PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
24 lutego, podczas festiwalu "Prowincjonalia", prapremierę będzie miał debiutancki film Pawła Sarbinowskiego i Piotra Żukowskiego pt. "Niebo". To pełna zaskakujących obrotów akcji komedia, w której spotkamy m.in. Marilyn Monroe, Chopina i Chucka Norrisa.

"Niebo" opowiada historię niespełnionego dramaturga Bogusia (w tej roli Antoni Barłowski), który przez przypadek trafia do "Nieba"- pensjonatu, w którym w niecodziennych okolicznościach spotkać można Marilyn Monroe, (w tej roli Aldona Orman), Jima Morrisona czy Chopina (Grzegorz Szyma). Oczywiście nie mogło tam zabraknąć Jezusa (Włodek Dembowski - wokalista zespołu Łąki Łan) i Boga (Krzysztof Łapiński) i jego asystentki (Agata Stawarz). Oprócz pensjonariuszy nad "Niebem" czuwają Chuck Norris (Jacek Pieniążek), faceci w czerni (Przemysław Bluszcz i Krzysztofa Szekalski). W filmie nie zabraknie też postaci łączących światy niebiański z ziemskim. W pensjonacie pojawi się urokliwa dziewczyna (Magda Kielar), tajemniczy dziadek (Edward Linde Lubaszenko) i jego wnuczek (Michał Czaderna).
 

"Niebo", fot. Dawid Antkowiak

W debiutanckim obrazie Piotra i Pawła nie zabraknie też ziemskich intryg. Zagadkę upozorowanej śmierci głównego bohatera spróbują rozwiązać detektywi: Wojciech Mecwaldowski i Bodo Kox, którzy na przesłuchanie biorą sąsiadkę graną przez...Jana Stawarza. A wszystko dokumentowała szalona ekipa telewizyjna, którą zagrał Kabaret Paka (Krzysztof Langer, Krzysztof Rogacewicz i Piotr Przeniosło). Trudno zgadnąć jak to się skończy, wiedząc, że "każdy ma takie niebo, jakie sobie wymyślił".


"Niebo", fot. Dawid Antkowiak

Paweł Sarbinowski i Piotr Żukowski poznali się kilka lat temu jako współproducenci filmów Piotra Matwiejczyka. Zainteresowanie kinem niezależnym i chęć stworzenia czegoś własnego sprowokowała ich do wspólnego debiutu. Scenariusz do "Nieba" wraz z rozwojem produkcji wzbogacali o nowe pomysły i wątki, których realizacją zainteresował się producent - Bogusław Job. Zdjęcia rozpoczęli latem ubiegłego roku.

"Niebo" to nie tylko debiut reżyserski. Pierwszy raz przy pełnometrażowym filmie fabularnym pracowali operatorzy: Michał Kępiński i Katarzyna Średnicka. Zdjęcia do filmu powstawały w "Reymontówce" w Chlewiskach (gmina Kotuń), w Warszawie, Rzeszowie, Jeleniej Górze i Wrocławiu.


"Piotr Żukowski i Paweł Sarbinowski", fot. Dawid Antkowiak

Film powstał w koprodukcji Alternatyvy (Ewa i Paweł Sarbinowscy) i Studia Filmowego Exd'art - Obrazy bez granic (Piotr Żukowski). Projekt powstał przy wsparciu m.in. Suzuki Motor Poland, Grupa Ecorys, Spółki Edu-Logistic i Elżbiety i Mariana Murawskich, oraz przy wsparciu finansowym spółki Multimedia Polska, która od wielu lat realizuje Program Wspierania Kina Niezależnego MultimediaOFF.
strona filmu>>>
strona festiwalu>>>
GU
Prowincjonalia
Ostatnia aktualizacja:  22.02.2012
Zobacz również
Blisko dwa i pół tysiąca filmów na Krakowskim Festiwalu Filmowym
Plummer i von Sydow w walce o Oscara
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll