PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  6.03.2012
Pomiędzy 6 a 20 marca w Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku odbywa się przegląd filmów Andrzeja Żuławskiego, obejmujący całokształt jego twórczości.

Jest to pierwsza w Stanach Zjednoczonych prezentacja dorobku polskiego filmowca. Amerykanie mogą obejrzeć 12 filmów fabularnych, z których większość jest niedostępna w Ameryce w angielskim tłumaczeniu.

W programie m.in.: "Opętanie" (1981) z  Isabelle Adjani, "Najważniejsze to kochać" (1975) z Romy Schneider, "Wierność" (2000) oraz "Błękitna Nuta" (1991) z Sophie Marceau. Zobaczyć można także wszystkie filmy reżysera produkowane w lub powstałe w koprodukcji z Polską, w tym "Trzecią część nocy" (1971) z Małgorzatą Braunek oraz kontrowersyjną "Szamankę" z (1996) z Iwoną Petry i Bogusławem Lindą.


Andrzej Żuławski, fot. Muzeum Kinematografii

Podczas retrospektywy będzie można zobaczyć także dwa rzadko wyświetlane filmy, zrealizowane dla telewizji polskiej na początku kariery reżysera: "Pavoncello" według Stefana Żeromskiego oraz "Pieśń triumfującej miłości". Obydwa pochodzą 1967 roku.

W Brooklyn Academy of Music nazywają Andrzeja Żuławskiego "enfant terrible polskiego kina", jednym z najbardziej kontrowersyjnych, polaryzujących i bezkompromisowych filmowców na świecie. Żuławski jest prezentowany jako filmowy agitator, który potrafi tak poprowadzić aktorów, że dają pokaz kunsztu. Organizatorzy nie szczędzą mu też pochwał za filmy, które "wznoszą się na wyżyny ekstazy i zanurzają głęboko w ludzkiej egzystencji mówiąc o narodzinach, miłości, rozterkach, śmierci i wszystkim tym, co jest pomiędzy".

Brooklyn Academy of Music zaliczana jest do najbardziej prestiżowych instytucji artystycznych w Ameryce. Zaprasza m.in. na występy do Nowego Jorku głośne spektakle teatralne, operowe, koncerty i filmy wybitnych twórców z całego świata. Akademia działa od 1861 roku, a w obecnej siedzibie – od roku 1908. Instytucja zyskała uznanie za innowację i propagowanie sztuki awangardowej.

Retrospektywa filmów odbędzie się także w Los Angeles, pomiędzy 9 marca i 1 kwietnia.



SP
PAP
Ostatnia aktualizacja:  6.03.2012
Zobacz również
Futbol w kinie – Filmowy Festiwal Piłki Nożnej
Pogranicza dokumentu - film „Arbor” na „MovieWro”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll