PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.01.2012

W warszawskim kinie Luna do 31 stycznia trwa przegląd filmów kandydujących do 14. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2012, nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie filmy, które miały swoją premierę w 2011 roku i były wyświetlane przez przynajmniej 7 dni na płatnych, otwartych dla publiczności pokazach.

Podczas gdy widzowie nadrabiają zaległości, do członków Polskiej Akademii Filmowej docierają karty do głosowania w pierwszej turze. Głosowanie na Orły jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia, a przeprowadza je i nadzoruje czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, gwarantująca wiarygodność procesu głosowania.

Spośród 41 filmów  w pierwszej turze głosowania członkowie Akademii wybiorą najlepszych w następujących kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszą Reżyserię, Najlepszą Główną Rolę Męską, Najlepszą Główną Rolę Kobiecą, Najlepszy Scenariusz, Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską, Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszą Scenografię, Najlepszą Muzykę, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Odkrycie Roku oraz w tych kategoriach zawodowych, do których zostali indywidualnie uprawnieni. Członkowie Akademii przyznają również Nagrodę za Osiągnięcia Życia i nagrodę w kategorii Najlepszy Film Europejski. Widzowie wybiorą laureata Nagrody Publiczności.

Nominacje do Orłów 2012 zostaną ogłoszone 7 lutego, a ceremonia przyznania Orłów 2012, nagród Polskiej Akademii Filmowej, odbędzie się 5 marca 2012 roku.  29 lutego, na spotkaniu z Nominowanymi, zostanie ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Orłów 2012, laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane przez członków Polskiej Akademii Filmowej, na czele której stoi prezydent Agnieszka Holland. Polskie nagrody Filmowe Orły, to odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie - Europejska Akademia Filmowa, przyznająca Europejskie Nagrody Filmowe czy na świecie Amerykańska Akademia Filmowa – Oscary.

Głosowanie na Orły jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia, a przeprowadza je i nadzoruje czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, gwarantująca wiarygodność procesu głosowania.

Orły odbywają się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej.

Uwagę zwraca obecność dwóch filmów w konkursie: "Róży" Wojciecha Smarzowskiego i "W ciemności" Agnieszki Holland. Oba filmy mają oficjalną premierę już w 2012, ale spełniają warunki konkursu, ponieważ był pokazywane w 2011 na pokazach przedpremierowych.

 

ks
pisf.pl, tvp.info
Ostatnia aktualizacja:  13.01.2012
Zobacz również
Więckiewicz walczy o Wdechy
"Z daleka widok jest piękny" w konkursie w Rotterdamie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll