PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

W Krakowie rozpoczął się 6. Festiwal Filmu Filozoficznego. Na początek organizatorzy zaproponowali Interdyscyplinarną Konferencją Metafizyczną, dyskusję na temat "Stalkera" Andrieja Tarkowskiego oraz pokaze "Niezwykłej podróży Baltazara Kobera" Wojciecha Jerzego Hasa z wprowadzeniem profesora Tadeusza Lubelskiego

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "W stronę metafizyki". Organizatorzy poszukiwać jej będą przede wszystkim w dziełach dwóch głównych gości festiwalu: Piotra Dumały i Lecha Majewskiego. Obydwaj artyści spotkają się z widzami i osobiście przedstawią swoje projekty, także te starsze, dziś rzadko pokazywane na dużym ekranie.

Lech Majewski zaprezentuje m.in. "Zwiastowanie" (1978), "Rycerza"(1980), "Angelusa" (2001) i "Ogród rozkoszy ziemskich" (2004). Piotr Dumała natomiast pokaże "Lykantropię" (1981), "Czarnego kapturka" (1983), "Latające włosy"(1984), "Łagodną" (1985), "Nerwowe życie kosmosu"(1986), "Ściany 1987" (1987), "Wolność nogi"(1988), "Las" (2009), a także, premierowo, filmy "Dr Charakter Przedstawia" (2010) i "Dr Charakter II"(2011). Rozmowy z mistrzami poprowadzą krakowscy filmoznawcy i dziennikarze: dr Urszula Tes, Michał Oleszczyk i Łukasz Maciejewski.

Za nami już pierwsze spotkania i seanse. Czwartek upłynął pod znakiem Interdyscyplinarnej Konferencji Metafizycznej, w trakcie której zastanawiano się nad obecnością metafizyki i filozofii m.in. w "Iwanie Groźnym" Siergieja Eisensteina, "Śmierci w Wenecji" Luchino Viscontiego, "Lesie" Dumały,"Ludziach Boga" Xaviera Beauvois, kinie japońskim, teatrze Krystiana Lupy.

 Las, reż. Piotr Dumała, fot. Eureka Media

Żywe zainteresowanie wzbudził popołudniowy panel dyskusyjny poświęcony "Stalkerowi" Andrieja Tarkowskiego. O klasyku kina, kulisach jego powstania oraz symbolice rozmawiali profesorowie Krzysztof Loska, Jerzy Janik, Tadeusz Gadacz oraz reżyser Lech Majewski. Znaczenia i nawiązania ukryte w dialogach bohaterów, ich imionach, wodzie, czarnym psie, komnacie, zonie, dychotomia dobra i zła, odwaga w realizacji swoich pragnień, zło ukryte w człowieku, miłość, scenografia, konstrukcja i kolorystyka - to tylko niektóre z zagadnień, które poruszono. Krzysztof Loska, filmoznawca, przypomniał o fascynacjach Tarkowskiego teozofią, haiku, a także o zniszczeniu pierwszej wersji filmu. Tarkowski bowiem, z przyczyn technicznych, "Stalkera" musiał nakręcić dwukrotnie. Naukowiec przywołał także kilka anegdot z planu. Lech Majewski, uczeń Wojciecha Jerzego Hasa, spojrzał z kolei na dzieło z perspektywy twórcy i, w jakimś stopniu, estety. Przypomniał, iż każdy reżyser musi bacznie chwytać to, co dzieje się na planie, w trakcie realizacji zdjęć, a nie tylko "wkuwać" na pamięć wcześniej zaplanowane ujęcia. Autor "Angelusa" nauczył się tego od samego Antonioniego, którego miał okazję spotkać w czasie studiów…

Tadeusz Lubelski, fot. D. Romanowska

Wieczorem, w trakcie uroczystego otwarcia festiwalu, profesor Tadeusz Lubelski wprowadził widzów w świat Wojciecha Jerzego Hasa, mówił o jego niechęci do analizowania własnych filmów. Krakowianin, który marzył o tym, by zostać polskim Waltem Disneyem, stał się mistrzem ekranizacji literatury. "Niezwykła podróż Baltazara Kobera" to ostatnie dzieło Hasa, które powstało poniekąd zamiast jego innego projektu-marzenia, ekranizacji "Osła grającego na lirze".

Portalfilmowy.pl jest patronem festiwalu. Szczegółowy program imprezy, która potrwa do niedzieli, 11. grudnia, można znaleźć na stronie: http://www.festiwalfilmufilozoficznego.com.



Dagmara Romanowska
informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  9.12.2011
Zobacz również
Scorsese w "Kulturze" - relacja i pierwsze zdjęcia!
Ale Kino! 2011: Ludzkie sprawy, kocie sprawki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll