PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy to więcej niż świetny film, to wydarzenie - piszą autorzy noty w katalogu Nowojorskiego Festiwalu Filmowego.

Zdobywca Złotej Palmy w Cannes, nominowany do Oscara w 1981 roku, film Andrzeja Wajdy zostanie zaprezentowany w Nowym Jorku w cyklu "50-lecie Nowojorskiego Festiwalu Filmowego".


Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłłowicz w filmie "Człowiek z żelaza", fot. ZF TOR

Obraz został zrealizowany w okresie ograniczonej działalności cenzury - pomiędzy rokiem 1980 i wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981. Zawiera obraz tego, czym był strajk w Stoczni Gdańskiej, a także tego, skąd wziął się opór polskich stoczniowców w 1980. Jak mówi Wajda, jest to film zrobiony na zamówienie, a o nakręcenie go  poprosili sami stoczniowcy.

-Teraz, w roku 1980, mogłem już filmować scenę z drzwiami, na których demonstranci niosa ciało zabitego robotnika. Tę samą, która w roku 1976 miała kończyć film "Człowiek z marmuru". Mogłem, gdyż za tym filmem stał wielomilionowy związek "Solidarność", który w razie potrzeby gotów był bronić mojego filmu. - pisze Wajda w książce "Moje filmy".

W filmie następcą Mateusza Birkuta z "Człowieka z marmuru" jest jego syn, Maciek Tomczyk, działacz opozycji przedsierpniowej i robotnik w Stoczni Gdańskiej. Jego losy splotły się też z losami bohaterki poprzedniego filmu, Agnieszki, która straciła możliwość pracy w zawodzie reżysera, i tak jak Tomczyk zaangażowała się w działalność w Wolnych Związkach Zawodowych. W chwili, gdy rozgrywa się akcja filmu, Tomczyk jest jednym z tych, którzy dali sygnał do strajku w Stoczni, a jego żona Agnieszka, jako osoba wspomagająca strajk, znajduje się w areszcie. Losy obojga oraz ich przeszłość rodzinna, w tym śmierć Mateusza Birkuta w grudniu 1970 roku, poznajemy oczami dziennikarza telewizyjnego Winkela, który ma skompromitować Tomczyka. Winkel jednak staje po stronie strajkujących stoczniowców. W "Człowieku z żelaza"  jest wiele odwołań do ruchu Solidarności - epizody grają tu m.in. Anna Walentynowicz i Lech Wałęsa, pojawiają się też fragmenty kronik ze strajku w Stoczni Gdańskiej.

"Człowiek z żelaza" zostanie pokazany w Walter Reade Theater w Nowym Jorku 28 lutego 2012 w ramach 50-lecia Nowojorskiego Festiwalu Filmowego (50 Years of the New York Film Festival). W tym roku film Wajdy zostanie zaprezentowany obok dzieł innych twórców Jonathana Demme, Errola Morrisa i François Truffaut.

EJ
portalfilmowy.pl/culture.pl
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2012
Zobacz również
Moda w czasach PRL-u. Premiera filmu "Political Dress"
Lato Filmów w Warszawie - zgłoś film
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll