PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Pokazem holenderskiego filmu "Magicy" rozpoczął się w poniedziałek w Poznaniu 29. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!".To święto filmów, których nie można obejrzeć w kinach czy w telewizji - powiedział dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz.

Film prezentowany na inaugurację festiwalu, wyreżyserowany przez Jarama Lursena, opowiada historię młodego magika, który traci kontrolę nad swoimi umiejętnościami. Podczas pokazu znika jedna z jego koleżanek, a on nie potrafi sprawić, aby wróciła.

Przez cały czas trwania festiwalu - do niedzieli - w dwóch poznańskich kinach będzie można obejrzeć 110 filmów z 31 krajów świata.


"Absolutnie prawdziwa miłość", reż. Anne Sewitzky, fot. Ale Kino!

Festiwalu to dwa odrębne programy - dla dzieci i dla młodych widzów w wieku ponad 14 lat - podzielone na sekcje tematyczne, m.in. "Ale kino! Z klasą" - seanse przeznaczone dla uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, "Ale kino! Z rodziną" - dla rodzin, "Ale Kino! Z historią".

W ramach festiwalu zostanie rozstrzygnięty konkurs filmów o nagrody Złotych Koziołków, w którym rywalizować będzie 84 filmów wybranych z ponad kilkuset zgłoszonych obrazów. Jury przyzna cztery Złote Koziołki w czterech kategoriach: aktorskiego i animowanego filmu dziecięcego i młodzieżowego. Po raz drugi w historii festiwalu filmy oceniać będą dwa zespoły jurorów: pierwszy – filmy animowane, a drugi - filmy aktorskie. Przewodniczącym jury filmów aktorskich jest ubiegłoroczny zwycięzca konkursu Bruce Webb z Wielkiej Brytanii.

To naprawdę ważny festiwal, widać to po zaangażowaniu młodych widzów. Poruszane są tu problemy młodych ludzi, których nie ma w wielkich hollywoodzkich produkcjach. Dla mnie w filmie dla dzieci i młodzieży najważniejsza jest dobra historia z przesłaniem. Lubię w kinie płakać i się śmiać - powiedział na konferencji prasowej poprzedzającej festiwal Bruce Webb.


"Niezwykłe życie Rockiego", w Konkursie, fot. Ale Kino!

Filmy oceniać będzie także jury młodzieżowe i dziecięce, najlepszy film wybiorą też widzowie obecni na seansach.
Kilkanaście filmów, które nie zostały zakwalifikowane do konkursu, będzie można zobaczyć w ramach cykli: Panorama Dzieci, Panorama Młodych oraz Kino dla Najnajmłodszych.

Podczas festiwalu zostaną wręczone nagrody honorowe - Platynowe Koziołki. Za wybitne wydarzenie w dziedzinie filmu i kultury audiowizualnej dla młodego widza w 2011 nagrodę tę otrzymały: film Sylwestra Chęcińskiego "Historia żółtej ciżemki", kanadyjski artysta Co Hoedeman - zdobywca Oscara, twórca bohatera animowanych filmów lalkowych misia Ludovica; oraz inny zdobywca Oscara czeski reżyser Jirzi Menzel.


Film "Themba", "Ale Kino! Z piłką"

Od sześciu lat w ramach festiwalu prezentowany jest cykl "Ale kino! Z piłką", prezentujący filmy o tematyce piłkarskiej. "To nie są filmy o piłce nożnej, jest ona obecna w tych obrazach, ale są to filmy o życiu opowiadające np. o tym, jak dzięki piłce nożnej dzieci afrykańskie próbują wyrwać się do lepszego życia" - powiedział Moszkowicz.
 W związku z blokiem "Ale kino! Z piłką" organizatorzy przyznali dwie nagrody specjalne: niemieckiemu reżyserowi Sebastianowi Groblerowi, autorowi filmu "Lekcje marzeń", i norweskiemu reżyserowi Arildowi Andresenowi za film "Bramkarz Liverpoolu".
Uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody konkursowe, odbędzie się 10 grudnia.

EJ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  5.12.2011
Zobacz również
Plus Camerimage’11: Rachunek sumienia
Animation Now! Festival - animacja ma zielone światło
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll