PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Podczas kończącego się już nowojorskiego festiwalu filmów dokumentalnych w Museum of Modern Art (MoMA) dwukrotnie odbyła się projekcja filmu Wojciecha Staronia "Argentyńska lekcja". Jego drugi, niedzielny pokaz, zwieńczony był spotkaniem z samym reżyserem, którego twórczość przyjęto bardzo ciepło.

W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument "Syberyjska lekcja" – opowieść  o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach filmowiec pobrał się z bohaterką swojego obrazu i wraz z dwojgiem dzieci wyjechał do Argentyny.  W "Argentyńskiej lekcji" skupia się na przeżyciach swojego 8-letniego syna, dla którego przeprowadzka jest czymś więcej, niż tylko spotkaniem z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki, 11-letniej Marcii, mały Janek poznaje nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażony dorosłymi problemami.

  Kadr z filmu "Argentyńska lekcja" Wojciecha Staronia, fot. Nowe Horyzonty.

Amerykańska widownia doceniła estetyczne walory filmu. Podczas spotkania z publicznością reżyser zdradził, że dokument zrodził się bez scenariusza, choć pewne rzeczy musiał zawczasu przygotować. Dodał, że "Argentyńska lekcja" będzie prezentowana na festiwalu filmów dokumentalnych True/False w Columbii (w stanie Missouri) oraz na międzynarodowym festiwalu w Minneapolis (Minnesota). Dzięki temu dokument Staronia być może powiększy swoją i tak pokaźną już pulę wyróżnień: póki co zawiera ona między innymi Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Kantonie, Srebrnego Niedźwiedzia zdobytego na Berlinale oraz Srebrnego Gołębia z festiwalu DOK Leipzig w Lipsku.

Tegoroczny festiwal Documentary Fortnight 2011: MoMA’s International Festival of Nonfiction Film and Media trwa od 16 do 28 lutego i przedstawia 27 filmów z 10 krajów. Ta istniejąca od 2001 roku niekonkursowa impreza stanowi wizytówkę tego, co dzieje się obecnie w filmie dokumentalnym i w mediach. Założeniem jego organizatorów jest badanie relacji między sztuką współczesną i filmem niefabularnym oraz odzwierciedlanie nowych obszarów w filmie niefikcyjnym.
 

DP
PAP
Ostatnia aktualizacja:  27.02.2012
Zobacz również
Komentarze po Oscarach
Oscary 2012 - podsumowanie (zdjęcia!)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll