PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Z okazji 80. urodzin Jerzego Hoffmana Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym „Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie przygotowało wystawę monograficzną poświęconą twórczości jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina.

Wystawa ukazuje jego ogromny dorobek artystyczny, od pierwszych filmów dokumentalnych i fabularnych powstających we współpracy z Edwardem Skórzewskim, aż po wielkie produkcje filmowe, takie jak "Pan Wołodyjowski", "Potop", "Ogniem i mieczem" i "1920. Bitwa Warszawska".Na wystawie zobaczyć można zdjęcia z planów filmowych, przedstawiające Jerzego Hoffmana przy pracy z wybitnymi polskimi aktorami, operatorami filmowymi, scenografami. Jest to unikalny zbiór wcześniej niepublikowanych materiałów, które po raz pierwszy będzie można obejrzeć właśnie na wystawie w formie wielkoformatowych fotografii uzupełnionych o teksty wywiadów z Jerzym Hoffmanem przeprowadzonych przez Stanisława Zawiślińskiego. Dodatkowo ekspozycja została uzupełniona o bogatą kolekcję plakatów do filmów Jerzego Hoffmana, pozyskanych m. in. z Niemiec, Rumunii, Czech, Włoch, Rosji, a nawet Japonii. Jest to największa kolekcja plakatów do filmów reżysera znajdująca się w zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Ogromną atrakcją wystawy są również elementy scenograficzne pochodzące z największych produkcji reżysera. Na ekspozycji w Muzeum Kinematografii można podziwiać kostiumy aktorów występujących w "Ogniem i mieczem", „Starej baśni” i „1920. Bitwie Warszawskiej”, zainscenizowane w otoczeniu rekwizytów filmowych i elementów multimedialnych prezentujących kulisy powstawania produkcji Jerzego Hoffmana oraz wywiady z samym reżyserem i jego najbliższymi współpracownikami.


Jerzy Hoffman na premierze filmu "Bitwa Warszawska", fot. AKPA

Pierwsza odsłona wystawy oraz jednocześnie jej pełna wersja z elementami scenograficznymi zostanie zaprezentowana w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wystawa będzie również prezentowana jako impreza towarzysząca Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w Muzeum Miasta Gdyni od 8 maja do 30 czerwca 2012. Następnie wystawa w wersji objazdowej zostanie zaprezentowana w Nałęczowie, Puławach, Sieradzu i pod koniec roku w Budapeszcie.

Wystawie w Muzeum Kinematografii w Łodzi towarzyszy przegląd filmów Jerzego Hoffmana prezentowanych w muzealnym kinie „Kinematograf”.

Wernisaż wystawy w Muzeum Kinematografii w Łodzi 19 marca 2012 r. uświetni obecność Jerzego Hoffmana wraz z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia 2012 r.

Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź
Kurator wystawy: Piotr Kulesza
Konsultacja scenograficzna: Grzegorz Giercuszkiewicz
Teksty: Stanisław Zawiśliński
Opracowanie plastyczne wystawy: Sławomir Bit

EJ
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  19.03.2012
Zobacz również
Musimy porozmawiać o kolorze - na Chłodnej 25
Perspektywa - nowa nagroda filmowa [zdjęcia]
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll