PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"W ciemności" Agnieszki Holland znalazł się w grupie najważniejszych filmów ubiegłego roku. Będzie walczył o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Wiadomość o nominacji dla "W ciemności" poruszyła środowisko filmowe. Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Jacek Bromski, przyznał: – Uważam, że film Agnieszki Holland ma wielkie szanse na wygraną. Po pierwsze ze względu na tematykę Holocaustu, a po drugie dlatego, że jest po prostu bardzo dobry. Poważnym konkurentem "W ciemności" jest film irański, który ze względów politycznych może wygrać. Pytanie, co zwycięży? Doraźna polityka czy historia? Z listy filmów nominowanych do Oscara za najlepszy film typowałbym "Artystę".


"W ciemności", fot. Kino Świat

Ryszard Bugajski, reżyser "Przesłuchania" i "Generala Nila" jest obecnie w Malborku na planie nowego filmu pt. "Układ zamknięty". Dowiedziawszy się o pomyślnych wynikach oscarowych nominacji stwierdził: – Agnieszce  Holland się to należy. Zrobiła wiele bardzo dobrych filmów, które były mało znane na Zachodzie: "Gorączka", "Kobieta samotna" czy "Aktorzy prowincjonalni". To nie jest jej najlepszy film, ale jest dobry. Cieszę się, że wreszcie ktoś od nas zostaje wyróżniony. Agnieszka Holland jest moją koleżanką z czasów doli i niedoli, jeszcze z Zespołu X.

Andrzej Wajda, laureat Oscara za całokształt twórczości z 2000 roku, tak komentuje wiadomość: – To wspaniały dzień dla Agnieszki Holland, którą podziwiam i która jest znakomitym naszym reżyserem filmowym. Agnieszka odegrała ważną rolę w naszej kinematografii swoimi filmami i swoją obecnością. Cieszę się, że wraca triumfalnie z filmem trudnym i pięknym. Z tematem, który jest tak bliski polskiej kinematografii. (...) Najmocniejszym punktem tego filmu są na pewno aktorzy, a zwłaszcza rola Roberta Więckiewicza. Wydaje mi się, że jest to rola rzadko spotykana. Nie tylko w polskim kinie, ale i w kinie europejskim.


"W ciemności", fot. Kino Świat

Robert Więckiewicz, filmowy Leopold Socha, tak komentuje przyznane wyróżnienie: – To bardzo ekscytujące. Z jednej strony to fantastyczna wiadomość dla nas, którzy pracowaliśmy przy tym filmie. (...) A z drugiej strony dla polskiego kina, ponieważ to wspaniała promocja naszego kina na świecie. Myślę, że ta nominacja pomoże temu filmowi w dystrybucji, w dotarciu do większego grona widzów.

Grająca jedną z głównych ról kobiecych w filmie, Agnieszka Grochowska, była dumna i szczerze wzruszona. – Ta nominacja jest dla nas wielką satysfakcją. Aż trudno mieć jeszcze jakieś większe oczekiwania. To jest niesamowite. Nie spodziewaliśmy się tego.

Operator filmowy Paweł Edelman, nominowany do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia za film "Pianista" w roku 2003 oraz członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, nie krył satysfakcji. Nominacja dla "W ciemności" jest jego zdaniem gruntownie uzasadniona. – Myślę, że ten film nominowany jest z wielu powodów. Bardzo ważny jest temat, film został fantastycznie nakręcony, bardzo dobrze zagrał Robert Więckiewicz, Agnieszka Holland dobrze wyreżyserowała ten film, a Jolanta Dylewska zrobiła świetne zdjęcia. To jest wypadkowa tych wszystkich elementów. Będę głosował na ten film i trzymał kciuki. Myślę, że ma szansę na Oscara.
GU
Portalfilmowy.pl/PAP
Ostatnia aktualizacja:  17.02.2012
Zobacz również
Spike Lee wściekły na Hollywood
Holland: jesteśmy wśród faworytów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll