PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  3.12.2011

Do 4. grudnia w paryskim Forum des Images trwa  9. edycja festiwalu filmów animowanych Carrefour de l'Animation. Marek Skrobecki, reżyser  głośnego filmu "Danny Boy" bierze udział w retrospektywie swoich filmów.

- Festiwal Carrefour de l'Animation jest przede wszystkim okazją do wymiany doświadczeń i dialogu między początkującymi twórcami animacji - studentami francuskich szkół filmowych, a doświadczonymi i docenionymi już autorami - powiedziała  rzeczniczka Forum des Images, Diana-Odile Lestage. - Co roku zapraszamy reżyserów filmów animowanych z różnych krajów, nie kryjąc naszego upodobania do kina autorskiego, niezależnego, odważnego i zaangażowanego.


Kadr z filmu "Danny Boy", fot. Se-ma-for

Francuscy miłośnicy animacji mogli obejrzeć w czwartek dziesięć filmów zrealizowanych przez Marka Skrobeckiego. Wśród nich znalazły się wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmowych "D.I.M.", "Ichthys" i "Danny Boy".

- Polska animacja ma za sobą bardzo długą i bogatą tradycję i według mnie Marek Skrobecki jest nie tylko najlepszym jej reprezentantem, ale również najciekawszym polskim twórcą animacji  - powiedziała odpowiedzialna za program festiwalu Isabelle Vanini.

Obecny na festiwalu Marek Skrobecki nie krył swego zadowolenia. - Jest mi bardzo miło i czuję się wyróżniony, tym bardziej że we Francji jestem raczej mało znanym twórcą. Mam nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do spopularyzowania moich filmów" - powiedział  polski reżyser.

Marek Skrobecki, od wielu lat związany z łódzkim studiem Se-ma-for, pozostaje wierny tradycyjnym technikom animacji, unikając rozwiązań komputerowych. Lalki, często o wymiarach rzeczywistych osób, z wyrazistą mimiką i głębokim spojrzeniem, jak również efektowna scenografia, dopracowana w każdym szczególe, są znakiem rozpoznawczym filmów Skrobeckiego.

- W moich filmach ciągle pojawiają się te same tematy: przemijanie, zagubienie, samotność, niespełnienie, zwątpienie. Uważam, że dostrzeganie ciemnych stron naszej egzystencji czasami wręcz paradoksalnie może człowieka pobudzić do tego, żeby pokochał swoje życie, polubił to, co ma, i zastanowił się nad ulotnością swojego losu - zaznaczył Skrobecki.

Oprócz retrospektywy  Marka Skrobeckiego wyświetlono podczas inauguracji imprezy znakomitą animację "Noise" stworzoną przez duet Przemysław Adamski i Katarzyna Kijek.

Oprócz tego 3 grudnia  odbywają się  projekcje wybranych filmów kilku mistrzów studia Se-ma-for, m.in. Zbigniewa  Rybczyńskiego, Kazimierza Urbańskiego i Piotra Dumały. Obecny na nich jest szef Se-ma-foru Zbigniewa Żmudzkiego.


KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  3.12.2011
Zobacz również
Twórca "Sekretów i kłamstw" przewodniczącym jury w Berlinie
Twój film na festiwalu KAN 2012!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll