PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W tym roku Orła za osiągnięcia życia otrzyma Janusz Majewski, reżyser "Małej matury 1947", ogłosiła Polska Akademia Filmowa.

Twórczość Janusza Majewskiego wymyka się schematom, o które łatwo w kręgu tzw. kina autorskiego. On sam pozostaje artystą osobnym w takim znaczeniu, jak człowiek, który jest arystokratą ducha, a któremu historia zafundowała wieloletni sprawdzian; wyszedł z niego obronną ręką, mogąc sam sobie być okrętem, sterem i żeglarzem - napisano na 18 edycji Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni przyznając Majewskiemu Nagrodę Honorową za szerokie powidoki na wielką literaturę, za głęboki szacunek dla erudycji i wrażliwości artystycznej, za szczerość i nostalgię, które czynią zeń arystokratę kina.


Janusz Majewski, fot. SFP

Urodził się 5 sierpnia 1931 r. we Lwowie. W 1960 r. ukończył studia na wydziale reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. Jednym z pierwszych tytułów w jego reżyserskim dorobku był telewizyjny "Awatar czyli zamiana dusz" z 1964 r., adaptacja opowiadania francuskiego pisarza Teofila Gautiera. Majewski dostał za nią nagrodę międzynarodowej federacji krytyków FIPRESCI na festiwalu filmów telewizyjnych w Monte Carlo.

 W kolejnych latach wyreżyserował m.in.: "Sublokatora" (1966) z Janem Machulskim, Barbarą Ludwiżanką i Magdaleną Zawadzką w obsadzie (nagroda FIPRESCI na festiwalu w Mannheim), "Zbrodniarza, który ukradł zbrodnię" - z Zygmuntem Hubnerem, Barbarą Brylską i Ryszardem Filipskim (1969) oraz film z elementami horroru, "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha" (1970).

 W 1973 r. przeniósł na ekran powieść Michała Choromańskiego "Zazdrość i medycyna"; w filmie zagrali Ewa Krzyżewska, Mariusz Dmochowski i Andrzej Łapicki. Dwa lata później nakręcił "Zaklęte rewiry", według prozy Henryka Worcella, z Romanem Wilhelmim i Markiem Kondratem w obsadzie. W 1977 r. premierę miał film "Sprawa Gorgonowej", zaś w 1979 r. "Lekcja martwego języka" (na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza).

Dużą popularność wśród polskich widzów zyskał zrealizowany przez Majewskiego historyczny serial "Królowa Bona" (1980), w którym występowali m.in. Aleksandra Śląska, Jerzy Zelnik i Anna Dymna. Dwa lata później Majewski wrócił do tych samych bohaterów w filmie "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", z Dymną w roli tytułowej. Akcja rozpoczynała się po śmierci królowej, a w scenach wspomnieniowych wykorzystano fragmenty wcześniejszego serialu.

Pracę nad "C.K. Dezerterami" wspomina jako fantastyczną zabawę. A film po stanie wojennym zyskał nowe podteksty. Widzowie odebrali go jako reakcję na rządy wojska i sytuację w kraju. Traktowano go niemal jak manifest anarchizmu. Do kina poszło ponad 7 milionów ludzi. W telewizji ciągle nadawane są powtórki. Nigdy nie ukrywa, że sukcesy frekwencyjne - a tak zdarzało się kilkakrotnie w wypadku filmów kinowych jak i telewizyjnych sprawiają mu wielką satysfakcję. - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Magazynie SFP.

 - Nie wierzę w filmy dla garstki ludzi: krytyków i znajomych - mówił w wywiadzie dla Barbary Hollender. - Zawsze starałem się swoje robić tak, by przypominały widzom wygodne krzesło zrobione dla nich przez stolarza. Przeżyłem zresztą w związku z tym kilka niezwykłych chwil. Znalazłem się obok kina Atlantic, gdy grano tam "Zazdrość i medycynę". Podszedł do mnie konik i powiedział: "Nie ma biletów, ale mogę panu sprzedać. Niedrogo. Wieczorem będzie podwójna cena".

W 1998 r. powstał na poły autobiograficzny serial telewizyjny Majewskiego "Siedlisko", a w 2005 r. - film kinowy "Po sezonie" z Leonem Niemczykiem i Magdaleną Cielecką.  W swoim najnowszym filmie fabularnym, "Małej maturze 1947" z 2010 r., Majewski nawiązał do czasów własnego dzieciństwa. "Mała matura 1947" to opowieść o grupie gimnazjalistów, których okres dojrzewania przypadł na burzliwe lata powojennej Polski.

Janusz Majewski ma w dorobku również filmy dokumentalne (m.in. poświęcony tematyce wojennej "Album Fleischera" z 1962 r. i sportowy "Pojedynek" z 1964 r.) oraz liczne spektakle Teatru Telewizji (m.in. "Upiór w kuchni" z 1976 r.). W latach 1983-90 był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Statuetki Orłów przyznawane są corocznie - w różnych kategoriach - przez liczącą ponad 500 członków Polską Akademię Filmową. Nazwisko pierwszego tegorocznego laureata, zdobywcy nagrody za osiągnięcia życia, PAF ogłosiła na konferencji prasowej w Warszawie.

Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2012, podczas której ogłoszone zostaną nazwiska innych laureatów, odbędzie się 5 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. Wśród nominowanych są m.in.: w kategorii najlepszy reżyser - autorka filmu "W ciemności" Agnieszka Holland, reżyser "Róży" Wojciech Smarzowski oraz Jan Komasa, nominowany za realizację "Sali samobójców"; w kategorii główna rola kobieca - Roma Gąsiorowska (rola w filmie "Ki"), Agata Kulesza ("Róża") i Agnieszka Grochowska ("W ciemności"); a w kategorii główna rola męska - Marcin Dorociński ("Róża"), Jakub Gierszał ("Sala samobójców") i Robert Więckiewicz ("W ciemności").

Wśród laureatów Orła za osiągnięcia życia z lat poprzednich byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Roman Polański (2003), Janusz Morgenstern (2008), Jerzy Stefan Stawiński (2010).


EJ
PAF/PAP
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Krótka Szwecja: hipnotyzująca, refleksyjna, odważna
Filmy Christopha Schlingensiefa po raz pierwszy w Warszawie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll