PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W ramach projektu Fundacji Gender Center zaprezentowany zostanie cykl 3 projekcji kina hiszpańskiego lat 90. i początku XXI wieku z dyskusjami zaproszonych gości. Seanse odbędą się w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie (ul. Nowy Świat 72, sala 144).

Pierwszy pokaz z cyklu już 28 stycznia: "Te doy mis ojos" ("Oddam Ci moje oczy"), 25 lutego. - "Flores de otro Mundo" ("Kwiaty z innego świata"), 17 marca - "Solas ("Samotne").

Kino hiszpańskie w perspektywie gender - kobiety i mężczyźni przed i za kamerą" to cykl 3 projekcji filmowych wyświetlanych raz w miesiącu. Założeniem projektu jest nie tylko zaprezentowanie wysokoartystycznego kina hiszpańskiego ostatnich dwóch dekad, lecz także zapoznanie polskiego odbiorcy z kinem skoncentrowanym wokół problematyki charakterystycznej dla perspektywy gender studies, tj. z psychospołecznymi uwarunkowaniami płci we współczesnym świecie, z konsekwencjami podziału na sferę publiczną i prywatną, ze szczególną narracją kobiet w kinie, a także z problemami społecznymi takimi jak, np. ubóstwo czy przemoc wobec kobiet.


Plakat filmu "Samotne", fot. Gutek Film

Po każdym seansie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem specjalistów z zakresu gender, kina oraz kultury popularnej (Aránzazu Calderón Puerta, Bożena Keff, Agnieszka Mrozik). W ramach projektu dostępna będzie publikacja omawiająca szerzej dyskutowaną problematykę. Dyskusje tłumaczone będą na język hiszpański symultanicznie.

"Te doy mis ojos" ("Oddam Ci moje oczy")
Historia zaczyna się od ucieczki Pilar z synem od maltretującego ich Antonio. Pilar znajduje pracę w muzeum i stopniowo osiąga niezależność ekonomiczną. Na ten czas Pilar i Antonio rozstają się i zamieszkują osobno, próbując poprawić swoją sytuację jako para. Antonio chodzi na terapię do psychologa, ale nie daje to efektów. Gdy na powrót zamieszkują razem, mąż wraca do dawnych, agresywnych przyzwyczajeń mających na celu sprawowanie kontroli nad Pilar.

"Flores de otro Mundo" ("Kwiaty z innego świata")
Film opowiada o biedzie, wykluczeniu, rasizmie, emigracji z powodów ekonomicznych, problemach reprodukcji i seksualności, nieporozumieniach kulturowych, nowym porządku zglobalizowanego świata. Jest to portret kobiety w dzisiejszym hiszpańskim społeczeństwie, krytyka patriarchalnych wartości rządzących jeszcze dziś życiem na wsi (mężczyźni poruszają się zupełnie swobodnie w sferze publicznej, kobiety natomiast zostają w domu). Film pokazuje i kwestionuje tradycyjny porządek oraz schemat zachowań.

"Solas ("Samotne")
Maria mieszka w biednej dzielnicy Sewilli. To młoda alkoholiczka bez wykształcenia, która żyje z pracy tymczasowej. Zachodzi w ciążę z mężczyzną, który jej nie kocha i unika odpowiedzialności. Ojciec Marii, a mąż Rosy, będzie miał operację w szpitalu w Sewilli, dlatego Rosa będzie musiała zamieszkać przez pewien czas u córki, z którą nie miała od dawna kontaktu. Podczas pobytu u niej odkryje trudną sytuację córki i zaprzyjaźni się ze starszym sąsiadem z bloku. Obecność Rosy zmieni życie sąsiada i Marii na zawsze.

Początek seansów - godzina 17:00. Wstęp wolny.

EJ
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  16.01.2012
Zobacz również
Filmy z Polski w Göteborgu
"Złote Globy" - obejrzyj zdjęcia z gali
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll