PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na podstawie teatralnego monodramu Leo Kantora powstał film dokumentalny pt.: "Tam gdzie rosną porzeczki". Premiera polska odbędzie się w marcu 2012 w TVP2. Film "Tam, gdzie rosną porzeczki" zakwalifikował się już na festiwale dokumentu w Jerozolimie i Kijowie. To pierwszy w Polsce obraz łączący teatralny monodram, film i dokument.

Monodram jest pokazywany dzisiaj na Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt.

 
"Tam gdzie rosną porzeczki", fot. leokantor.com

"Tam, gdzie rosną porzeczki" to zbiór opowieści o wydarzeniach z życia publicysty Leo Kantora. Wykorzystując specyficzną formę teatru jaką jest monodram teatralny, Kantor opowiada dramatyczną historię swoją i swojej rodziny cudem ocalałej z Holocaustu. Przywołuje duchy przeszłości, snuje refleksyjną, nostalgiczną opowieść o rodzicach, idyllicznym dzieciństwie oraz własnych wstrząsających losach. Za pomocą starannie dobranych słów oraz autentycznych zdjęć bliskich, autor tworzy napięcie emocjonalne, by po seansie pozostawić widza wzruszonym.

Leo Kantor o piętnie wojny opowiada dojrzale, bez zbędnego patosu i szantażu emocjonalnego. Autor konfrontuje na scenie przeszłość z teraźniejszością, dokonuje wewnętrznego oczyszczenia i godzi się z własnym losem.
"Tam gdzie rosną porzeczki" to nie tylko triumf pamięci ale i swoisty apel o szacunek dla człowieka oraz obronę jego godności bez względu na to kim jest.

Leszek Leo Kantor (ur. 1940) - polski publicysta żydowskiego pochodzenia, obecnie mieszkający w Szwecji.
Po wydarzeniach marca 1968 roku został zwolniony z pracy za tzw. ukryte pochodzenie.

W 1970 roku związał się z Uniwersytetem Sztokholmskim, w którym pracował do 2005 roku. Przez wiele lat związany z ruchem obrony praw człowieka. Od 1990 roku jest przewodniczącym Szwedzkiej Federacji Emigrantów, największej wielokulturowej federacji w Szwecji. Od 2001 roku jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Człowiek w świecie". W latach 1995-2005 był członkiem Szwedzkiej Rządowej Rady ds. Równości Etnicznej. Od 1990 roku jest szefem Międzynarodowego Forum Kultury w Szwecji.

Od 1989 roku wykłada gościnnie na uniwersytetach w Polsce. Zasiada w jury wielu miedzynarodowych festiwali filmowych. Organizator wielu międzynarodowych seminariów, spotkań i sesji naukowych na temat Holocaustu, tolerancji oraz praw człowieka i obywatela. Od 2005 roku jest szefem kolegium redakcyjnego polsko-szwedzkiego kwartalnika "Sueca-Polonia". W 1989 roku odznaczony medalem Zasłużonego dla Kultury Polskiej i w 2000 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. W 2007 roku otrzymał jedną z głównych nagród Federacji Artystów Szwedzkich za działania antyrasistowskie i antynazistowskie w dokumencie filmowym. W 2009 za monodram „Wyjechać ze skrzypcami” otrzymał nagrodę Wojewody Dolnośląskiego na wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Teatru Jednego Aktora.

EJ
NURT, leokantor.com
Ostatnia aktualizacja:  25.11.2011
Zobacz również
Ekologiczny konkurs filmowy rozstrzygnięty
"Dwa kroki za..." triumfują w Meksyku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll