PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1 grudnia odbędzie się wrocławska premiera najnowszego dokumentu Macieja Drygasa - "Cudze listy". Film prezentowano w konkursie prestiżowego festiwalu w Amsterdamie i nagrodzono w Batumi.

Maciej Drygas, reżyser odpowiedzialny za przypomnienie Polakom postaci Ryszarda Siwca, nazwany jest „kronikarzem lat pogardy” ze względu na wnikliwe prześwietlanie w swoich filmach czasów poprzedniego ustroju. "Cudze listy", jak zapowiada, są jego ostatnią wycieczką do okresu PRL-u.


"Cudze listy", fot. AFD MovieWro

Drygas poświęcił kilka lat swojego życia, dając gotowym filmem wspaniałą lekcję najnowszej historii Polski. Analiza prywatnej korespondencji należała do ważnych zadań Służby Bezpieczeństwa. Informacje znajdowane w kontrolowanych listach, których liczba szła w miliony w skali roku, służyły jako barometr nastrojów w społeczeństwie. Złożony z materiałów archiwalnych najnowszy film dokumentalny Macieja Drygasa świetnie obrazuje skalę zjawiska inwigilacji obywateli przez system. Daje też swoisty portret wewnętrzny Polski i Polaków, żyjących w minionym ustroju.

Film, często porównywany z wcześniejszym o kilka lat „Jednym dniem w PRL”, prezentowanym w kwietniu 2011 r. w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, miał swoją polską premierę na Planete Doc Film Festival, w sekcji „Nauki polityczne”. Po dobrym przyjęciu nad Wisłą, dokument rozpoczął karierę międzynarodową. Niespodziewanym i potężnym sukcesem było wywalczenie przez "Cudze listy" głównej nagrody na festiwalu kina arthouse w Batumi, gdzie polski film pozostawił w pokonanym polu m.in. "Męski erotyk" J. Letha, "Wyjście przez sklep z pamiątkami" Banksy'ego czy „Chodorkowskiego”.

Po projekcji, jak zwykle na AFD „MovieWro”, odbędzie się dyskusja, dotycząca prezentowanego filmu, inwigilacji obywateli przez system, a wszystko w ramach cyklu „Dokumentalne dekonstrukcje”. Spotkanie moderować będzie Stanisław Liguziński, doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim i jeden z prowadzących DKF Maciste w Bochni. W dyskusji weźmie udział Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy Gazety Wyborczej, specjalista o polskiego kina dokumentalnego, autor tekstów publicystycznych o twórczości Macieja Drygasa. Nazwisko drugiego eksperta, biorącego udział w dyskusji, zostanie potwierdzone wkrótce. Na zakończenie cyklu i całej tegorocznej Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” zaprezentowana zostanie „Zielona rewolucja”, filmowa rekonstrukcja rewolty w Iranie z roku 2009.

AFD „MovieWro” to cykliczne spotkania z kinem dokumentalnym, poprzedzone prelekcją i sfinalizowane dyskusją. Od października pokazy odbywają się w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Organizatorami są Fundacja Visionica i Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego „Odra-Film”, a partnerami Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Silesia Business & Life.
GU
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  16.12.2011
Zobacz również
"Sala samobójców" wygrywa w Koninie
Prawa Człowieka na dużym ekranie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll