PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Artysta", "Spadkobiercy", „Hugo i jego wynalazek”, "Rozstanie", "Przygody Tintina" i "O północy w Paryżu"  to najlepsze filmy według amerykańskich krytyków. Złote Globy otrzymali cenieni aktorzy o znacznym dorobku, jak Meryl Streep, George Clooney, Michelle Williams, Christopher Plummer, Octavia Spencer i Jean Dujardin. 
Nagrody ogłoszono 15 stycznia wieczorem (czasu USA) w Los Angeles, w Polsce – w nocy z niedzieli na poniedziałek. "Artysta", filmowy hołd złożony epoce kina niemego, zwyciężył w głównej kategorii komedii lub musicalu. Złote Globy zdobyli także odtwórca głównej roli Jean Dujardin oraz autor muzyki Ludovic Bource.


Ekipa "Artysty" - producent Thomas Langman ze swoim psem Uggie, aktorzy: Missi Pyle, Jean Dujardin,Berenice Bejo i reżyser Michel Hazanavicius, fot. Reuters/Lucy Nicholson/Forum

Za najlepszy dramat krytycy uznali "Spadkobierców", historię rodzinnej tragedii rozgrywającej się na Hawajach, w reżyserii Alexandra Payne'a. Globem wyróżniono także George'a Clooneya za pierwszoplanową rolę w tym filmie.


Twórcy "Spadkobierców" - producenci Jim Taylor, Jim Burke, reżyser Alexander Payne, fot. Reuters / Lucy Nicholson / Forum

Nagrodę za główną rolę kobiecą w filmowym dramacie otrzymała Meryl Streep, która wcieliła się w postać byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher w filmie "Żelazna Dama". Złotym Globem za pierwszoplanową rolę żeńską w komedii lub musicalu uhonorowano Michelle Williams, która gra gwiazdę kina Marilyn Monroe w filmie "Mój tydzień z Marilyn".


Meryl Streep, fot. Reuters / Lucy Nicholson / Forum

Statuetką za reżyserię krytycy wyróżnili mistrza amerykańskiego kina Martina Scorsese za film "Hugo i jego wynalazek". Inny klasyk srebrnego ekranu Woody Allen zdobył nagrodę za scenariusz do komedii "O północy w Paryżu". Film okazał się jednym z największych od lat sukcesów kasowych w jego karierze.

Irański film "Rozstanie" Asghara Farhadiego otrzymał Złoty Glob w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. O nagrodę w tej kategorii rywalizowały również m.in. chiński "The Flowers of War", amerykański "In The Land of Blood and Honey" oraz belgijski "Chłopiec na rowerze". "Rozstanie" obsypane już zostało nagrodami rok temu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie; Złote Niedźwiedzie wraz z reżyserem otrzymała cała obsada filmu.


Robert de Niro, Martin Scorsese, Leonardo di Caprio, fot. CAP/AW/HFPA/Forum

Renomowany hollywoodzki reżyser Steven Spielberg otrzymał pierwszą w karierze główną nagrodę za film animowany. Złoty Glob przypadł mu za startujący w tej kategorii obraz "Przygody Tintina" na podstawie komiksów belgijskiego artysty Herge.

Główną nagrodą za rolę drugoplanową w "Debiutantach" wyróżniony został Christopher Plummer. W obrazie autorstwa Mike'a Millsa wcielił się on w postać wdowca, który po śmierci żony ujawnia się jako homoseksualista i postanawia w pełni cieszyć się życiem.


Steven Spielberg, fot. Reuters / Lucy Nicholson / Forum

Złoty Glob za drugoplanową rolę kobiecą przypadł Octavii Spencer za rolę w "Służących". Obraz porusza temat stosunków rasowych na amerykańskim Południu.

Nagrodę im. Cecila B. DeMille'a za całokształt dorobku aktorskiego otrzymał Morgan Freeman. Statuetkę wręczył mu Sidney Poitier, jedna z pierwszych murzyńskich gwiazd w kinie amerykańskim.

W tegorocznym konkursie jednym z nominowanych do nagrody za muzykę filmową był kompozytor polskiego pochodzenia Abel Korzeniowski


George Clooney z dziewczyną Stacy Keibler, fot. Reuters / Lucy Nicholson / Forum

Znakomite recenzje za poprowadzenie ceremonii zdobył brytyjski komik Ricky Gervais, znany z prowokacyjnych dowcipów i szyderstw pod adresem celebrytów. W roli gospodarza imprezy wystąpił już po raz drugi.

Złote Globy uważa się za jeden ze wskaźników, czy dany film ma szanse na zdobycie najbardziej prestiżowej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli Oscara. Tegoroczna ceremonia ich przyznania odbędzie się 26 lutego. Już niedługo, bo 24 stycznia ogłoszone zostaną nominacje do nagrody.


Michelle Williams, fot. Reuters / Lucy Nicholson / Forum

W ostatnich latach Globy przypadały na ogół filmom, które nie zdobywały potem Oscarów. Wyjątkiem był tylko "Slumdog. Milioner z ulicy" Brytyjczyka Danny'ego Boyle'a w 2008 roku, który tryumfował w obu konkursach.


WRÓB
PAP
Ostatnia aktualizacja:  16.01.2012
Zobacz również
O kinie hiszpańskim z perspektywy gender
[wideo] Złote Globy: zwiastun "Artysty"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll