PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Obraz Anki i Wilhelma Sasnalów "Z daleka widok jest piękny" ma dziś swój pierwszy pokaz w Konkursie 41.  Festiwalu w Rotterdamie. Do polskich kin film trafi 10 lutego.

Akcja filmu "Z daleka widok jest piękny" rozgrywa się w podkarpackiej wiosce, gdzie latem życie toczy się nieco ospale, wypełnione codziennymi czynnościami. Kobiety gotują obiad, mężczyźni zakładają wnyki w lesie, młodzi kąpią się w rzece. Główny bohater filmu, Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką, zbiera złom - na zagraconym podwórku tnie na części stare samochody. Gdy wywiezie matkę do zakładu opieki, zyska dom, w którym chce rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika. Nikt nie wie, co się z nim stało. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy - najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po jego powrocie zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w splądrowanym siedlisku.

Kadr z filmu "Z daleka widok jest piękny", reż. Anna i Wilhelm Sasnalowie, na zdj. Elżbieta Okupska i Marcin Czarnik

Opisywane przez nich zdarzenie odkrywa zastygłe, niepisane prawa, na których ufundowana jest wiejska społeczność - rządzącą nią patriarchalną hierarchię, wszechobecną brutalność, z jaką traktuje się każdy rodzaj słabości, każdą inność. Podstawową wartością jest tu władza i płynąca z niej siła - władza nad kobietami, dziećmi, starcami, nad zwierzętami i otaczającą przyrodą, która w filmie Sasnalów zdaje się być niemym, nieporuszonym obserwatorem postępującego rozkładu.

Oprócz polskiego filmu w konkursie głównym znalazły się między innymi światowe premiery: chiński "Egg and Stone", serbski "Clip" czy brazylijski "Neighbouring Sounds". Filmem otwarcia będzie francuska produkcja "38 Temoins" Lucasa Belvaux'a. W Rotterdamie odbędzie się światowa premiera obrazu.

 Podczas festiwalu zostaną przyznane nagrody dla najlepszego filmu azjatyckiego, filmu krótkometrażowego oraz produkcji, która nie jest dostępna w oficjalnej dystrybucji w Holandii. Swoje nagrody przyzna również publiczność, międzynarodowi krytycy oraz jury złożone z młodych ludzi.

Myślą przewodnią wydarzenia jest wspieranie produkcji niezależnych, innowacyjnych i eksperymentalnych. Organizatorzy pragną stworzyć inspirujące miejsce spotkań twórców, producentów oraz dziennikarzy.

41. Międzynarodowy Festiwal filmowy w Rotterdamie odbywa się między 25 stycznia i 5 lutego. Więcej informacji:www.filmfestivalrotterdam.com

EJ
Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Ekran Otwarty na niezależne kino drogi
Roman Polański nominowany do Cezara
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll