PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Antoni Krauze za film "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" i Marta Honzatko, grająca w nim główną rolę żeńską, odebrali nagrody przyznane im na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Listapad", który odbył się w dniach 6-12 listopada w Mińsku na Białorusi.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 28 listopada w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie. Krauze i Honzatko odebrali nagrody z rąk dyrektora mińskiego festiwalu Igora Sukmanowa.


Kadr z filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", fot. Kino Świat

Nagroda specjalna dla filmu Krauzego została przyznana - jak uzasadniło jury - za "jasny artystyczny wyraz w przedstawieniu dramatycznego faktu naszej wspólnej historii".

"Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" to wierna historycznym faktom opowieść o brutalnej pacyfikacji protestujących robotników przez oddziały wojska i milicji, do której doszło na ulicach Gdańska i Gdyni 17 grudnia 1970 r. Robotniczy bunt wywołały wprowadzone pięć dni wcześniej drastyczne podwyżki cen na artykuły spożywcze. Widz poznaje te dramatyczne wydarzenia m.in. poprzez historię jednej z rodzin ofiar, gdyńskiego stoczniowca 34-letniego Brunona Drywy, który 17 grudnia zginął od strzału w plecy na przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia-Stocznia.

W głównych rolach wystąpili Michał Kowalski i debiutująca na ekranie Marta Honzatko, która zagrała Stefanię Drywę - małżonkę głównego bohatera, która po jego tragicznej śmierci musi zająć się trójką ich małych dzieci. Na mińskim festiwalu aktorka otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską. W filmie zagrali także Piotr Fronczewski - jako członek biura politycznego KC PZPR Zenon Kliszko, oraz Wojciech Pszoniak jako I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka.

W Mińsku przyznano łącznie cztery nagrody trzem polskim filmom: fabularnemu "Czarnemu czwartkowi. Janek Wiśniewski padł" oraz dwóm filmom dokumentalnym: "Koniec lata" Piotra Stasika i "Argentyńska lekcja" Wojciecha Staronia.

Festiwal "Listapad" - jak informuje Instytut Adama Mickiewicza - to największy białoruski festiwal filmowy,  organizowany pod patronatem Ministerstwa Kultury Białorusi od 1993 r. Festiwal od dwóch lat prowadzi zespół związany z Centrum Sztuk Wizualnych i Performatywnych, który przedstawia białoruskiej publiczności wybitne filmy Europy Wschodniej i Środkowej. W tym roku odbyły się pokazy 27 polskich filmów. Poza dziełem Krauzego widzowie mogli obejrzeć m.in. "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego i "Salę samobójców" Jana Komasy.

Wśród polskich filmów dokumentalnych widzowie mogli obejrzeć m.in. filmy z cyklu "Przewodnik do Polaków": "Zabawki" Andrzeja Wolskiego, "Political Dress" Judyty Fibiger, "Sztukę wolności" Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza. Program polski przygotowany został w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Nagrodzony film został w Polsce wydany na dvd 24 listopada.


KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  1.12.2011
Zobacz również
Włosi nagradzają "Młyn i krzyż"
Rock'n'rollowa Chorwacja
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll