na żywo zabrzmią suity m.in.z: "Trędowatej", "Ziemi obiecanej", "Pana Tadeusza", "Pianisty", "Draculi" czy "Dziewiątych wrót". Koncert będzie rejestrowany przez TVP2. - Gościem honorowym koncertu będzie sam jubilat. Na widowni zasiądą zaprzyjaźnieni z Wojciechem Kilarem znakomici aktorzy, reżyserzy i gwiazdy światowego kina  - zapowiada Helbin.

Wojciech Kilar jest autorem muzyki do ponad 130 filmów, współpracował z największymi twórcami współczesnego kina m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Wojciechem Hasem, Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim,Kazimierzem Kutzem, Markiem Piwowskim, Romanem Polańskim, Stanisławem Różewiczem, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Zanussim.

W ostatnim dniu festiwalu - 26 maja - publiczność usłyszy muzykę z sagi science fiction "Obcy". W pierwszej części koncertu będą to utwory z filmów "Obcy: ósmy pasażer Nostromo", "Obcy: decydujące starcie", "Obcy 3", "Obcy: Przebudzenie", a w drugiej - suity z filmów: "Frida", "Tytus Andronicus", "Wywiad z Wampirem".

Po raz pierwszy festiwalowi towarzyszyć będzie specjalna płyta przygotowana we współpracy z Magnetic Records. Znajdą się na niej utwory kompozytorów - gości festiwalu w latach 2008-2012.

Wszystkie koncerty odbędą się w hali ocynowni ArcelotMittal Poland.


WRÓB/SP
PAP
Ostatnia aktualizacja:  23.03.2012
Zobacz również
Festiwal Filmów Świata Trzy Żywioły w Warszawie
Febiofest 2012 - w Pradze mówią po polsku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll