PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.03.2012
Już w najbliższy piątek, 9 marca kino Iluzjon zaprasza na nowy cykl, który poświęcony będzie Martinowi Scorsese.

Martin Scorsese do dziś zrealizował 51 filmów kinowych, za które otrzymał w sumie 103 nagrody i 89 nominacji. Mimo to często nie ma szczęścia do nagród w kategoriach głównych (co udowodniła również tegoroczna gala). Nikt nie zaprzeczy jednak, iż dzieła tworzone przez Martina Scorsese zapisują się trwale w historii amerykańskiej i światowej kinematografii a ich reżyser jest wielkim, utalentowanym twórcą. W cyklu MARTIN SCORSESE – WIRTUOZ STYLU ową wirtuozerię będzie można podziwiać w 9 filmach począwszy od kultowego „Taksówkarza“ i znakomitego „Wściekłego byka“, w których oprócz doskonałej reżyserii na uwagę zasługują genialne kreacje Roberta De Niro, poprzez zapomniany nieco, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes film „Po godzinach“ aż po najnowsze produkcje  z Leonardo Di Caprio w rolach głównych – „Aviator“, „Infiltracja“ oraz „Wyspa tajemnic“.
Przegląd najlepszych filmów Martina Scorsese od 9 do 20 marca na ekranie Iluzjonu.




Szczegóły na www.fn.org.pl

Bilety w cenie 11-13 zł do nabycia w kasie kina Iluzjon
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A
tel.: 22 646 12 60 (czynny na pół godziny przed pierwszym seansem)


Martin Scorsese urodził się w Nowym Jorku 17 listopada 1942 roku jako Martin Marcantonio Luciano Scorsese. Początkowo nosił się z zamiarem zostania – księdzem i w 1956 r. wstąpił do seminarium duchownego. Zrezygnował jednak z tych planów i rozpoczął studia filmowe na nowojorskim uniwersytecie, które ukończył w 1964 roku. Już w czasie studiów nakręcił kilka filmów, które zostały zauważone przez krytyków, a ostatni z nich – będący jednocześnie pierwszym długim metrażem w dorobku reżysera – „Who’s That Knocking at My Door” był wyświetlany z powodzeniem w kinach.
W 1972 r. powstał „Boxcar Bertha”, w 1973 r. „Ulice nędzy”, które były wyznacznikiem stylu późniejszych dzieł reżysera – często rozgrywających się w ukochanym mieście twórcy, Nowym Jorku epickich opowieści charakteryzujących się głębią psychologiczną, wielką dbałością o szczegóły realizacji, rozmachem produkcyjnym, pięknymi zdjęciami i muzyką. W filmie wystąpili dwaj aktorzy, Robert De Niro i Harvey Keitel, którzy mieli niemały udział w ukształtowaniu stylu Scorsese, występując w wielu jego kolejnych dziełach. Po zrealizowanym w 1974 r. „Alicja już tu nie mieszka”, który przyniósł Ellen Burstyn Oscara dla najlepszej aktorki, Scorsese, De Niro i Keitel spotkali się ponownie na planie „Taksówkarza” - zrealizowanej w 1976 roku słynnej mrocznej opowieści o weteranie wojny wietnamskiej, nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes. Po musicalu „New York, New York” (1977), w 1980 roku powstał "Wściekły byk", biografia boksera Jake’a LaMotty, nagrodzona Oscarem dla De Niro i za montaż, oraz nominacją dla reżysera. W 1985 roku powstała czarna komedia „Po godzinach” a w 1986 r. kontynuacja „Bilardzisty” z 1961 roku – „Kolor pieniędzy” w którym także zagrał Paul Newman. Zrealizowane w 1988 roku „Ostatnie kuszenie Chrystusa” (nominacja do Oscara dla reżysera) wywołało oburzenie wśród przedstawicieli Kościoła i było zakazane w wielu krajach. W 1990 roku Scorsese wrócił na „swój” teren, realizując gangsterską opowieść „Chłopcy z ferajny” (nominacja do Oscara dla reżysera). Następne znaczące dzieła to kryminał „Przylądek strachu” (1991) i „Wiek niewinności” (1993). W 1995 roku powstało „Kasyno”, zaś w 1997 roku „Kundun – życie Dalaj Lamy”. W roku 2002 Scorsese w „Gangach Nowego Jorku” (nominacja do Oscara dla reżysera) stworzył XIX-wieczny obraz swego miasta a w 2004 roku w „Aviatorze” (nominacja do Oscara za reżyserię) przedstawił sylwetkę słynnego producenta filmowego i wynalazcy lotniczego Howarda Hughesa. W 2006 roku powstała "Infiltracja", historia szpiegowska (Oscar za reżyserię). Najnowszym filmem reżysera, który miał swoją premierę w 2011 roku, jest opowieść familijna „Hugo i jego wynalazek”, nominowany do Oscara za reżyserię i jako najlepszy film.

Martin Scorsese często występował też w filmach jako aktor, był producentem, pracował dla telewizji.  Na tegorocznej gali przyznawania nagród BAFTA otrzymał nagrodę za całokształt pracy artystycznej, co tym samym uczyniło go członkiem Brytyjskiej Akademii Filmowej.


www.fn.org.pl
Ostatnia aktualizacja:  6.03.2012
Zobacz również
Weekend z Romanem Polańskim w Muzeum Kinematografii w Łodzi
Małe foczki w San Francisco i… na Helu!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll