PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.12.2011
Wprawdzie finał – trwającej od niedzieli – 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu dopiero w sobotę, ale znamy już pierwszych jej laureatów. Platynowymi Koziołkami uhonorowano w tym roku: klasyczny film Sylwestra Chęcińskiego "Historia żółtej ciżemki" (1961), wybitnego mistrza animacji z Kanady Co Hoedemana oraz Jiříego Menzla, autora słynnych „Pociągów pod specjalnym nadzorem” (1966).


"Historia żółtej ciżemki", fot. Ale Kino!

Platynowe Koziołki to nagroda organizatorów poznańskiego festiwalu przyznawana od 2002 roku. Tym honorowym trofeum wyróżnia się wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu bądź mediów dla dzieci i młodzieży. Pierwszą laureatką nagrody była Maria Kaniewska (2002), reżyserka pamiętnych ekranizacji bestsellerowych powieści Kornela Makuszyńskiego "Awantura o Basię" (1959) i "Szatan z siódmej klasy" (1960). W kolejnych latach laureatami Platynowych Koziołków zostali: Stanisław Jędryka (2003), Andrzej Maleszka (2004), Hanna Polak i Andrzej Celiński (2005), Dorota Kędzierzawska (2006), Witold Giersz (2007), łódzki Se-Ma-For (2008) oraz znakomity projekt Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Filmoteka Szkolna (2009). W roku ubiegłym organizatorzy Ale Kino! postanowili przyznać trzy nagrody, a także wyjść z nimi poza granice naszej kinematografii. Laureatami Platynowych Koziołków zostali: Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, głośny film Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” oraz Václav Vorliček, czeski reżyser i scenarzysta, twórca słynnej „Arabeli” (1980).

W tym roku także zdecydowano się na trzech laureatów. Spośród polskich klasyków uhonorowano Sylwestra Chęcińskiego. Jego „Historia żółtej ciżemki” (1961), z udziałem Gustawa Holoubka, Andrzeja Szczepkowskiego i dziesięcioletniego, debiutującego na dużym ekranie Marka Kondrata, ekranizacja popularnej powieści dla młodzieży Antoniny Domańskiej, opowiadającej poprzez historię terminującego u Wita Stwosza utalentowanego chłopca dzieje ołtarza kościoła Mariackiego, to bez wątpienia jeden z najlepszych filmów kierowanych do młodego widza w całej historii polskiej kinematografii.


"Ludovic: The Snow Gift",fot. Ale Kino!

Druga statuetka Platynowych Koziołków powędruje do Co Hoedemana, mistrza animacji z Kanady. Otrzyma ją – jak uzasadnia kapituła nagrody – za całokształt twórczości i nowatorski wkład w kino animowane, a szczególnie za kreację Ludovica, przyjaciela najmłodszych dzieci. To już druga wizyta tego wybitnego artysty w Poznaniu, przed dziesięcioma laty zasiadał w jury festiwalowego konkursu, zaś podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” – także w Poznaniu – w sekcji dziecięcej pokazano jego filmy z misiem Ludovicem w roli głównej.
Jacobus Willen (Co) Hoedeman urodził się 1 sierpnia 1940 roku w Holandii. Tam spędził dzieciństwo i młodość, ucząc się w amsterdamskiej szkole plastycznej oraz haskiej szkole fotograficznej, w Holandii także rozpoczynał swą filmową karierę. W 1965 roku – w wieku dwudziestu pięciu lat – wyemigrował do Kanady, gdzie natychmiast znalazł zatrudnienie w National Film Board of Canada. Uprawia kino autorskie: jest nie tylko reżyserem, ale także scenarzystą, autorem oprawy plastycznej oraz operatorem swoich filmów. Ogromną popularność przyniósł mu serial dla najmłodszych widzów z misiem Ludovicem („Ludovic”), a także interesujący cyklu poświęcony eskimoskim legendom („An Eskimo Legend”). Dużą część jego dorobku stanowią – realizowane w różnorodnych technikach animacyjnych – filmy pojedyncze, na czele z „The Sand Castle” (1977), który przyniósł mu statuetkę Oscara.
Platynowe Koziołki przyznano Hoedemanowi za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem filmów z misiem Ludovicem. - Życie małego Ludovica jest pełne wydarzeń. Chociaż dzieją się one niezbyt daleko od domu i pod czujnym okiem kochających rodziców, dzięki jego fantazji zamieniają się w niezwykłe przygody, które zawsze się dobrze kończą, bo otoczenie misia jest pełne ładu i miłości. Taki ciepły i bezpieczny filmowy obraz świata Ludovica przynosi widzom, dzieciom, ale także i dorosłym, bezcenne odczucie harmonii i radości życia – czytamy w uzasadnieniu kapituły. Jak w naszych opowieściach o misiu Uszatku. Bo Ludovic i Uszatek to bliscy krewniacy, członkowie tej samej misiowej rodziny, uwielbianej przez dzieci na całym świecie.

 
"Pociągi pod specjalnym nadzorem", fot. Ale Kino!

I trzecie Platynowe Koziołki – dla Jiříego Menzla. Jako festiwal filmów młodego widza szczególną atencją darzymy obraz "Pociągi pod specjalnym nadzorem", pozostający jednym z arcydzieł światowej kinematografii, który wzrusza i bawi – także młodą widownię – opowieścią o młodzieńcu, kierującym się własnym kompasem moralnym, na przekór światu dorosłych, u którego progu stoi. Światu, w którym przyjdzie mu dokonać heroicznego wyboru, gdy upomni się o niego dramatyczna historia XX-wiecznej Europy – czytamy w uzasadnieniu festiwalowego werdyktu.

I na koniec jeszcze jedno – godne przypomnienia – trofeum: przed trzema miesiącami poznański Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” został wyróżniony Europejską Nagrodą Obywatelską. Tym laurem Parlament Europejski promuje działania jednostek oraz instytucji, kierowane chęcią integracji i wzajemnego zrozumienia, które zmierzają do zacieśniania współpracy międzynarodowej w ramach Unii Europejskiej.      
           
Jerzy Armata
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  11.11.2012
Zobacz również
"Opowieści z chłodni" w konkursie krótkometrażowym Sundance
Polański w Paryżu odebrał gdyńskie Platynowe Lwy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll