PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  5.03.2012
Jeszcze jeden Międzynarodowy Festiwal Filmowy? Dlaczego nie, skoro na mapie imprez zajmuje odrębne miejsce już od lat piętnastu. I po raz 15-ty Zoom.Zbliżenia odbył się w Jeleniej Górze w dniach 21-26 lutego br  pod ładnym hasłem: „Na tym festiwalu po prostu trzeba być!”. Byli więc młodzi ludzie związani z kinem niezależnym nie tylko z Polski, ale także z Czech,  Słowacji, Niemiec i Węgier. Bo Jelenia Góra już dawno stała się punktem zbornym dla naszych sąsiadów z tamtych stron. A na konkurs przysłano filmy także z innych, czasem bardzo odległych geograficznie krajów, w sumie ponad 500,  z czego do programu wybranych zostało 95 z 23 krajów. Oczywiście,  najbardziej reprezentacyjnych.

Można chyba powiedzieć, że kino niezależne jest w dobrej kondycji. Ciekawe też, że mocną pozycję  utrzymuje w nim film animowany. Imponuje różnorodnością technik, śmiałymi poszukiwaniami wykraczającymi poza klasyczny film rysunkowy, lalkowy czy  wycinankowy. Zresztą przy dzisiejszych możliwościach technika schodzi na plan dalszy, liczy się przesłanie, a młodzi artyści potrafią w metaforycznym skrócie przekazywać swoje refleksje o świecie. Wystarczy oszczędna kreska na czarnobiałym tle, żeby ukazać negatywne, ograniczające rozwój skutki działań człowieka w filmie „Ludzie” (Adamha) Mashaallaha Mohammadiego z Iranu  czy trudności międzyludzkiego porozumienia w polskim filmie Agaty Prętki „Porozmawiaj z nim”. Można posłużyć się przedmiotem – takim jak żarówka – aby w poetyckim skrócie pokazać dramatyczne skutki postępu („Durchgebrannt – Wyczerpany” Michaela Haasa z Niemiec). Można sięgnąć po ostro kolorowaną wycinankę, aby opowiedzieć o sentymentalnej podróży dziewczyny do Indii, na spotkanie ukochanego w nieoczekiwanym miejscu, bo w domu dla obłąkanych  („Amar”Isabel Herguera z Hiszpanii). Można wreszcie posłużyć się tradycyjnym, uproszczonym rysunkiem, jak to uczyniła nagrodzona za najlepszą animację Veronika Szmelova w satyrze na bezmyślne akceptowanie narzucanych zasad „Nie zejdziesz z drogi”(Czechy) . Propozycji agresywnie walczących o rozpoznanie było wiele i jury pod przewodnictwem Krzysztofa Majchrzaka, aktora i reżysera znanego z temperamentu, zaproponowało własny, z konieczności subiektywny wybór, popierany dyskusją z realizatorami, odbywaną  przy udziale publiczności po każdym seansie.


Plakat 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "ZOOM - ZBLIŻENIA" 2012

Festiwal kina niezależnego to zresztą nie jest tylko konkurs filmowy ale okazja do różnych spotkań, dyskusji, no i nauki. W ciągu sześciu dni w Jeleniej Górze entuzjaści kamery podzieleni na cztery grupy realizowali krótkie, pięciominutowe etiudy. Korzystali z pełnej swobody twórczej, choć mieli w tej pracy przewodników  i doradców. W Warsztatach brali udział Martin Śvoma, specjalista telewizyjny z Pragi, Viera Čakanyova, dokumentalistka i Alexandra Gojdicova, krytyk, obie z Bratysławy, Akos Mester, producent, operator i reżyser  z Budapesztu, no i przedstawiciele Polski: Monika Kuczyniecka, autorka filmów animowanych oraz muzycznych video i Piotr Matwiejczyk, witany jak klasyk naszego filmu niezależnego. Trwały też spotkania poświęcone językowi krytyki, które prowadził niżej podpisany. A wszystkiemu przygrywały zespoły Mikromusic i Semplice, no i i niezawodne Super Trio Macieja Maleńczuka, które ilustrowało na żywo projekcję niemego filmu z 1929 roku "Mocny człowiek". Ten pokaz był nie tylko rozrywką, ale  też znakomicie przyjętą przez bardzo szeroką publiczność  lekcją historii kina.

Zwycięzcą w konkursie został Paweł Wysoczański, autor filmu „Kiedyś będziemy szczęśliwi”,  opowieści o ogarniętym filmową pasją wnuku i surowo wychowującej go babci z biednej śląskiej miejscowości Lipiny. To nie tylko pełne sympatii portrety obojga bohaterów ale  także panorama środowiska , przejmujący prawdą zapis nadziei i marzeń młodego pokolenia. Wysoczański bystro obserwuje, ma poczucie humoru i potrafi wzruszać – nic dziwnego, że film otrzymał również nagrodę publiczności. Wśród licznych innych nagród trzeba wymienić miejscową – „Made In Karkonosze”, ufundowaną przez tygodnik „Nowiny Jeleniogórskie”, którą otrzymał Paweł Jeleński  za film poświęcony pasjonatowi astronomii szukającego w gwiazdach sensu naszego istnienia – „Ponad nami”.

Jak co roku, w Jeleniej Górze przyznane zostały także nominacje do nagrody Polskiego Kina Niezależnego, nominacje w różnych kategoriach. Na  liście znalazło się  nazwisko Pawła Jóźwiaka-Rodana (kategoria: najlepsza reżyseria), który zwrócił uwagę swoim kontrowersyjnym, bardzo osobistym w tonie filmem "Agnieszki tu nie ma", nagrodzonym  jako najlepszy dokument.

Oczywiście, o nagrodach można dyskutować, jak na każdym festiwalu nie wszystkie przekonują. Wydaje się na przykład , że już anachroniczna stała się kategoria „filmu eksperymentalnego” bowiem w praktyce niemal każdy film młodych , szukających swego miejsca  twórców ma ambicje wykraczania poza rutynę, odkrywania czegoś nowego. I taki właśnie żywy nurt wyczuwało się w jeleniogórskim kinie LOT.
 
 
ZOOM.ZBLIŻENIA, Jelenia Góra  2012
 
Andrzej Kołodyński
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  5.03.2012
Zobacz również
Na "Dwóch Brzegach" czekają do 27 maja
Dorociński z nagrodą w Porto
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll