PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W środę 7 marca Klubokawiarnia Chłodna 25 zaprasza na pierwsze krótkometrażowe filmy, ćwiczenia studenckie Romana Polańskiego z muzyką Szamburskiego i Zakrockiego (deutu SzaZa) na żywo.

Na tle wszystkich dzieł Romana Polańskiego, filmy krótkometrażowe należą do najrzadziej prezentowanych. Tym czasem, w latach 1958 - 1962, jako student Łódzkiej Filmówki w okresie największej świetności, reżyser zrealizował całą serię krótkich filmów: od przekornych ćwiczeń warsztatowych, takich jak "Morderstwo" (1957) i "Uśmiech zębiczny" (1957), przez metaforyczne "Rozbijemy zabawę" (1957) i "Ssaki" (1962), aż do "Dwóch ludzi z szafą" (1958), który to film przyniósł Polańskiemu międzynarodowy rozgłos.

W programie:

"Morderstwo" 1957, 1:30 min
"Uśmiech Zębiczny" 1957, 1:27 min
"Rozbijemy Zabawę" 1957, 7:38 min
"Dwaj Ludzie z Szafą" 1958, 15 min
"Kiedy Spadają Anioły" 1959, 22 min
"Lampa", 1959, 7:50 min

SzaZa będzie dopowiadała, komentowała, ilustrowała i parafrazowała oryginalne sensy, tematy filmów czy scen, ale przede wszystkim będzie robiła swoje i to bardzo intensywnie!

Etiudy noszą znamiona surrealistycznego i nierzadko mrocznego stylu, który reżyser ujawni w przyszłości; jego geniuszu narracyjnego oraz niestrudzonego poszukiwania prawdy o ludzkiej naturze – jakkolwiek okrutna i bezlitosna nie miałaby się okazać. Ten sam groteskowy i często niepokojący świat wczesnych filmów Polańskiego, w połączeniu z precyzyjną i pomysłową reżyserią są elementami, które można odnaleźć w jego późniejszych arcydziełach, takich jak "Dziecko Rosemary", "Chinatown" czy "Pianista".

Sza/Za (Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki) są muzykami, improwizatorami i promotorami kultury na warszawskiej scenie muzycznej i w niezależnych ośrodkach sztuki od roku 1999. Do pokazu, skomponowali specjalnie podkład muzyczny, zainspirowany dokonaniami Komedy.

Muzyka Sza/Zy jest niezwykłym połączeniem hałasu i ciszy, popu i współczesnej muzyki kameralnej; piękna i brzydoty w dźwiękach; mądrości i naiwnej beztroski. Używając klarnetu, skrzypiec, analogowych „loops” oraz delikatnych efektów dźwiękowych, muzycy usiłują zamazać granice pomiędzy tymi wartościami oraz “wyzwolić” zarówno scenę, jak i publiczność od utartych i sprawdzonych oczekiwań kulturowych.




Wydarzenie zostało stworzone we współpracy z festiwalem Unsound i odwiedziło do tej pory Islandię, Norwegię, Francję, całą Amerykę Północną, a nawet Urugwaj. W Warszawie to dopiero drugi pokaz, patronujemy wydarzeniu i gorace je polecamy!


Polański / SzaZa
7 marca godz. 21.00
Chłodna 25 Warszawa
wstęp 15 zł

EJ
Chłodna 25
Ostatnia aktualizacja:  4.03.2012
Zobacz również
Polskie dokumenty wygrywają w Zagrzebiu
"Lemoniadowy Joe" czyli kowboj abstynent
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll