PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

“W ciemności”, “Uwikłanie”, "Wymyk" i  “Kret”  - to tylko niektóre filmy, jakimi będziemy się w tym roku  chwalić przed  brytyjską publicznością. Na Wyspach ruszyła właśnie dziesiąta  edycja “Kinoteki” - festiwalu polskiego kina.

Imprezę otworzył “Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej. To opowieść o dziennikarce luksusowego magazynu, która przygotowuje reportaż o nastoletnich dziewczynach zarabiających na życie płatnym seksem.


Kadr z filmu "Sponsoring", fot. Kino Świat

- Jest to historia o potrzebie bliskości, która łączy wszystkie te kobiety – mówiła przed pokazem Szumowska. Reżyserka dodawała, że spodziewa się, że jej film wywoła wśród brytyjskich widzów różnorodne reakcje.

- Tak było we Francji, gdzie go kręciliśmy. Wiele mówi się, że to taki liberalny kraj, ale część prawicowej prasy nie zaakceptowała tego filmu.  Spotykałam się z bardzo  skrajnymi opiniami. Myślę, że na Wyspach będzie pewnie podobnie. Już teraz dochodzą do mnie sygnały, że jednym film się bardzo podoba a innym wręcz przeciwnie – mówi reżyserka.

Do tych drugich należy recenzent Guardiana który przyznał “Sponsoringowi” dwie gwiazdki na pięć możliwych, chwaląc grę Binoche, ale narzekając na “schematycznie pokazane postaci prostytutek”.

Wkrótce obraz wchodzi na Wyspach do szerszej dystrybucji. W rozmowie z Portalem Filmowym Szumowska jest jednak realistką i przyznaje, że nie liczy na to, że “Sponsoring” będzie tak popularny jak po drugiej stronie kanału La Manche. – We Francji wszyscy poszli na Binoche bo to była “ich” aktorką. Poza tym rozmawiałam z brytyjskim dystrybutorem, który ostrzegł mnie, że Brytyjczycy nie przepadają za filmami z napisami  - zastrzega reżyserka.

Jakie jeszcze filmy zobaczą mieszkańcy Glasgow, Belfastu i Londynu? W programie znajdziemy między innymi “Uwikłanie” Jacka Bromskiego, “Wymyk” Grega Zglińskiego, “Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauze, "Kret" Rafaela Lewandowskiego, "Sala samobójców" Jana Komasy, "Ki" Leszka Dawida  oraz “Lęk wysokości” Bartosza Konopki, pokazywany na miesiąc przed polską premierą.

W sekcji Nowe kino polskie zostaną pokazane również filmy dokumentalne: 'Cudze listy" Macieja Drygasa, "Paparazzi" Piotra Bernasia i "Opowieści z chłodni" Grzegorza Jaroszuka.

Będzie też “W ciemności” Agnieszki Holland. Na pokaz festiwalowy przyjeżdza odtwórca głównej roli, Robert Więckiewicz. Miała się też pojawić sama reżyserka, ale  w ostatniej chwili powstrzymały ją obowiązki związane z kręceniem kolejnego filmu.

Kinoteka obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny. Początki były trudne. Festiwal trwał cztery dni  i bardzo trudno było go wypromować. Scena kulturalna Londynu jest bowiem bardzo bogata i niełatwo jest przyciągnąć uwagę mediów. Jak jednak zapewnia szefowa imprezy, Marlena Łukasiak, dziś Kinoteka na stałe wpisała się już w krajobraz kulturalny Wysp.

- Tym  razem zaprosiliśmy do współpracy szereg sławnych reżyserów. Postanowiliśmy, że zaproponujemy im by zostali współkuratorami przeglądu. Poprosiliśmy,  by każdy wytypował jeden polski flim, który z jakiś względów  jest dla nich ważny – tłumaczy Łukasiak.

Przykłady? Mike Leigh wskazał “Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego, a Ken Loach wybrał “Popiół i diament”. Mirosław Bałka postawił na “Kanał” Andrzeja Wajdy, a Paweł Pawlikowski na “Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza. Andrzej Wajda postawił natomiast na pochodzący z lat pięćdziesiątych dokument  “Paragraf zero” Włodzimierza Borowika. Film poświęcony jest młodocianym prostytukom na ulicach Warszawy.

Oprócz pokazów filmowych, Brytyjczycy zainteresowani polskim kinem obejrzeć będą mogli również wystawę plakatów do cyklu “Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego. -  Prezentujemy unikatowe plakaty wydrukowane często w  bardzo małych nakładach. Pochodzą one z takich państw jak  Argentyna, Japonia, Niemcy, Francja czy Irlandia – mówi Paulina Latham z Instytutu Kultury Polskiej, który współorganizuje przegląd.

Prestiżowa galeria sztuki nowoczesnej Tate Modern gościć będzie natomiast Annę Polską, która zaprezentuje specjalnie przygotowany performance. Jak mówią organizatorzy, szczegóły tego projektu trzymane są w tak głębokiej tajemnicy że nawet oni nie mają pojęcią, co właściwie szykuje  artystka.  Kinotekę zakończy wykonanie dzieła napisanego wspólnie przez Krzysztofa Pendereckiego oraz gitarzystę Radiohead Johnny'ego Greenwooda.

Festiwal potrwa do 22. marca. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://www.kinoteka.org.uk/

 

Adam Dąbrowski
korespondencja z Londynu
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
WOMEN MAKE MOVIES-specjalna sekcja OFF PLUS CAMERA
Spotkanie z narracją według francuskiej reżyserki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll